572 Shares 6109 views

"Enalapril": instrukcje użycia i informacje zwrotne. Analogi "Enalapril"

W przypadku problemów z ciśnieniem krwi, wiele osób otrzymuje porady od lekarzy prowadzących o przyjmowaniu leku Enalapril (pigułki). Co pomaga pozbyć się tego leku? Z konsekwencji choroby (czyli bezpośrednio z powodu wzrostu ciśnienia krwi), czy też działa na kilka sposobów, przywracając normalną aktywność układu sercowo-naczyniowego, powodując BP do normy? Aby zrozumieć, jak tablet działa pod wpływem Enalapril, warto zapoznać się z oficjalną instrukcją stosowania tego leku. Ponadto rozważymy wiele analogów tego leku w odniesieniu do substancji czynnej i jej skutków.


Opis preparatu, forma uwalniania, cechy przechowywania i warunki pozostawienia aptek

Tabletki pod ciśnieniem "Enalapril " są wytwarzane przez wiele firm farmaceutycznych na całym świecie. Główną substancją czynną tego leku jest maleinian enalaprylu, który według jego powiązania z grupą należy do blokerów ACE. Obecnie istnieją tabletki o zawartości substancji czynnej 5, 10 i 20 mg. Ze względu na fakt, że lek pod wpływem ciśnienia "Enalapril" wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie SSS i innych układów w organizmie, jego urlop z aptek odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Termin wdrożenia i stosowania tego leku jest ograniczony do 3 lat od daty jego produkcji. W tym przypadku tabletki nie tracą właściwości terapeutycznych, przestrzegając zasad przechowywania. Producenci zalecają przechowywanie leku w suchym miejscu, chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, w temperaturze nie mniejszej niż 15 i nie więcej niż 25 stopni.

Analogi "Enalapril" mają te same właściwości, więc zalecenia dotyczące leku można obserwować i przechowywać.

Farmakodynamika leku

Maleinian maleinianu Enalaprilu (tabletki substancji czynnej) sam w sobie nie wpływa na procesy zachodzące w procesach ludzkiego ciała. Chodzi o to, że związek ten jest uważany za rodzaj "proleku", który w wyniku kilku reakcji hydrolizy tworzy zupełnie nową substancję – enalaprylat.

To działa dziwnie na aktywnym ACE, co powoduje znaczne zmniejszenie ilości aldosteronu w organizmie człowieka. Jednym słowem działanie "Enalapril" polega na obniżeniu ciśnienia krwi (rozkurczowego i skurczowego) i zmniejszyć obciążenie mięśnia sercowego (mięśnia sercowego).

W wyniku długoterminowych obserwacji można było stwierdzić, że pomimo spadku ciśnienia tętniczego, po przyjęciu leku "Enalapril", pacjenci nie mieli niedostatecznego poziomu krążenia krwi w mózgu. Ponadto przyjmowanie tabletek przyczyniło się do poprawy przepływu krwi w nerkach i wieńcowym.

Długotrwałe stosowanie leku wykazało dużą skuteczność w porównaniu z tkankami z nadciśnieniem tętniczym, zlokalizowane w lewej komorze mięśnia sercowego, przyczyniając się tym samym do zapobiegania postępowi niewydolności serca. Ponadto, leczenie preparatem Enalapril przez 6 miesięcy poprawiło stan pacjentów z rozszerzeniem lewej komory i zaburzeniami krążenia w mięśniach sercowych wynikającym z niedokrwienia.

Substancję czynną leku wykrywa się w osoczu krwi po 1 godzinie po zażyciu tabletek i osiąga maksimum po 4-6 godzinach. Działanie hipotensyjne trwa do 24 godzin.

Te same właściwości farmakologiczne są opatrywane analogami "Enalapril" według substancji czynnej.

Farmakokinetyka leku

Jak wspomniano powyżej, asymilacja substancji czynnej leku zachodzi dość szybko. Tylko około 60% maleinianu enalaprylu jest wchłaniana i praktycznie cała objętość styka się z białkami osocza. Specjaliści zwracają uwagę konsumentów na fakt, że absorpcja związku nie zależy od spożycia pokarmów.

Wysoki stopień penetracji enalaprilu przez bariery GHB wynika z struktury molekularnej substancji czynnej. Jest też w stanie przezwyciężyć bariery łożyska i znajduje się w tkankach piersi i mleka w kobietach karmiących.

