218 Shares 5806 views

Tuning układ wydechowy samochodu

W dzisiejszym świecie układu wydechowego motoryzacyjnego nie tylko pełni funkcję układu wydechowego, ale również stanowi integralną część tuningu. Wiele modyfikacji systemu własnymi rękami. Niektórzy szukają pomocy na stacji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób niuanse należy do wytwarzania układu wydechowego strojenie.

urządzenie

Na początek, co jest w systemie:

 • kolektor wydechowy.
 • Marszczenie, absorbujący wibracje (nie zainstalowany na wszystkich samochodów).
 • Rezonator.
 • Tłumik.
 • Przewód łączący.
 • Elementy mocujące (haki gumy).
 • Elementy uszczelniające (uszczelki odporne na ciepło).

Wymiana kolektora wydechowego

Układ wydechowy rewizja jest lepiej zacząć od kolektora. Gazy przechodzą przez nią po raz pierwszy po wyjściu z cylindra. Lud ten element zwany „pająka” (dla takiej cechy kształtu konstrukcji). On jest dwojakiego rodzaju:

 • Długa.
 • Krótki.

W pierwszym przypadku układu rur skonstruowanego o wzorze 4-2-1. Tuning układu wydechowego „Priorytet” towarzyszy instalacji krótką „spider” o wzorze 4-1. Co ta wersja? Z bardziej skomplikowanej geometrii, zmiany odpowietrzanie systemu. Praktyka wykazała, że po krótkiej instalacji pajęczych mocy wzrasta o 7 procent. Warto jednak zauważyć, że wzrost ten jest widoczny tylko przy prędkościach ponad sześć tysięcy. Przy niższych zakresów momentu obrotowego przy zamknięciu pojazdu do fabryki.

Zwiększenie średnicy rurki

Wraz ze wzrostem zwiększa moc i ilość spalin. Jeśli masz turbodoładowany silnik w układzie wydechowym Factory (który nominalnie został obliczony na podstawie wolnossący silnik), znaczny wzrost mocy nie zauważyłeś, bo urządzenie „dusić” przez własnego gazu. Ze względu na rurach o małej średnicy, nie jest w stanie wyjść z taką samą prędkością jak powietrze jest zmuszane do przepływu do kolektora. Jeśli regularne silnik zainstalowany turbiny (lub kompresor napędzany paskiem od wału korbowego), należy stworzyć układ wydechowy strojenie. „Chevrolet Cruze” nie jest wyjątkiem. Dla porównania, możemy przyjąć wielkość ustawień fabrycznych rury na samochody tego samego modelu z silnikiem z turbodoładowaniem i bez. W pierwszym przypadku, średnica będzie znacznie większa. Wytwarzania strojenie układu wydechowego, należy jednak pamiętać, że im większa jest średnica rury, tym mniejszy opór przepływu.

Montaż sportowego tłumika

Lud nazywa się „co-prąd”. Jest to najbardziej popularny układ wydechowy strojenie. Umożliwiają własnymi rękami. Istotą ulepszeń prosty – zwiększenie średnicy rury wydechowej na końcu, w ten sposób zwiększając „czyszczący” gaz. Teraz istnieje wiele sportowy tłumik o różnych średnicach i kształtach. Na ogół są one wykonane ze stali nierdzewnej i posiadają chromowane wykończenie. W przeciwieństwie do zwykłych tłumików, współbieżne mają oddzielne komory i spalin jest dokonywana bezpośrednio. W związku z tym, wytrzymałość zmniejsza się. Ale ze względu na brak kamer, nie brzmi drgania są tłumione. Dlatego też, bez względu na to jak cicho, albo co było prądu, to będzie dużo głośniej niż zwykły tłumik. Nawiasem mówiąc, w celu zmniejszenia dźwięk wydechowy, tłumiki sportowe stosować wełnę. Wypełnia przestrzeń pomiędzy rurą wewnętrzną i perforowaną obudowę ze stali nierdzewnej. Po wybraniu należy wziąć to pod uwagę.

