249 Shares 9595 views

PPC VAZ-2114: Urządzenie, eksploatacja, konserwacja i naprawa

Nowoczesne samochody są wyposażone w różne rodzaje transmisji. To może być automatyczne ze wszystkich znanych „obwarzanek-konwertera momentu obrotowego” bezstopniowej przekładni bezstopniowej, DSG (Troska „Audi”), mechanicznych i tak dalej. Ale bez względu na to, jak poprawiła skrzyni biegów, jednego z najbardziej wiarygodne jest uważane za klasyczne „mechanika”. Takie pojazdy są wyposażone w całej produkcji krajowej. Wyjątkiem jest najnowsza generacja „Kalina” i „Zachód” w górnym wykończeniem, który ustanawia automatyczną skrzynią biegów. VAZ-2114, niezależnie od roku produkcji i montażu, zawsze wyposażone w „mechanika”. Cóż, spójrzmy na jego strukturę, zasada działania i właściwości eksploatacyjne.


powołanie

Manualna skrzynia biegów służy do przenoszenia momentu obrotowego z silnika na koła. Kontrolowane przez dedykowany dźwigni (wahacz CAT). VAZ-2114 jest wyposażony w klasycznej „pyatistupkoy”, jak również „Priora”, „dziesięć” i innych samochodów produkcji krajowej.

urządzenie

Budowa przesyłowej VAZ-2114 wymaga następujących elementów:

  • Skrzyni przekładniowej.
  • Wałów. Kilka z nich. Jest to pierwotny, wtórny i półwyrobów.
  • Synchronizatory.
  • Bieg wsteczny. Składa się ona z dodatkowych przekładni i wału.
  • Dźwignia zmiany biegów.
  • Transmisja Carter.
  • Odsączyć i otwór do napełniania olejem.
  • Bagnet i odpowietrznik.

Jazda biegów znajduje się na dźwigni. Jak widać, wszystko jest bardzo proste i jasne. Nawiasem mówiąc, pierwsze pokolenie „Samara” użyto 4 przekładnią. Ale teraz są rzadko spotykane. Zatem rozważmy szczegółowo budowę PPC VAZ-2114 „Samara-2”. Wszystkie główne elementy przesyłowe znajdują się w skrzyni korbowej. To jest pewnie zamocowana do silnika pojazdu. Ponadto, jest to olej. Gdy zęby zębatych przekładni gorąco. Bez smarowania ich żywotność jest znacznie zmniejszona. W związku z tym, skrzynia korbowa ma dwa do czterech litrów oleju, w zależności od typu pojazdu. Na punkcie kontrolnym VAZ-2114 zaleca się stosowanie 3,3 litra smarowania skrzyni biegów. Tak, będziemy nadal badać urządzenia. Jak dla drzew, są one, gdy urządzenie obraca się w łożyskach i posiada zestaw pięciu kół zębatych o różnych przełożeniach. Do każdej zmiany jasno i płynnie, pod warunkiem synchronizatory. Płynną uderzeń od narzędzi obracających się przy określonej prędkości. dźwignię zmiany biegów związanego z CPR wykonuje sceny. Jest on zasilany bezpośrednio w polu. Również w konstrukcji napędu ma urządzenia blokujące, które zapobiega niepożądanemu się przesyłanie i mechanizm blokujący. To uniemożliwia włączenie wielu prędkości w pudełku.

Algorytm biegów

Z tych informacji pochodzi postrzeganie i przekazywanie momentu obrotowego z silnika na koła na kole zamachowym. Każdy bieg ma inną liczbę zębów i przełożenia. Z każdego kolejnego nadawania jest zmniejszana.
Zatem niższe przełożenie, tym wyższa prędkość kół. Kiedy ten moment jest zmniejszona. To najbardziej wysokiego momentu obrotowego można nazwać pierwszą i bieg wsteczny.

tylny

W odniesieniu do tego ostatniego, jego współczynnik przekładni 3.53. Tylny prędkość transmisji zapewnia obrót wału w przeciwnym kierunku. Aby to zrobić, potrzebuje dodatkowy wał z oddzielnym biegu. W rezultacie, liczba par kół zębatych zmienia się na dziwne i moment obrotowy zmienia swój kierunek. Ponadto, ta transmisja synchronizator pozbawiony – przy prędkości to nie zostanie włączony. Transmisja VAZ-2114 ma równe transmisja przełożenia, który jest 0,941. Jest to czwarty prędkości. Tak więc, transmisja wał wtórny wiruje z tą samą siłą, jak wtórne. Oznacza to, że prędkość kątowa obrotu dwóch elementów jest identyczny. Jej kierowców zwany „bezpośrednie”.

