804 Shares 4000 views

Co może oznaczać ból brzucha?

Ból w jamie brzusznej – dość częstym objawem, co jest bardzo ważne, aby zdiagnozować chorobę. Taki ból może wystąpić z różnych powodów, i wskazują masę różnych chorób.


zapalenie ślepej kiszki

  Jeśli masz ból brzucha po prawej stronie, a ból stopniowo przenosi się do pępka, to najprawdopodobniej objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Na początek można spróbować zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego sam – w przypadku, gdy bóle brzucha trwające dłużej niż 12 godzin, a jednocześnie można wskazać lokalizację bólu, to pilnie potrzebne, aby zobaczyć chirurga. Ponadto, zapalenie wyrostka robaczkowego, zwykle towarzyszą nudności i wymioty. Najprawdopodobniej lekarz zaleci operację usunięcia proces jelit.

Problemy z układem moczowym

Brzucha, ból w okolicy lędźwiowej i w bok są często oznaką nieprawidłowości w układzie moczowym. Może to być zapalenie pęcherza (zapalenie pęcherza moczowego), kolki nerkowej, usuwanie kamienia przez moczowodów, etc. Warto zauważyć, że w chorobach układu wydalniczego to ostry ból, towarzyszy gorączka. Istnieje wiele objawów charakterystycznych. Na przykład, ból przy oddawaniu moczu, amplifikację bólu ze wzrostem pojemności pęcherza. Jeśli uczestniczyć w tych objawów, należy zwrócić uwagę na kolor moczu. Jeśli jest ciemne, brązowo lub jej widoczne ślady krwi, to trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ostateczna diagnoza pomoże umieścić próbkę moczu, w których czerwone krwinki zostały wykryte, sole, białka i białe krwinki.

cykl menstruacyjny

Brzucha, ból związany z cyklem menstruacyjnym. Na przykład przeciąganie ból brzucha mogą wskazywać na charakter ciągnięcie miesięczny przybliżenia. Jeśli ból jest zbyt silny, można podjąć pewne środki przeciwbólowe. Czasami ból występuje podczas owulacji, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka. Jeśli towarzyszy ból nietypowe wyładowania lub obfitego krwawienia, to najlepiej umówić się z ginekologiem.

ciąża pozamaciczna

Jeśli masz ostry i intensywny ból w dolnej części brzucha po lewej stronie lub po stronie przeciwnej, a opóźnienie miesiączki, wtedy warto pomyśleć o możliwości wystąpienia ciąży pozamacicznej. Czasami zapłodnionego jaja w macicy, nie może być zmniejszona, ale pozostaje w jamie jajowodzie. Naturalnie, płód nie może rozwijać się w ten sposób, ale jaj rośnie w wielkości, a ostatecznie do rozerwania rury. Jeśli masz nawet najmniejsze podejrzenie, należy zawsze skonsultować się z ginekologiem.

choroby narządów płciowych

Ból brzucha może być wynikiem różnych chorób narządów znajdujących się w miednicy. Warto przypomnieć, że ostre zakaźne choroby oprócz bólu również towarzyszy wzrost temperatury, nietypową wylocie z narządów płciowych i problemy z oddawaniem moczu. W każdym przypadku, badanie lekarskie nie będą zbędne.

Choroby układu trawiennego

Ból brzucha może być objawem choroby lub zakażenia układu pokarmowego. Poza robaczkowego, obejmują niedrożność jelit, wzdęcia, chorób zakaźnych, procesów zapalnych, powiększenie tarczycy. W większości przypadków choroba narządów trawiennych towarzyszyć inne objawy typowe – ciągłe nudności, gwałtowne wymioty, biegunka, nadmierne wydzielanie gazu, zaparcie. W tym przypadku, należy skonsultować się ze specjalistą (lekarzem lub gastroenterologa), aby dokonać analizy kału i innych niezbędnych badań.

W rzeczywistości, bóle brzucha mogą być spowodowane przez zupełnie innych powodów. A jeśli ból utrzymuje się przez wystarczająco długi czas, albo okresowo powtarzane, konieczne jest, aby szukać pomocy. Samoleczenie lub zaniedbanie tego objawu jest obarczona bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.