jeepy

Czasami odbywa się na „Niwa” tuningu układu wydechowego. Oczywiście, podniesionych płynąć tutaj nie ma sensu. Ale jeśli jest to silnik 16-zaworowy, można umieścić vazovskaya kolektor 4-1. Dodatkowo przetwarzane rury. Na miejscu personel, umieścić elementy ze stali nierdzewnej. Ta sama zasada może być wykonana z tuningu układu wydechowego „UAZ Patriot”. Co sprawia, że montaż rur ze stali nierdzewnej? Ten układ wydechowy nie podlega korozji. A jak wiemy, jest on często stosowany off-road w nieprzyjaznym środowisku. Na pierwszym zanurzenie w Fordzie, numeru seryjnego rdzy wydechowego. Zatem, rura wypalić w rok po operacji.

Instalacja ze stali nierdzewnej – nie jest estetyczne nastawienie i zmuszeni zakończenie. Jak pokazuje praktyka, jest to spalin ponad 10 lat. Niektóre wzmocnić konstrukcję tłumika – często przerywa w Offroad. Ale najbardziej słuszna decyzja – aby ustawić element w górnej części samochodu. W tym przypadku rura nie będzie doświadczać dużych obciążeniach, szoki i deformacji.

Usunięcie katalizatora

Jest to kolejny sposób na przerobienie układu wydechowego. I usunąć katalizatory ludzi, którzy są daleko od sportu motorowego i obsługiwania urządzeń mechanicznych na povsednev. Katalizatory są zatkane nieruchomości. Służą one do 100-150 tysięcy kilometrów. Wydaje się, że należy go wymienić na nowy? Ale cena katalizatora wynosi od 40 tysięcy rubli. Procedura, aby ją usunąć – do 15. Czy samochód będzie głośno wtedy? Opinie mówią, że samochód będzie miał fabrykę, spokojny wydech. Ale samochód nie spędzają dużo paliwa po usunięciu katalizatora zaangażowanych w migające ECU. Również to działanie hamuje lampę „Check engin” na desce rozdzielczej. Niektóre zauważyć wyraźny wzrost dynamiki. W rzeczywistości, po usunięciu katalizatora zatkane wolne gazy będą uwalniane na zewnątrz. Jeśli tego tuningu układu wydechowego silnika wysokoprężnego, produkuje usunięcie filtra cząstek stałych. Cena postępowania jest taki sam jak w przypadku samochodów benzynowych.

Błędy podczas strojenia

Wyprodukowanie przerobienie układu wydechowego należy rozumieć, że strojenie jest tylko dodatkiem do głównego (czyli do sportów motorowych). Przepływ do przodu, aby wykonać instalację w pojazdach ze standardowym silniku nie ma sensu. Już od układu wydechowego zakład jest zaprojektowany dla objętości spalin, co czyni ten silnik. Dlatego zwiększenie „czystki” i rozsądnie zmniejszyć opór dopiero po instalacji turbiny lub sprężarki. Montaż sportowego tłumika regularnie silnik znacznie zwiększa objętość wydechu. kierowcy i pasażerowie dalekobieżnych wiele bólu głowy, nie jest dzika dzwonienie i szum w uszach.

wyniki

Więc zorientowaliśmy się sposób, w jaki tuningu układu wydechowego. Z bardzo przydatnych ulepszeń (do maszyn fabrycznych, które nie są narażone na zmiany) można zauważyć:

 • Usunięcie katalizatora późniejszego wstawiania.
 • Po usunięciu filtra cząstek stałych.
 • Wymiana rury ze stali nierdzewnej.

Innym wyrafinowanie – przesuwając tłumik w niezamierzonym miejscu (na dachu – dla pojazdów terenowych lub przednich błotnikach – dla samochodów sportowych wykorzystywanych w wyścigach drag racing i obwodu). Ustawianie krótki pająk znaczenie tylko wtedy, gdy silnik vysokooborotisty. W odniesieniu do przepływu w przód, mocowanie go na regularne silnik jest bardziej niż bezsensowne. Wszelkie ulepszenia układu wydechowego należy rozpocząć dopiero po przygotowaniu samego silnika. Jedynym sposobem, aby osiągnąć pożądany efekt.