199 Shares 8831 views

Mikhail Nesterov – artystą wysokiej duchowości

Mihail Vasilevich Nesterov urodził się w czasach zmian w 1862 r. Pańszczyzna została zniesiona, były zmiany w systemie sądownictwa, w wojsku. Pojawiła pierwszą organizację rewolucyjną. Powtarzano zamach na Aleksandra II, a w końcu został zabity. Mikhail Nesterov złapany panowania dwóch cesarzy, doświadczył kilka obrotów, pierwszej wojny światowej, wojny domowej, głodu i dewastacji w Rosji, na początku II wojny światowej, ale o najwyższej duchowości, pracował w czystych, nieskomplikowanych wstęg. Bohaterami jego obrazów szukać Boga i prawdy.


Badania i poważna praca

Mikhail Nesterov studiował malarstwo w Moskwie i Petersburgu. Jego ulubionym nauczycielem był V. G. Perov. W tym czasie pisał i gatunek działa i malowidła na tematy historyczne związane z epoki pre-Piotrowej. W ciągu tych lat, on się żeni. Żona umiera przy porodzie. Ale jej wizerunek oddaje on w swoich pracach, w tym „oblubienica Chrystusa”. Młoda kobieta natychmiast przyciąga kruche, cienkie smutek, rezygnację nieuniknione. Cicha dziewczyna sprawia, że chcesz zrozumieć, co myślała. Więc nie jest zbiorowy obraz Niestierowskaja dziewczynka. Krajobraz za nią, głęboko liryczne, low-key, w duchu blisko I. I. Levitanu.

„Pustelnik”

Mikhail Nesterov napisał swoje pierwsze dzieło przełomowe w późnych latach 80-tych. Siwowłosy pustelnik powoli przesuwa się wzdłuż brzegu rzeki. Mnich nie żyje tylko z prawami natury. Ona pięknie rozpisane w każdym szczególe: to karłowate jodły, jeszcze dry zeszłoroczna trawa i resztki niestopiony śnieg na nim, spokój odruch rzeka, która nie jest w ruchu. Mikhail Nesterov malowane starego człowieka, który żyje zgodnie z prawem roku liturgicznego, od jednej stacji do drugiej i uroczystości, a tym samym wypełnienie ich życie połączyć z Panem. Trudno jest chodzić, ale chodzi o modlitwy z jednego miejsca świętego do następnego. Ci, żywa i dusza i ciało. Z taka osoba chciałaby otrzymać błogosławieństwo i zaakceptować przynajmniej odrobinę pokory. Mikhail Nesterov praca wypełnia dźwięk ciszy i nieuniknione podziw dla zaniżone piękno rosyjskiej natury.

„Wizja Młody Bartłomieja”

Obraz ten jest pierwszym z serii poświęconej św Sergiusza z Radoneża. Na zdjęciu grzywny szary ciepły jesienny dzień. Niebo wyblakłe, nie ma przebłyski słońca. Daleko zielona dolina ze wzgórza po lewej stronie. Pod nim wije się rzeczka, w pobliżu ogrodów kapusta, a po prawej stronie są złote gaj. A na pierwszym planie cienkim, kruchym jasny obraz dziecka. Czy śnił, czy to naprawdę było spotkanie na zaczarowanej przyrody ze świętego starca, który daje mu chleb i komunii oraz pożegnanie cały okres służby dla Pana.

sportretowanie

Najcieńszy tekściarz Mikhail Nesterov – artysta, który maluje portrety ludzi głębokiej duchowości. Wiele z nich. Można przywołać tylko portrety Bułhakowa i Florenskiego ( „filozofii” – patrz poniżej reprodukcji.) I. P. Pavlova.

„Dusza ludu”

W przeddzień rewolucji artystka pisze płótno, które będzie odzwierciedlać poszukiwania Boga. Wszyscy na tym zdjęciu jest na swój sposób. Ktoś myśli, ktoś w pośpiechu, niektóre radosne, ale wypełniona jednej myśli: przez długi sposób myślenia swoją drogę do Niego.

Człowiek głęboko wierzący, Mikhail Nesterov malowanie nie pisać za pomocą pędzla, ale z duszą. Dlatego dla nas są one żywe i nie tracą na wartości obojętny osoby.