509 Shares 3942 views

Jezioro Wiktorii – Wielkich Jezior

African Lake Victoria znajduje się w samym sercu Afryki równikowej. Jego powierzchnia wody znajduje się na terytorium trzech państw: Tanzanii, Kenii i Ugandzie. Jest to jeden z najpiękniejszych jezior kontynentu. O powierzchni 68 tys. Km. Średnia głębokość nie więcej niż osiemdziesięciu metrów. Jest on nazwany na cześć królowej Wiktorii przez jego odkrywcy D.Spikom. Miejscowi nazywają to Nyanza, co oznacza „wielką wodę”.


Jezioro Victoria znajduje się dostatecznie wysoko nad poziomem morza. Wysokość sięga 1134m. W zależności od wielkości jego powierzchni wody przekracza Jeziora Aralskiego i Morza Azowskiego i jest trzecim co do wielkości po Morzu Kaspijskim i jeziora Superior w Ameryce Północnej. Jezioro jest wypełniony świeżą wodą. Otaczający jego brzegi przeważnie niskie i bagniste. Jedynie południowo-zachodnim brzegu jeziora nagle odcięte przez strome klify.

African piekło

Jezioro Victoria jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wód dla żeglugi. Jego niski brzeg droga otwarta dla wszystkich wiatry i wysokie położenie wysokość sprawia, że pogoda niestabilna. Tam często pojawiają się burze i huragany, wraz z pojawieniem się tornada. Klimat tutaj jest dość straszne. Wyczerpująca ciepła w połączeniu z wysoką wilgotnością podczas okresach wilgotnych otrzymuje długich okresach silnego suszy. Miriady jadowitych owadów czekając na swoje ofiary. To ciało wody paruje miliony ton wody i nigdy nie rośnie płytkie. Jeszcze gdzie jest Jezioro Wiktorii, Afryka pozostał w jej najbardziej pierwotnej formie. Staw z rybami roi. To przyciąga miliony ptactwa wodnego, zarówno lokalnych, jak i wędrownych. Tutaj można znaleźć rzadkie zwierzęta, które w innych miejscach pozostał niewielki.

African Nessie

W Lake Victoria ma własną Nessie. Ale w przeciwieństwie do Scottish lokalny zobaczyć dość często. Świadków opisać jako zwierzę 4,5 m długości. Jego głowa była wielkości lwa. Od ujścia trzymać dwa białe kły. Pokryta wagi i ma szeroki marmurkowy do tyłu, jak również grube i długi ogon. Zwierzę bardzo agresywnie. Może to dinozaur. Ale Jezioro Wiktorii – bardzo młoda formacja. Powstał zaledwie 750.000 lat temu, kiedy dinozaury stały się już wymarły.

susza

Bezprecedensowa susza w ostatnich latach w Afryce doprowadziło do tego, że poziom wody w zbiorniku spadła o 1 metr, co nigdy się nie wydarzyło. To doprowadziło do zatrzymania wielu elektrowni wodnych zlokalizowanych w jego zlewni. To znacznie osłabia gospodarkę całej powierzchni jeziora. Ponadto, bardzo pogorszyła się sytuacja na środowisko. Woda zatruta przez nawozów chemicznych, ścieków, niekontrolowane dumpingu przedsiębiorstw odpadów.

ciekawostki

Kilka interesujących faktów.

Jezioro Wiktorii są Stany Zjednoczone dały pierwszego czarnego prezydenta. Jego ojciec wychował się na jego brzegach w Kenii w miejscowości Nyagoma-Kogel.

Tylko na tym jeziorze można znaleźć w innych miejscach zniknął Sitatunga antylopy.

I tylko w tych wodach domem dla niezwykłych ryb Lang, skrzela, które działają na zasadzie światła. Takie ryby doprowadziła do zwierząt lądowych.