573 Shares 2585 views

Jaka może być temperatura dziecka przed rokiem i jak ją zmierzyć

Kilka dni po urodzeniu dziecka temperatura jego ciała może wzrosnąć z 37 do 37,4 stopni. Wtedy stopniowo temperatura dziecka przed rokiem normalizuje się w granicach 36,2-37 stopni. Aby określić normalną temperaturę dziecka, zmierzyć ją, gdy jest zdrowa i spokojna, najlepiej kilka dni w tym samym czasie. Trzeba to zrobić trzy razy w ciągu dnia i zapisać wyniki. W tym przypadku z chorobą dziecka możesz zdecydować, że jego temperatura wzrasta.


Aby zmierzyć temperaturę u niemowląt, możesz pachy, w pachwinie lub odbytnicy. Możesz użyć defektowego termometru i zmierzyć temperaturę w ustach. Należy pamiętać, że temperatura odbytu jest o pół stopnia wyższa niż w jamie ustnej i o jeden stopień wyższa niż w odbytnicy. Jeśli wzrost jest bardzo mały, na przykład temperatura dziecka 37, to może nie być oznaką choroby, może to być indywidualna cecha. Dziecko może mieć gorączkę, jeśli dziecko jest zdenerwowane, porusza się lub tylko przegrzać.

W przypadku choroby temperatura dziecka poniżej jednego roku powinna być mierzona 3 razy dziennie, a jeśli to konieczne, częściej. Organizm dziecka w momencie wystąpienia choroby może wywołać reakcję w postaci gorączki, ale może zwiększać się u niemowląt i pod wpływem innych czynników: ząbkowanie, przegrzanie, odpowiedź szczepionki itp. Jeśli jednak dziecko ma inne objawy choroby, takie jak katar, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Kiedy temperatura dziecka wzrasta do 37-38 stopni, może to być reakcją ochronną organizmu. Jeśli dziecko toleruje to normalnie, nie zaleca się go strzelać.

Temperatura dziecka powyżej 39 stopni jest już dla niego niebezpieczna, ponieważ może powodować skurcze. W związku z tym w tym przypadku należy ją zmniejszyć ze względu na leki przeciwgorączkowe. Musimy uważnie monitorować dziecko, jego ogólny stan, czy ma inne objawy choroby, jak reaguje na febrifugę? Jeśli dziecko nie podnosi się powyżej 38.5 i dziecko reaguje prawidłowo, nie powinno się go opuszczać. W dalszym ciągu konieczne jest podawanie dziecku leku przeciwgorączkowego, który zawiera paracetamol w kompozycji. Wraz ze spadkiem temperatury lek należy przerywać, podnieść, podać lek ponownie.

Należy dać dziecku więcej wody. Jeśli dziecko nie chce jeść, nie musisz zmuszać go do karmienia. Pomaga złagodzić gorączkę, jeśli wkładasz mokrą ściereczkę na czoło. Staraj się przewietrzyć pokój częściej, tak aby miał świeże powietrze. Zaleca się posiadanie kilku typów termometrów w domu. Jeśli w pachach mierzy się temperaturę dziecka poniżej jednego roku, lepiej jest wykonać termometr rtęciowy. Powinien być przechowywany przez 5-10 minut, wstrząsając do 36.0 stopni. Niemniej jednak, aby ocenić temperaturę w odbytnicy, nie zaleca się, ponieważ dziecko może szarpać, a uszkodzony termometr urazuje.

Jeśli nie możesz przechowywać termometru w pachy dziecka, po czym założyć termometr pod ramię, weź dziecko w ramiona, trzymając go, przytrzymaj go w ramionach, aż minie odpowiedni czas. W przypadku pomiaru odbytu elektroniczny termometr jest najbardziej odpowiedni . Szybko daje wynik i jest bezpieczniejszy, pod koniec pomiaru daje sygnał ostrzegawczy. Przy pomiarze w pachy, często nie wykazuje ona prawidłowego wyniku, ponieważ nie zapewnia szczelnego kontaktu z korpusem. Do pomiaru w odbytu ten termometr jest idealny. Na czole występują również paski temperaturowe, ale nie pokazują dokładnych liczb, ale wskazują tylko wzrost temperatury.