562 Shares 4241 views

Most gimnastyczny: cel, typy, cechy konstrukcyjne

Do gimnastyki sportowej niezbędny jest gimnastyczny most (trampolina). To urządzenie jest używane podczas szkoleń i podczas zawodów. Jest koniecznie obecny w halach sportowych instytucji edukacyjnych.


Most gimnastyczny

Dla niektórych dyscyplin ta skorupa jest ważna tylko jako urządzenie pomocnicze. W innych przypadkach jest to część programu głównego i bez tego sportowcy są niemożliwi do wykonania. Jakie są te dyscypliny?

Most gimnastyczny (zdjęcie poniżej) to sprzęt sportowy do lekcji związanych ze skokami. Sprężyna, most jest nazwą tego samego urządzenia. Urządzenie zwiększa siłę nacisku sportowca i pozwala mu przezwyciężyć większą odległość w powietrzu, niż mógłby to zrobić, skakał ze stałej powierzchni. Konstrukcja urządzenia ma różne odmiany, ale podstawą jego pracy jest zasada wiosny. Im większy wpływ na dźwignię, tym silniejszy jest powrót.

Funkcje

Do ćwiczeń na nierównych słupkach, poprzeczce, belce lub koniu, rolę mostu pomocniczego pełni rolę mostu gimnastycznego. Z jego pomocą zawodnicy wchodzą na główny pocisk i zaczynają występ. Most jest następnie usuwany z boku tak, aby nie przeszkadzał. Jednocześnie skoki referencyjne oznaczają znacznie więcej, ponieważ są one używane w ścisłej współpracy z głównym pociskiem. Bez tego niemożliwe jest dokonanie znaczącego skoku.

Nachylona powierzchnia robocza płyty ma właściwość sprężystości. Sportowiec wykonuje bieg i podskakuje na mostku. Pod ciężarem ciała, projekt wygina, deskę, prostuje, rzuca sportowca w górę. Mając przyspieszenie liniowe, rusza do przodu i do góry wzdłuż łuku, jest zgrupowany i umieszczając palce na muszli, ląduje na nogach, poprzednio wykonując jedną lub kilka piruetów w powietrzu.

Odmiany

Kładka znajduje się zazwyczaj w dwóch typach. Są one zasadniczo podobne do działania, ale mają cechy konstrukcyjne. Najczęściej spotykane drewniane mostki z zakrzywioną elastyczną płytą, działającą jak sprężyna. Inną opcją jest metalowa rama jako podstawa, platforma do joggingu z materiałów naturalnych lub syntetycznych oraz sprężyny stalowe między nimi.

Produkują skokowe skocznie gimnastyczne o dwóch standardowych rozmiarach: dla dzieci i dorosłych. Z kolei mają podział: na kształcenie w placówkach oświatowych lub na użytek amatorski i na sporty zawodowe.

Długość podstawy modeli dorosłych wynosi zazwyczaj 120-125 cm i szerokości 50-60 cm. Płyta do joggingu ma grubość 135×50 cm. Wysokość podnoszenia (kąt nachylenia) może wynosić 10-30 cm i zależy od rodzaju mechanizmu sprężynowego. To reguluje sztywność konstrukcji, na której zależy od stopnia odbicia. Modele dziecięce mają mniejsze wymiary (100x50x20), są optymalnie zaprojektowane do ważenia ciała do 30 kg.

Funkcje

Most gimnastyczny jest zainstalowany na stabilnej, płaskiej powierzchni w hali lub na otwartej przestrzeni. Aby zapewnić stabilność od dołu podstawy, musi koniecznie mieć gumowe wkładki, które zmniejszają prawdopodobieństwo poślizgnięcia się. Muszą być bezpiecznie zabezpieczone.

Pomiędzy powierzchnią joggingu a ramą podstawy zainstalowany jest mechanizm sprężynowy. Może to być spirala z hartowanej stali. Zwykle ustawiaj dwa rzędy takich sprężyn w narożach, ale możliwe jest jeszcze jedno – zwiększenie przyspieszenia dynamicznego. W innej postaci, siła joggingu zapewnia płytę klinową zamontowaną po przekątnej.

To, jak również sprężyny, można sztywno zamocować lub można wyregulować położenie, aby zmienić stopień skoku konstrukcji. Powierzchnia joggingu jest dodatkowo pokryta wykładziną dywanową, co zwiększa komfort podczas wstrząsów. Poszczególne modele mają oznaczenia dla dokładniejszego trafienia w pożądanym obszarze planszy.

Ostatnio firmy zajmujące się produkcją sprzętu sportowego i zapasów poszukują sposobów na poprawę projektowania mostów gimnastycznych. Specjaliści ograniczają się do standardów i wymagań Międzynarodowej Federacji Gimnastyki Artystycznej, ale próbują eksperymentować (modele bez sprężyn). Ich celem jest sprawienie, aby mosty gimnastyczne stały się bardziej niezawodne, bezpieczne, odporne na ścieranie, niskie szumy i co najważniejsze, zapewniając maksymalną zwrotność energii.

Materiał

Ponieważ ta przestrzeń jest stosowana w zawodowych dyscyplinach sportowych iw placówkach oświatowych, ta linia produktów zawsze ma wysokie wymagania co do bezpieczeństwa materiału i szczególnego zastosowania. Most jest często wykonany ze sklejki wielowarstwowej (15 mm).

Używany jest lity brzoza, cedr, jesion. W nowych rozwiązaniach do joggingu stosowane są materiały syntetyczne (połączone włókna węglowe, bakelit). Przede wszystkim dla bardziej komfortowych warunków użytkowania jest zainstalowana poduszka (dywan, kropka), co jednocześnie zapewnia dobrą przyczepność i poślizg.

Rama może być wykonana z drewna lub lekkich konstrukcji metalowych. Pomiędzy nią a platformą do biegania są zainstalowane sprężyny z blachy lub drutu ze stali chromowanej. Są bezpiecznie przymocowane śrubami i nakrętkami do tajnych otworów tak, że nie ma wystających elementów.