697 Shares 6121 views

Dach domu: rodzaje, budowa, elementy i urządzenia

Konstrukcja dachu jest ostatnim etapem budowy każdego budynku. Odgrywa rolę nie tylko techniczne, ale również wnętrz. Jeśli zdecydujesz, że nocleg będzie dwuspadowym dachem, należy wiedzieć, że takie projekty są skomplikowane. W zależności od kształtu rampy może być nachylona dachu dwuspadowym, czterospadowy lub pent. Takie konstrukcje mogą mieć bardzo różne postacie :. Kabestan, piramidalne, stożkowe, itp warunki klimatyczne najczęstsze dachy strome tamtejsze budowlanych.

ogólny opis

Dach promuje naturalny odpływ wody deszczowej i topniejącego śniegu. Kąt zależy od kąta, pod którym rynna jest pochylona w stosunku do poziomu. Konstrukcje te mają kąt nie mniejszy niż 5 °, a więc i rozwijających się, w których poszczególne części mają kąt prosty. W zależności od tego, co ogólna architektura domu, klimat, wykończenie powierzchni oraz wybranego materiału, dwuspadowym dachem może mieć konkretne urządzenie. Na przykład, jeżeli rolka jest dość dużo deszczu i pokrycie dachu nie jest bardzo gęsty, pochylnie mają być cool w swojej dziedzinie. Przy silnym wietrze w celu zmniejszenia nacisku powierzchniowego powinien być płaski. Jeśli poprawnie odebrać stoku, wtedy będzie w stanie obniżyć koszty pracy i koszty budowy. Trudne konstrukcja bardziej kosztowne, ponieważ pozwala na zastosowanie materiałów luzem.

Główne rodzaje dachów spadzistych

4-pochyłego dachu jest związany z jedną z odmian podobnych wzorów. Wśród nich należy wyróżnić Uni, szczytem, poluvalmovaya, dach, uwypuklenie, stożkowy, piramidalne i chetyrehschiptsovuyu. Budka jest najbardziej proste w formie, będą one miały wody tylko w jednym kierunku. Są one wykorzystywane do pokrycia małe domy, kroki, rozszerzenia, tymczasowe budynki i obiekty handlowe. Wyposażenie w tym przypadku nie będzie miała miejsca na dachu lub na poddaszu.

2, dach skośny jest stosowany w budownictwie o niskiej narastania. Ma kształt prostokąta, a części boczne są nazywane frontony. Dach czterospadowy Poluvalmovaya różni od tego, co ramp odcięte części szczytowej. Piramidowych dach jest używany jako w kategoriach domu ma kształt kwadratu lub kształt regularnego prostokąta.

Konstrukacja

Dach dachy skośne mają dwa główne elementy, a mianowicie – ochrona i wspieranie. Ta ostatnia jest niezbędna do podjęcia obciążenia śniegiem, wiatrem i dachu. Z ich pomocą, ciężar rozkłada się na ścianie nośnej i osobno znajduje poparcie. Czyniąc tak, wytrzymałość elementów nośnych prezentowane są dość rygorystyczne wymagania. Głównymi składnikami są system mauerlat i kratownicy. Należy zauważyć, że urządzenie to zawiera elementy złączne dachu skośnym w postaci wkładek, szelki i belek. Pożądaną sztywność osiąga się za pomocą kratownicy.

Mauerlat – bar, który serwuje wsparcie dla krokwi nachylonych wykonanych z drewna. Stosując ten element rozproszonej obciążenie dachu. Mauerlat jest rodzajem bazy dla struktury. Jeśli chcesz, aby dach w klasycznym tego słowa znaczeniu, należy użyć drewna o boku 15 cm. Minimalna wartość drewna wynosi 10 cm. Dach DIY ręce mogą być wykonywane za mauerlat urządzenia. Jeśli jest to mauerlat, powinna być umieszczona wzdłuż całej długości budynku lub instalować tylko pod krokwiami.

