333 Shares 4684 views

Jak piec chleb w warunkach domowych

We współczesnym życiu wiele rodzin, zwłaszcza miejskich, nie parza ciasta i uważa, że to trudne i kłopotliwe zajęcie. Jednak wielu producentów sprzętu gospodarstwa domowego produkuje obecnie producentów chleba automatycznego, a przy ich pomocy daje możliwość pieczenia chleba w domu. Ale można piec chleb nie tylko w chlebarz, ale także w elektrycznym i gazowym piekarniku, a nawet z kuchenką mikrofalową.


Do przygotowywania chleba, główne produkty to mąka i drożdże. Mąka może być stosowana w różnych odmianach, głównie pszenicy i żyta. Do przygotowywania ciasta wykorzystuje się dwie metody: korzenną i niespecjalną. W pierwszym przypadku ugnij gąbkę. W tym celu weź 1 kg mąki, 300 ml ogrzanego do 30-32 stopni wody lub surowicy, dodaj skompresowane drożdże 20 g, wymieszaj wszystko i pozostaw na dwie godziny na fermentację. Następnie dodać 1 kg mąki i ugniatać ciasto. Jeśli ciasto jest przygotowywane w formie wolnej, wszyscy mieszają się natychmiast. Ciasto będzie fermentowało przez 2,5-3 godzin, a jednocześnie drożdże wzrosną 2,5-3 razy.

W celu pieczenia chleba żytniego w domu, należy również rozpocząć wyrabianie ciasta z przygotowania rozrusznika. Weź pół kilograma mąki żytniej, 1-1,5 litra wody, 25 gramów tłoczonych drożdży, wszystko to trzeba ugnieść i wrzucić w ciepłym miejscu. W zakwasie okazał się lepsza jakość, zaleca się wlać do niego pół szklanki jogurtu. Piec takiego chleba w domu może być w piecu. Wstępnie umieść zasobnik do pieczenia w dolnej części piekarnika, aby dolna skorupa chleba nie paliła się. Para, utworzona przez wrzącą wodę, nawilża dolną skorupę bochenka, a ta skorupa staje się cienka i miękka.

Piec w temperaturze 200-250 stopni przez 30 do 80 minut, w zależności od wagi, kształtu i receptury produktu. Podczas wypieku nie można otworzyć drzwiczek piekarnika, aby para nie wydostała się, a jakość chleba nie pogorszyła się. Gotowy chleb w domu jest chłodzony w temperaturze pokojowej. Na siebie przygotuj bochenki, aby nie zmieniać ich kształtu.

Oto kolejna recepta na chleb w domu:

Chleb żytni.

Wstępne jest przygotowanie zakwasu. Przesiać przesiane mąki do rondla i wlać ciepłą (30 stopni) wodę, w której drożdże były wcześniej rozcieńczone. Powstałą masę miesza się, przykrywa wieczkiem i umieszcza na dzień w ciepłym miejscu. Następnie wykonujemy ciasto. Weź jedną trzecią wymaganej ilości mąki, zasnę w ciepłej wodzie (30-32 stopni), dodaj gotową fermentację i wymieszaj. Pokryjmy opar czystą ściereczką i umieszczamy do fermentacji w ciepłym miejscu przez 3-3,5 godziny.

Opara zwiększa objętość podczas fermentacji przez 2-3 razy, więc musisz obliczyć, że nie zajmuje więcej niż jedna trzecia objętości naczyń przed fermentacją. Następnie dodaj pozostałą mąkę, sól, wreszcie ugniataj ciasto i pozostaw do ciepłego przez kolejne 1-1,5 godziny. Gotowe ciasto podzielone jest na kawałki o odpowiedniej wielkości, dajemy im kulisty kształt, rozprowadzamy na arkuszu, smarujemy olejem roślinnym i sporządzamy ostateczny dowód na 40 minut. W celu określenia gotowości końcowej, należy lekko nacisnąć na powierzchnię ciasta. Jeśli w ciągu kilku sekund zniknie rowek, ciasto jest gotowe do umieszczenia w piecu. Piec bochenek chleba ważący jeden kilogram trzeba 60-65 minut w temperaturze 230-240 stopni.

Tak przygotowany chleb w domu po zakończeniu wypieku powinien być wylany z piekarnika i posypany wodą, tak, że jego powierzchnia stała się błyszcząca, a następnie przykryta ręcznikiem. Obecnie istnieje wiele przepisów dotyczących wypieku chleba dla producentów chleba, co znacznie ułatwia cały proces i umożliwia niemal każdego dnia pieczenie chleba w domu.