Lek jest wydalany głównie przez nerki (60%). Jednocześnie, w niezmienionej postaci wyjściowej około 20%, i 40% – w postaci metabolitu. Pozostałości substancji czynnej wychodzą przez jelita, a stosunek enalaprylu do enalaprilatu wynosi 6-8% / 25-27%.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Enalapril jest utrzymującym się wzrostem ciśnienia krwi wywołanym przez choroby, takie jak twardzina skóry i CHF. Ponadto lek jest często stosowany w profilaktyce u pacjentów z rozpoznanym niedokrwieniem w tętnicach wieńcowych, dysfunkcją LV (w tym bezobjawową). Tu jest tak przygotowanie wskazań "Enalapril" do stosowania, ale w każdym przypadku nie zaleca się samodzielnego stosowania leku. Tylko specjalista może opracować prawidłowy schemat leczenia i określić dawkę.

Podczas badania lekarz będzie mógł ustalić obecność lub brak jakichkolwiek przeciwwskazań. Obejmują one następujące choroby i nieprawidłowe funkcjonowanie narządów:

 1. Zwiększony poziom wrażliwości na substancję czynną leku (analogi "Enalaprila" w tym przypadku również muszą być anulowane, ponieważ w większości przypadków mają podobną kompozycję).
 2. Ciąża, laktacja i dzieci poniżej 18 roku życia.
 3. Poprzednie obrzęk naczynioruchowy wystąpił podczas leczenia lekami z grupy inhibitorów ACE.
 4. Niewydolność krążenia mózgu, jak również inne choroby naczyń mózgowych.
 5. Zaburzenia krwiotwórczości mózgu.
 6. Choroba nerek, w tym zwężenie tętnic nerkowych (obustronne lub jednostronne), niewydolność nerek, obecność przeszczepionego narządu.
 7. Choroby wątroby.
 8. Choroby przewodu pokarmowego, towarzysząca biegunka i wymioty.
 9. Choroba twardzina i inne choroby autoimmunologiczne wpływające na tkanki łączne.
 10. Zaburzenia procesów metabolicznych w organizmie, w tym hiperkaliemia.
 11. Cukrzyca.

Przyjmowanie leku "Enalapril" we wszystkich sytuacjach opisanych powyżej powinno zostać anulowane lub terapia jest prowadzona pod stałym nadzorem specjalistów.

Lek "Enalapril": lista działań niepożądanych

Pomimo ogromnych korzyści leku, gdy jest stosowany u pacjentów, może występować wiele skutków ubocznych, które mają wpływ na prawie wszystkie układy narządów. Informacje o działaniach niepożądanych znajdują się w poniższej tabeli.

Niepożądane reakcje organizmu na przyjmowanie leku

Organy i systemy

Skutki uboczne

Często lub czasami

Rzadko

Układ sercowo-naczyniowy

Nadmierne zmniejszenie ciśnienia krwi, kołatanie serca, zwarcie ortostatyczne.

Arytmia, w tym częstoskurcz i bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał serca, dusznica bolesna, zakrzep zatorowy tętnic płucnych.

Układ trawienny

Uczucie suchości w jamie ustnej, ból w okolicy nadbrzusznej, wysypka, nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia.

Niedrożność jelit, zapalenie wątroby i zapalenie trzustki, zapalenie trzustki.

Układ moczowy

Zmiany w pracy nerek, białkomoczu.

______

Układ nerwowy

Bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie.

Oszołomienie, bezsenność, senność, stany depresyjne, zwiększone pobudzenie nerwowe i poziom lęku, dezorientacja.

Poczuć organy

Hałas w uszach.

Zakłócenia w koordynacji przestrzeni kosmicznej, zaburzenia widzenia lub zmiany postrzegania wzroku.

Organy oddechowe

Krwotok, gardła, długotrwały, suchy kaszel.

Skurcz oskrzeli, zapalenie płuc (śródmiąższowe).

Skóra i inne reakcje alergiczne

Wysypka jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy w głowie (w tym błoniasta błona jamy ustnej i gardła), swędzenie, wysiękowe rumień (w tym zespół Stephen-Johnson), różne postacie zapalenia skóry.

Plamka pęcherzykowa, zespół Lyella, zapalenie mięśni, zapalenie stawów i bóle stawów, zapalenie języka, zapalenie sercowe, fotoczułość, zapalenie naczyń, alergiczne zapalenie jamy ustnej.