Podczas korzystania krokwiach małej części w procesie ręcznego, system może prosest. W celu uniknięcia tego problemu należy zainstalować kratkę, w którym struktura poprzeczki, słupy i zastrzały. Do wykonywania rozporek, szelki musi przygotować płytę 15 centymetrów, której grubość powinien być równy 2,5 cm. Jest możliwe użycie płyt drewnianych, wykonane z drewnianych bali o średnicy 13 cm lub więcej. Mauerlat powinien być umieszczony na górnej krawędzi na ścianie, i iść w kierunku wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi.

Jednym z głównych składników – mauerlat

4-dach skośny ma mauerlat, które muszą znajdować się 5 cm od krawędzi lub w pobliżu zewnętrznej powierzchni ścian. Mocowanie ściany powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby nie stwarzać żagla, które przyczyniają się do wysokich obciążeń podczas silnych wiatrów. Najczęściej stosuje się jako materiał do mauerlat drewna, lecz, jeśli konstrukcja dachowa z metalu, można skorzystać z I-belki lub ceownika.

Urządzenie dach w mauerlat

Jeśli myślisz o tym, jak zrobić dach dwuspadowy z mauerlat, układanie ostatnia przeprowadzona na warstwie hydroizolacji, które mogą działać jako pokrycia dachowego. Z góry poddaszu można wypłacić 40 cm. Co 5 m płatwie spoczywać na filarach, której dolne końce vrublyus w podkładach. Kąt pomiędzy rozpórką i stóp krokwi powinien być w przybliżeniu równy 90 °. Jeśli urządzenie dwuspadowym dachu kratownica noga będzie dłuższy, instalacja dodatkowych podpór powinny być przeprowadzane z uwzględnieniem wsparcia na podkładach. Każdy link mauerlat powinny być uszczelnione dwa linki, które znajduje się w okolicy i jednocześnie przymocowany do krokwi. Wzdłuż obwodu układu solidnej konstrukcji dachu być utworzona. Ale mauerlat poszczególne segmenty mogą być umieszczone pod krokwiami.

układ kratownicowy Urządzenie

4 skośny konstrukcja nośna dachu posiada system kratownicy, że składa się z krokwi nachylonych rozpórek, oraz pionowych słupków. Krokwie są wykonane z drewna, tworzyw mieszanych, metalu i betonu. Elementy łączące są belki, rozpórki, zastrzały i amortyzatora. Krokwie są podłączone do gospodarstwa.

do rekordu

System kratownica powinna być połączone w trójkąt ze względu na jej sztywność i stabilność. Na krokwiach można stosować wiązki różnym przekroju poprzecznym, który jest określony przez długość krokwi, obliczonej wartości obciążenia, a odległość pomiędzy krokwiami. Jeśli chodzi o prostych wzorów, wielkości przekrój może się wahać od 40×150 do 100×250 mm.

Poluvalmovaya dach z rękami

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu, dwuspadowym dachu może być najlepszym rozwiązaniem, odmiana tej konstrukcji jest poluvalmovaya dach. Dachy te nadają się do regionów o silnych obciążeń wiatrowych, ponieważ chronią budynek przed przepływem powietrza, eliminując rozmycie szczytem i podduvanie. Poddasze przestrzeń jest oryginalny, może być używany jako mieszkania. Eksperci zalecają, aby trzymać się określonej technologii w budownictwie. W pierwszym etapie, wzdłuż obwodu dachu jest wypełniona przez listwę w tym każdy 120 cm lub mniej zamontowany kołek, którego średnica wynosi 10 mm. Na łączniki danych szpikulec kabłąk, dokręcić nakrętki. Pozwoli to na tworzenie mauerlat, po którym zostanie zainstalowany system kratownicy.

Następnym krokiem będzie instalacja pochyłych krokwi, które będą oparte na ścianach zewnętrznych. W celu zmniejszenia obciążenia na ostatnim z nich, należy wykonać szczelność łączenia pomiędzy krokwiami z nim. Krawędź będzie przylegać do ściany zewnętrznej, przy czym wewnętrzne części – podpory i ściany wewnętrzne.

Produkcja krokwie mocowania do belki kalenicowej, która jest układana na wierzchu. Będzie łączyć wsparcie. Na biodrach belki wzmocnione, aby zakończyć wsparcie. Wszystkie inne powinny być przymocowane do kalenicy. Montaż między krokwiami odbywa się w następnym etapie. Etap nimi powinna być równa szerokości izolacji cieplnej parametr ten waha się od 60 do 120 cm. Następnie poprzeczne belki do ustalenia.