cechy biegów

Najwyższy moment obrotowy samochodu – pierwsza prędkość. Silnik nie jest trudne do obracania kołem, ale prędkość maszyny nie przekracza 40 kilometrów na godzinę. Po osiągnięciu prędkości igły obrotomierz jest zwykle czerwone skalę. Dlatego też, dla dalszego postępu, aby przełączyć się na słabsze, ale szybciej transmisji. Następnie, na trzecią, cztery i tak dalej. Każdy transfer musi być przeprowadzona konsekwentnie. moc silnika nie będzie wystarczająco pewnie przyspieszyć samochód na 20 kilometrów na trzecim biegu. Oczywiście, jeżeli nie jest to 5-litrowy V-8. W naszym przypadku jest 14. Model WHA dla normalnych dynamiki przyspieszenie prędkości muszą być połączone szeregowo, zmniejszenie przełożenia. Najszybszy jest „piątą”. Obciążenie silnika jest minimalne, stąd niskie zużycie paliwa. Jeżeli samochód miejski spędza 11-13 litrów, a następnie na torze wskaźnik ten nie przekroczy siedem. Ale ta przekładnia ma jedną wadę. To nie ma praktycznie żadnego momentu. Aby dostać się do prędkości, silnik będzie trwać długo. Dlatego wyprzedzania lepiej jest użyć „zredukowany”, w tym przypadku „bezpośredniego”, czwarty prędkości.

Obsługa, naprawa i konserwacja

Aby wykluczyć PPC naprawę VAZ-2114, producent zaleca regularną wymianę oleju. Ogólnie rzecz biorąc, większość przekładni mechanicznych są bezobsługowe. Oznacza to, że okres smarowania jest najbardziej CAT zasobów. Ale dotyczy to samochodów importowanych. Jeśli chodzi o „Samara” można powiedzieć, że dla normalnego funkcjonowania sprzętu trzeba wymienić olej w skrzyni biegów. 2114 nie jest wyjątkiem. Producent zaznacza okres 60 tysięcy kilometrów. Zaleca się również, aby zmienić go po długim okresie bezczynności. Na przykład, po „hibernacji” samochodu w garażu lub na ulicy. W przeciwieństwie do silnika, olej przekładniowy ma wysoką lepkość. Dla VAZ-2114 to 80W-85. Jeżeli wymiana oleju odbywa się zgodnie z przepisami, niezawodnego zabezpieczenia przed naprawą kontrolnego. Ale zdarza się, że pole zaczyna buczeć. W tym przypadku należy zmienić bieg. Ze względu na zużycie, prześwit pomiędzy wzrostem zębów. Luz występuje podczas obrotu, której towarzyszy huk. Może to być od jednego lub kilku kół zębatych. Po takiej naprawy, hałasy w oknie znikają. Nawiasem mówiąc, niektórzy kierowcy używać więcej trutni smar wyjątku. Ale warto pamiętać, że jest to tylko tymczasowe rozwiązanie i to tylko na krótko opóźnić naprawę transmisji.

Zmiana oleju przekładnia mechaniczna

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej ilości oleju, a stary czołg „pracująca”. Wielkość średnia skrzynek pięciostopniową – wynosi 3,3 litra. Procedura wymiany oleju nie jest trudność, to jest możliwe do wykonania. Wylał ją przez sondę. Pre zalecane „rozgrzać” pole, aby olej był płynny (zwłaszcza w zimie). Wstępnie oczyszczone powierzchnie kolektora i wypełniacza (zwykle wirowano sonda) z zanieczyszczeń. Po usuwamy gumowy korek i oczyścić za pomocą samego otworu drutu. Zastępca pojemność zużytego oleju. Może być wykonany z niepotrzebnych plastikowych puszek, wyciąć z boku noża. Następnie odkręcić śrubę spustową i czekać, aż błoto „wypracowania”. Zazwyczaj jest to kolor czarny. Następnie kręcić wtyczkę wyciągnąć bagnet i wlać nowy olej przez otwór. Wylewanie potrzeby aż do momentu będzie wlać w dół z „klapką”. Następnie kręcić szyję, uruchomić silnik i sprawdzić, czy nie ma wycieków. Mocno dokręcić śruby nie trzeba, bo można zerwanie gwintu w przyszłości. Jeżeli po procedurach zmiany oleju, drążek zmiany biegów nie przestał „kopanie” i brzęczenie biegów, następnie trzeba pełną diagnostykę transmisji. Zazwyczaj jest to albo synchronizatory biegów.

Jak przedłużyć życie?

Aby przedłużyć żywotność skrzyni biegów, konieczne jest nie tylko regularnie wymieniać olej, ale także, aby przełączyć go prawidłowo. Nie jest konieczne, aby pociągnąć dźwignię zmiany biegów – przejście od „pierwszej” do „drugiego” trzymać z małymi przerwami. Więc zaoszczędzić synchronizatory i zmniejszyć nacisk na biegach. Niezależnie od tego, jaki jest twój plan przesuwa się, nie trzeba dużo czasu, aby trzymać rękę na dźwigni punktu zwrotnego. Niektórzy używają go jako podłokietnik. To jest złe. Przełączanie prędkości – wydany rękę. Więc opóźnić naprawę polu i eliminuje występowanie szumu podczas jazdy.

wniosek

Tak więc okazało się, że urządzenie i działanie mechaniczne przekazaniu samochodu VAZ-2114. Ogólnie rzecz biorąc, „mechanika” Mechanizm jest bardzo niezawodny – to jest trudne do złamania. Ale opóźniony wymiana oleju i agresywnych odwrócenia jej życia ulegnie skróceniu kilkakrotnie.