Zmiany wzoru krwi i innych badań laboratoryjnych

Zwiększona ESR, podwyższone stężenie mocznika w próbkach, hiponatremia i hiperkaliemia.

Zwiększona aktywność aminotransferazy (wątroba), zmniejszenie hematokrytu, agranulocytoza, eozynofilia.

Inne

"Tides", zmniejszone pragnienie seksualne, ogniskowa utrata włosów.

Przede wszystkim te zjawiska wywołuje bezpośredni wpływ na ciało głównej substancji czynnej leku Enalapril. Analogi (instrukcje użycia ich zawierają szczegółowe informacje na ten temat) mogą również powodować takie naruszenia. Ważne jest, aby pacjent i jego lekarz zauważyli objawy niepożądane w czasie, ponieważ ich ignorowanie może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Jak stosować lek Enalapril tabletki: metody i dawkowanie

Aby ustabilizować ciśnienie krwi, eksperci zalecają długotrwałe stosowanie leku (w tym jego analogów, na przykład leku "Enalapril hexal"). W początkowym stadium leczenia nadciśnienia tętniczego zaleca się przyjmowanie leku w dawce 5 mg na dobę. Przy systematycznym zwiększaniu ciśnienia podczas dwutlenku terapii dawka zwiększa się o 5 mg. Warto zauważyć, że po 2-3 godzinach od rozpoczęcia leczenia pacjent powinien być pod nadzorem lekarza. Pomaga to identyfikować skutki uboczne na samym początku ich rozwoju. Maksymalna dawka leku nie powinna przekraczać 40 mg na dobę, ale nawet zastosowanie tej ilości leków jest możliwe tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne, a lek jest dobrze tolerowany.

Po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia monoterapii lekiem Enalapril pacjenci zostają przeniesieni do schematu podtrzymującego leku. W tym okresie dzienna dawka leku wynosi 10-40 mg. Musisz wziąć pigułkę 1-2 razy dziennie. Podczas leczenia zaleca się regularne mierzenie ciśnienia krwi.

Powyższe zalecenia stosuje się do tych pacjentów, u których nie występują towarzyszące choroby, takie jak hiponatremia i nadciśnienie naczyń krwionośnych. W jakich dawkach należy je zażywać? Zwykle zależy to od indywidualnych cech pacjenta i stopnia rozwoju choroby. Początkową dawkę w każdym przypadku można obliczyć tylko przez lekarza uczestniczącego.

Czas przyjmowania leku zależy od kilku czynników, w tym od stanu chorego i wyników badań laboratoryjnych. Eksperci twierdzą, że ostra rezygnacja z narkotyków może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Dlatego nawet przy nadmiernym obniżeniu ciśnienia krwi na tle stosowania leku "Enalapril" konieczne jest stopniowe zmniejszenie dawki.

Objawy i leczenie przedawkowania leku

Więc zbadaliśmy główne cechy leku Enalapril (pigułki): co one pomagają i co ich odbiór może doprowadzić do końca. Nadszedł czas, aby przejść do omówienia takiej kwestii jako przedawkowania tego leku. Często pacjenci mają tendencję do przyjmowania dużych dawek leków w nadziei na szybkie pozbycie się nieprzyjemnych objawów. W przypadku, gdy zdarza się to z osobą przyjmującą lek "Enalapril", konsekwencje mogą być bardzo poważne. Na tle obniżenia ciśnienia krwi u pacjentów może wystąpić załamanie, co często prowadzi do zawału mięśnia sercowego lub poważnego upośledzenia krążenia mózgu.

Z reguły pierwsze objawy przedawkowania to utrata przytomności, stan otępienia lub pojawienie się napadów drgawkowych. Mogą wystąpić także inne objawy uszkodzenia krążenia mózgu i zaburzeń serca: bladość skóry, silny ból głowy, ból w klatce piersiowej.

Leczenie pacjenta z przedawkowaniem leku "Enalapril" ma charakter objawowy. W niewielkim stopniu zatrucia wskazuje na odbiór soli i płukania żołądka. W poważniejszych przypadkach może wymagać zastosowania soli fizjologicznej i substytutu soli fizjologicznej oraz hemodializy.