Urządzenie pent dachu

W pierwszym etapie należy określić, jaki będzie kąt nachylenia dachu. Wartości pośrednie pomiędzy 11 i 60 °. Wszystko będzie zależeć od zjawisk atmosferycznych i materiałów u podstawy dachu, a także elementy architektoniczne domu. Na obszarach północnych stok powinna być równa 40 ° C, przy czym śnieg nie będzie mieszkać na dachu. Przy silnym wietrze kąt nachylenia powinien być mały. W obszarach przybrzeżnych i step ten parametr wynosi 11 do 45 ° C.

Metodologia pracy w układzie z pent dachu

W regionach o silnym wietrze może zbliżyć się płaskim dachem, dwuspadowym dachu musi mieć pewną skłonność. Następnie można przystąpić do budowy systemu dachowego. Ta część może być dach przesuwny, wiszące lub naslonnym. Ta ostatnia jest najbardziej proste krokwie powinny opierać się na ścianach zewnętrznych i środkowej belki. Długość krokwi może być równy 4,5 m, ale tylko jeśli jest jednoczęściowa, łączący elementy dla zwiększenia długości niedopuszczalne.

Najtrudniejsze w urządzenie i konstrukcja są wiszące krokwie, mają one zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba, aby uzyskać duże rozpiętości. Są one zbierane na ziemi z własnej skrzyni, a następnie wznosi się do góry, na podstawie ekstremalnych wsparcia. Po skrzyni gwoździami pokrywają poddasza, które podaje strukturę o większej wytrzymałości. Na kratownicy systemowe stłumiony relingi dachowe są najlepiej wykorzystywane w przekroju 30×150 mm. Odległość między belkami to 80 cm.

Nachylenie należy zwrócić na dolnej części po stronie zawietrznej. Liczba belek nośnych być taka sama, a belki i krokwie stóp powinny tworzyć trójkąt. Krokwie są umieszczone na jednym końcu do mauerlat gniazda, podczas gdy drugi koniec należy umieścić w drewno z gwoździami łupków. Aby zwiększyć niezawodność dokręcenie przewodu. Mauerlat zabezpieczania związane ze stałymi długości ściany lub śrub kotwiących.

zalecenia ekspertów dla dachów płaskich urządzenia

Następnym etapem będzie wytwarzanie poszycie heblowane, które są przetwarzane przez materiałów ognioodpornych bariera wilgoci. Deski ułożone są prostopadle do krokwi, odległość między nimi, nie powinna być większa niż 15 cm. Belki należy stosować listwy kwadratowy o boku 50 mm. Następnie, fit, parowy i jest przymocowany do skrzyni małych gwoździ z szerokim kapeluszu. Są one czasami zastępowane zszywki pistoletu na zszywki. To nie tylko przyspieszyć czas pracy, ale również przedłużyć żywotność krokwiami.

W następnym etapie są izolacji i wodoszczelnej warstwy, z których ostatnia rolka odwija się prostopadle do krokwi. Ważne jest, aby upewnić się, że następny zespół pokrywa się z poprzednią, a stawy muszą być uszczelnione.

wniosek

systemy stropowe, które stanowią integralną część dachów spadzistych, może składać się z kratownic dachowych, ortopedyczny pas górny o złożonych kształtach, nożyczki kratownicy lub podwójnego gospodarstwa. Jako kluczowy element systemu dachowego są nogi, które pełnią rolę wsparcia łaty. Są one umieszczone wzdłuż połaci dachowej.

Najbardziej odpowiedni stok dla stłumiony kąpieli dachu, chcesz przykryć pokrycia dachowego, to jest uważany za wskaźnik 10 do 15 °. W tej powłoce dwuwarstwowej wystarczy zewnętrznej warstwy i leżące poniżej pokrycie dachu. Ale tworzenie systemu dachowego należy wziąć pod uwagę wymiary konstrukcji. Jeśli to jest mieć duży rozmiar, struktura musi zostać uzupełnione wspornikami i skurczów.