264 Shares 4587 views

Golshany Castle (Białoruś): Historia i legendy

Na Białorusi, w miejscowości Golshany, to ciekawy obiekt architektoniczny. Golshany zamek, a jego ruiny, są bardzo interesujące dla historyków i architektów. Małe białoruskiej wsi od dawna przyciąga turystów z całego świata i Pałacu Zamkowego zespołem, który niegdyś należał do rodzaju Sapiehów.


Pomimo faktu, że dzisiaj tylko ruiny niegdyś wspaniałych budowli, pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w kraju Golshany zamku. Duchy, wypadki, niewyjaśnione nieprawidłowości – wszystko spowite, jakby niewidzialna chmura, tajemniczego zamku. Jego murów są impregnowane tajemnic i sekretów …

Golshany zamek – Historia

Dziś tysiące turystów przyjść do Białorusi, aby zobaczyć tajemniczy pałac. Zapewne wielu czytelników są zainteresowani, co jest Golshanskiy Castle? Znajduje się on w małej wiosce, na skrzyżowaniu Oshmyan do Nowogródku i Smorgoni. Osada ta jest bardzo różni się od innych białoruskich wsiach – tam króluje świat legend i tradycji. Nie była inspirowana przez B. Korotkevitch, napisał swoją słynną powieść „The Black Castle Olszański” tutaj (według mieszkańców) spacer pani White i tajemniczy Czarny Monk, nie starzeją się i zgrzybiały mury niegdyś wspaniałego pałacu Golshanskaya.

Historia tego rozliczenia rozpoczęła się w 1280 roku. Ta zachowana wzmianka w „Kronika Bychowca”. Mówi się, że brat księcia Narimunda (Golsha), przekroczył rzekę Vilija, znalazłem bardzo piękne góry, i założył miasto, które nazywane Golshany.

Rhode Golshansky już znany i bogaty. Spadkobiercy słynnych nazwisk nie zajmował wysokie stanowiska w Wielkim Księstwie Litewskim, piękny przedstawiciel rodzaju stały żony królów. Na przykład, Ulyana Golshanskaya została żoną księcia Witolda Keystutovicha i Sophia wykonane szczęśliwy Golshanskaya Jagiełło. Ponieważ rozpoczął się słynny królewski Jagiellonów.

Aby Golshan początku XVII wieku był to kamień milowy – tym razem na ziemi pojawił się wspaniały pałac duma księstwo. Planowane jego budowę Pavel Sapega – kuzyna Lva Sapegi. Niestety, on się stać pierwszym i jedynym panem wspaniałego zamku tego rodzaju. Po tym jak zostawili spadkobierców.

W 1880 roku zamek w posiadaniu kogoś Gorbanev. Na jego rozkaz, część budynku została zburzona, a zajazd został zbudowany z cegły. Przed 1939, ludzie żyli w tym wspaniałym zamku. Niestety, w czasach sowieckich, pałac został całkowicie straciła swój kształt – to nadal zdemontować, aby zbudować dom kultury i chlewie.

Opis Pałac

Sądząc z dokumentów, bogactwo i luksus Golshany uderzył w zamek. Jego wystrój jest teraz wiadomo, że nie tak dużo. Naukowcy twierdzą, że tuż przed wejściem był duży kwadratowy pokój z czterema masywnymi kolumnami. Są one podstawą sklepienie krzyżowe. Ściany pałacu zdobiły portrety, tkaniny dekoracyjne, broń kosztowna kolekcjonerskie.

Okna wychodzące na dziedzińcu zamku zostały ozdobione witrażami. Podłoga była wyłożona mozaiką. Zamek podziwiany współczesnych, często nazywany „Kamienny Kwiat”. Przyjęcia i bale ułożone tutaj Pavel Sapega. Warto zauważyć, że całkiem dobrze żył, oprócz funduszy. Dlatego też, po jego upadku dzieli pomiędzy Holszany wierzycieli.

Zamek został zbudowany w tradycji holenderskiej architektury. Na zewnątrz, był bardzo podobny do innego słynnego pałacu Białoruś – Mir. Pod względem prostokąta składa się z budynków mieszkalnych w budynkach, które stworzyły zamknięty teren stoczni. W rogach pałacu góruje wieża obronna wieża sześciokątna i centrum jednej ze ścian została zbudowana wieża fortyfikacji z tunelu przychodzącego na dziedziniec.

Golshany zamek, którego zdjęcia można zobaczyć w tym artykule, została zbudowana jako fortyfikacji, ale z czasem jego masywne ściany zostały zastąpione przez fasadzie domu. Centralna wejście wieży usunięto i kąt wieży znacznie zmniejszona szerokość, ale zwiększenie wysokości. obrony pałacu został zastąpiony przez system rowów i wałów ziemnych. Ich szczątki zostały zachowane do dziś.

Pierwsza i druga wojna światowa prawie zniszczył wyjątkowe dzieło wielkich architektów tamtych czasów, słynny pałac tylko ruiny pozostają w Golshany.

architektura

Dziś naukowcy spierają się o Golshanskaya stylu zamku – teraz trudno jest określić malownicze ruiny. Tak często ich opinie nie są takie same. Niektórzy ludzie uważają, że w pałacu – uderzającym przykładem architektonicznego stylu baroku. Inni uważają, że cechy holenderskiego renesansu jest wyraźnie widoczne. , Wszyscy zgadzają się jednak, że budowniczowie stosowany system holenderski, tworząc glinianym wały i szerokie rowy.