Interakcje z lekami

Tabletki "Enalapril" mogą działać nietypowo w połączeniu z innymi lekami. Niesteroidowe leki przeciwzapalne ("Ibuprofina", itp.) I preparaty zawierające estrogeny znacząco zmniejszają działanie hipotensyjne. Adrenoblasty, leki zawierające azotan, środki znieczulające i etanol zwiększają działanie leku Enalapril. Leków moczopędnych, razem z tabletkami w celu zmniejszenia ciśnienia, może powodować wystąpienie hiperkaliemii. Ze szczególną ostrożnością należy leczyć leki z grupy leków immunosupresyjnych, ponieważ podczas ich przyjmowania razem z lekami zawierającymi enalapryl znacznie zwiększają jego hematotoksyczność.

Opinie o narkotykach

Dziś o przygotowaniach słychać zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje. Pierwszą znaczącą zaletą tabletek "Enalapril" jest cena (20-25 rubli na opakowanie), których nie można przypisać wysokiemu. Ponadto, jest on również ceniony w przygotowaniu i jego skuteczności. Głównymi wadami są liczne działania niepożądane i wysokie ryzyko powikłań w obecności współistniejących chorób.

U większości pacjentów tabletki Enalapril pomagały pozbyć się systematycznego wzrostu ciśnienia krwi. Konsumenci, których przyjęcie spowodowało zakłócenia w funkcjonowaniu różnych narządów, musiał porzucić nie tylko ten lek, ale także jego analogi, ponieważ w większości przypadków zawierają one tę samą substancję czynną lub podobny enalapryl indapamid. Dlatego eksperci zdecydowanie nie zalecają przyjmowania jednocześnie kilku leków w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Analogi "Enalapril": różnice, zalety i demerty

Na świecie rynek farmaceutyczny jest wiele leków, których działanie jest podobne do leku Enalapril. Najczęściej mają wyższy koszt, co nie zawsze gwarantuje brak reakcji niepożądanych lub wyższej skuteczności leków. Zastanów się listę leków, które zawierają składnik aktywny w kompozycji, podobnie jak w tabletkach "Enalapril". Co do zasady, laboratoria farmaceutyczne na Zachodzie wykorzystują jako istotny składnik amalodipinę enalapryl, której różnica między maleinianem enalaprylu jest tylko w strukturze molekularnej. W pozostałej ma te same właściwości i właściwości.

Następujące analogi Enalaprilu można znaleźć na rosyjskim rynku farmaceutycznym:

 1. Tabletki i ampułki do zastrzyków "Enap" ze słoweńskiej firmy KRKA. Ich koszt zaczyna się od 280 i wynosi 4000 rubli do pakowania tabletek, a 500 rubli do 10 ampułek z roztworem. Najwyraźniej, w przeciwieństwie do leku "Enalapril", cena dla nich jest dość wysoka, co sprawia, że leki tej marki są niedostępne dla wielu konsumentów. Jednocześnie eksperci zauważają wysoką jakość tego analogu.
 2. Tabletki "Enalapril Hexal" od niemieckiego producenta SANDOZ. Preparat domowy nie jest gorszy od tego leku przez jego skuteczność. Koszt analogowy jest nieco wyższy niż cena "Enalapril" i wynosi około 78-100 rubli na opakowanie.
 3. Tabletki Berlipril produkowane przez niemiecką firmę farmaceutyczną Berlin-Chemie. Główną substancją czynną leku jest amalopryl enalapryl. Ze względu na to, że uzyskanie tego związku jest bardziej skomplikowane i kosztowne, koszt tabletek wynosi około 140-180 rubli na opakowanie.
 4. Tabletki "Renitek" firmy MERCK, których koszt jest w średnim przedziale cenowym i wynosi 80-150 rubli na opakowanie.

Również w aptekach można znaleźć analogi "Enalapril" podobne do kompozycji i działania z narkotykami, takimi jak Kalpiren, Miopril, Envas, Vazopren i Myopril. Specjaliści zauważają jednak, że nie zawsze wymienione leki mogą być użyte jako substytut krajowego leku, który z jakiegoś powodu nie zbliżył się do pacjenta. Faktem jest, że w swoim składzie niemal całkowicie powtarzają "Enalapril", co oznacza, że mogą powodować wiele komplikacji. Ponadto lekarze zalecają zwrócenie uwagi na skład leków wyprodukowanych za granicą. Enabapryl ampipeprylu, którego różnica maleinianu enalaprylu jest mała, może również działać na organizm w niekorzystny sposób. W każdym przypadku, przed użyciem jako głównego leku któregokolwiek z wyżej wymienionych analogów, warto konsultować się z lekarzem prowadzącym.