468 Shares 3284 views

Ile lat w rzeczywistości, Biblia?

Biblia jest uważana za jedną z najstarszych i najbardziej wpływowych dzieł literackich ludzkości. Jej teksty intensywnie badane na całym świecie, ale mimo, że żaden naukowiec nie może być wywoływana z niezaprzeczalną precyzją wiek książki.


Biblia i religie świata

Niektóre z tekstów, które tworzą Biblię są święte nie tylko chrześcijaństwa, ale także dla wielu innych religii Abrahama, takich jak islamu, judaizmu i mniej znanych wyznań, takich jak rastafarianizmu i karaimska. Członkowie tych religiach nadrobić nieco więcej niż połowa ludności świata.

Oczywiście, każda religia ma swoje Pismo i wierzy w to na swój sposób, ale stare historie Starego Testamentu są podstawą wszystkich religii Abrahama.

Wpływ Biblii

Warto zauważyć, że żadna inna książka nie może osiągnąć taką popularnością i mają taki wpływ na rozwój społeczny ludzkości od pokoleń i tysiąclecia, jak Biblia. W rzeczywistości, większość opowieści o naszej ery został zdefiniowany Bible (Tanach, Koran) oraz relacji człowieka do niej.

Istnieje wiele dyskusji na temat gdzie było pierwsze pisma biblijne i wiele książek, ale to, co nauka może nam powiedzieć o ich wieku?

różne opcje

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że dziś nie ma sobie pojedynczy Biblia. wielka liczba kopii, wydań i przekładów istniała w całej historii. Po drugie, różne religie używają różnych pism dla swoich własnych celów i mogą interpretować je niejednoznacznie, dodanie lub ograniczenie tekstów.

Podstawą Chrześcijańskich Pism Świętych stał się Wulgaty, tłumaczone z języka greckiego na łacinę w czwartym wieku. Po raz pierwszy Biblia została opublikowana w 1450 roku przez Johannesa Gutenberga, słynnego wynalazcy druku. Jednak najstarszy jest uważany za pisma Biblii hebrajskiej lub Tanach.

Pierwszy rękopis

Najstarsze rękopisy zawierające tekstów biblijnych, to przewija srebra odkryto w Jerozolimie w 1979 roku. Pochodzą one z siódmego wieku pne i zawierają najwcześniejsze znane cytaty z Pięcioksiąg.

Na drugim miejscu jest honorowe znajdujące Zwoje Morza Martwego zostały datowane na okres od IV wpne do III wne. Tak więc wiek znanych pierwotnych źródeł tekstów biblijnych – 2700 lat. Ale to nie znaczy, że ich wiek pokrywa się z wiekiem Pisma. Pierwsze historie Starego Testamentu były przekazywane z ust do ust, a około 1450 roku pne Genesis został pierwotnie napisany. Okazuje się, że Biblia rejestruje około trzech i pół tysiąca lat.