Portal wpis

Golshanskiy Castle (Białoruś) w centrum jednego z budynków miał główne wejście. Fasada na tej stronie była dość prosta. Łukowaty portal oprawione archiwoltę.

Po przeciwnej stronie, symetrycznie poruszać, znajduje się mała kaplica. Został on zbudowany w budynku mieszkalnym.

Wspominaliśmy już, że tajemnice i mity otoczony Golshany zamek. Legendy o nim mieszkańców są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich powie, i będziemy w tym artykule.

Legend of Black Monk

Dawno biedny młodzieniec zakochał się w pięknej księżniczce Hanna Golshanskaya. Dziewczyna ze szlacheckiej rodziny powiedział mu w zamian. Wkrótce ojciec księżniczki dowiedział się o tajnych spotkaniach. Aby zapewnić zgodność z ogólnym cześć, postanowił ukarać nieszczęsnego młodzieńca. Po średniowiecznej tradycji, kazano mu zamurować ukochaną córkę w jednej ze ścian zamku. Odkąd The Dead Boys dusza i wędrować po piwnicach i galerii zamku. Nazywa się cień Black Monk, który przeraża rzadką przechodniów.

Legenda o Białej Damie

Ta historia jest bardziej popularna w Golshany. Ona podobno wystąpił podczas budowy klasztoru franciszkanów, który znajduje się w pobliżu zamku.

Budowniczych, którzy zbudowali klasztor, obiecał nagrodę, jeśli skończą pracę w wyznaczonym czasie. Ale coś nie rozwijał się od mistrzów – jedną ze ścian do zgryzienia i trwale zniszczone kilka razy. Następnie pracownicy doszli do wniosku, że po pomyślnym zakończeniu pracę należy złożyć ofiarę. Ustalili, że kobieta, która po raz pierwszy pojawia się w tym miejscu, i będzie bardzo nieszczęśliwy. Była żona młodego pracownika, został immured w rozpadających się murów.

Wielu wierzy, że ta legenda jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Podczas wykopalisk przeprowadzone w 2000 roku w klasztorze, pod ścianą z dziewcząt znaleziono szkielet z objawami gwałtownej śmierci. Robotnicy odkryli szczątki i pochować je samodzielnie bez pogrzebu, wkrótce zmarł, ale dziwne jest to, że później nie mógł znaleźć grobu.

O tej dziewczynie mówi starożytną legendę lub nie jest znana, ale klasztor jest nadal wędrówki dusza, która nazywa się Biały panna. Mieszkańcy mówią, że w ostatnich latach stało się coraz bardziej powszechne. Miejscowi mówią, że ona nie lubi mężczyzn (i nie bez powodu), po spotkaniu z ludźmi biała dama w pewnym momencie tracą orientację w przestrzeni.

Legenda o młynie

Mill nawiązał do legendy, na początku miasta. Teraz od niego były tylko ściany. Ale w nocy ożywa i „zaczyna działać.” Ludzie mówią, że jest wyraźnie słyszalny millstones skrzypiące, koni rżenie i usłyszał głosy Miller.

anomalie zamku

Jeśli zdarzy ci się odwiedzić Golshany zamek, ludzie muszą powiedzieć wam inną historię. Prawie dwadzieścia lat temu, a może nawet bardziej miejscowego nauczyciela obiecał swoim uczniom, że niech idą na wakacje wcześniej, jeśli przynoszą mu osiemdziesiąt cegły. Studenci za nimi do zamku, gdzie jeden z chłopców został zabity – on flunked zwinięty ściany. Golshan mieszkańcy wierzą, że tak się nie stało przez przypadek. Przez te same anomalie one dotyczą oraz należytego funkcjonowania starego młyna, który od dawna pusty na obrzeżach miejscowości.

W Golshany kilkakrotnie odwiedził naukowcom sprawdzić prawdziwość tych opowieści. Wszyscy są zjednoczeni w opinii, że istnieje nienormalne zjawisko.

Golshany Zamek dzisiaj

Po luksusowym zamku Golshany wielu nazywa prawdziwy skansen – tutaj można zobaczyć pozostałości wież i murów, łukowymi sklepieniami. Każdego roku tysiące turystów przyjeżdża tu chcąc zobaczyć ruiny starożytnych budowli, to miejsce ma reputację jednego z najbardziej tajemniczych na Białorusi.

Ostatnio zamek trzymał mały obszar rozliczeń z cegły, które narosły na ścianach przez wiele lat. Wyraźnie wyróżnia się zarys pałaców i ścian, ponieważ były one zanieczyszczane fragmentami pół cegieł.

Szkoda, że praca ta została przeprowadzona przy użyciu spychaczy – dużo warstwie historycznej i kulturowej została sburtovano do ogromnego kosza sterty. Władze planują do końca 2015 roku, aby rozpocząć przebudowę pałacu.

Golshany Castle – jak dotrzeć

Jeśli zamierzasz w najbliższej przyszłości posetitzamok Golshany, można wybrać dwie opcje – do korzystania z transportu publicznego lub wybrać się na wycieczkę samochodem.

W pierwszym przypadku trzeba Mińsk (dworca autobusowego Wschodniej) jechać autobusem na trasie Mińsk – Trąby, który zabierze Cię do Golshan.

Samochodem, należy udać się do Moskwy – Ring Mińskiej drogi. Zapoznaj się z rampy do jazdy na M6 (około 65,4 km). Następnie skręcić w prawo i jechać prosto 3,4 km. Po tym, na kole, skręcić na 2. Kongresie. Dalej na N8245 (12 km).