796 Shares 3806 views

Ochronę społeczeństwa przed skutkami trzęsienia ziemi. ulga trzęsienie ziemi

Jakoś ludzkość uważa, że został zdobyty przyrodę, ale to tylko złudzenie. Po pierwsze, o przestrzeni ludzie wiedzą więcej niż o oceanach. Po drugie, klęski żywiołowe tej pory nie można przewidzieć z góry przez naukowców. Są straszne i skutki trzęsienia ziemi. Zdjęcia z wypadku latać na całym świecie co kilka lat. Przerażający jak nieistotne człowiek natury.


Trzęsienie ziemi – przyczyna i natura

Nauczyliśmy się, że grunt pod stopami – to jest coś, nieruchome i niezmienne, ale tak nie jest. Płyty tektoniczne, umieszczone w skorupie ziemskiej są w ciągłym ruchu, zderzają się rozchodzą indeksowanie na siebie i ocierają. Ponadto wydobycie we wnętrzu planety, eksplozje, wali, napełniania zbiorników i wielu innych sztucznych procesów może również powodować duże trzęsienie ziemi. W rzeczywistości są one drżenia i występują dość często – raz na 2 tygodnie.

Jednak większość z nich nie spadnie na dno oceanu i nie ma zbyt dużo energii, dzięki czemu są one praktycznie niewidoczne. Ale jeśli epicentrum znajduje się na tyle blisko powierzchni i zaludnionych obszarach, a intensywność jest wysoka, konsekwencje mogą być katastrofalne.

Wróżby sejsmolodzy

Ochronę społeczeństwa przed skutkami trzęsienia ziemi zaczyna się jego przewidywania prawdopodobieństwa i obliczyć czas, kiedy to nastąpi. Nie możemy tego zrobić bez dokonań sejsmologii, którym udało się opracować kilka metod predykcji wstrząsów ziemi wystarczającą moc, aby wpływać na życie ludzi.

Właściwie trzęsienia ziemi są poprzedzone niektórych procesów zachodzących w litosferze, które mogą być śledzone i analizowane, a co tej nauki. Istnieją specjalne instrumenty – sejsmometrów, które wykrywają ruch płyt tektonicznych. Ich pomoc w przewidywaniu trzęsień ziemi jest bezcenna, ponieważ zapewniają one możliwość przygotowania się do katastrofy, wygrać kilka godzin, tak aby można było rozpocząć ewakuację i ostrzec ludzi o zagrożeniach, które ograniczą liczbę ofiar.

Obszarów najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi

Miejsca, gdzie występują trzęsienia ziemi, najbardziej znany, to wynika z ich przyczynami. Te stawy płyt tektonicznych, które na powierzchni może wyglądać młodych wysokich gór, takich jak Himalajach, Andach Cordillera. Ponadto, nie jest wadą i Daleki Wschód, przechodzi od Kamczatki po Japonii i ciągnie się dalej – do wysp Indonezji i Nowej Zelandii. Z Grecji do południowo-wschodniej granicy i idzie płyta, która stanowi potencjalne zagrożenie. I to nie tylko znajomość ciekawskich. Pozwala to na budowę miast, dużych budynków itd. D. W świetle tej ważnej informacji. I to nie tylko zastosowanie specjalnej technologii, ale też być stale na baczności, aby być gotowym do radzenia sobie z elementami. I to nie zawsze jest łatwe, ponieważ ochrona ludności przed skutkami trzęsienia ziemi powinna być niepełna. W końcu, wiele zależy od skali katastrofy.

Efekty

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko silne i duże trzęsienia ziemi, ich przykładem jest widocznych uszkodzeń. Przesunięcie obszarów skorupy ziemskiej w różnych kierunkach powoduje szkody i zniszczenia budynków, dróg i innych obiektów. Może to spowodować obrażenia i śmierć. Dlatego w pierwszej kolejności natychmiast po katastrofie wszystkie siły ratowników koncentruje się na takie działania jak ochrona ludności przed skutkami trzęsienia ziemi.

Głównymi czynnikami wpływającymi na tego typu sytuacji awaryjnej są fale sejsmiczne z różnych rodzajów:

 • Hypocentral wzdłużnym. Rozciąga się od źródła we wszystkich kierunkach z alternatywną postać strefy kompresji i napięcia. przemieszczenie gleby występuje wzdłuż kierunku fal. Przyspieszyć około 8 km / s.
 • Hypocentral krzyż. Także, to rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach z prędkością 5 km / s, a forma ścinających strefach. Gleba jest przemieszczany prostopadle do kierunku.
 • Rayleigha i Miłość fale. Rozciąga się od epicentrum górnej warstwie skorupy ziemskiej. Przesunięcie w kierunku pionowym jak i poziomym kierunku prostopadłym do kierunku fal. Stawka wynosi od 0,5 do 2 km / s.

Ponadto skutki trzęsienia ziemi dla ludzi zależy od obszaru, w którym występują. Mogą one towarzyszyć lawiny, osunięcia ziemi, powodzie, i tak dalej. E., w zależności od rodzaju obiektów naturalnych i sztucznych dotkniętych urazami. Wreszcie, liczba ofiar jest także pod wpływem działania ludności w trzęsieniu ziemi. Jeśli ludzie wiedzą, jak zachowywać się poprawnie, nie będą się tylko przetrwać, ale także pomagać innym.

cechy jakościowe

Oczywiście, wielkość i natężenie światła jest również ważna. Do ich oceny stosuje się odpowiednio skali Richtera , a niektóre z systemów punktacji stosowane w różnych krajach. W Rosji jest 12 poziomów, w tym:

 • 1 punkt. Zarejestrowany tylko za pomocą specjalnych urządzeń.
 • 2 punkty. Może poczuć wrażliwych zwierząt i ludzi na wyższych piętrach wysokich budynków.
 • 3 punkty. Czułem się wewnątrz niektórych budynków. Wibracja jest porównywalna do podróży w samochodzie.
 • 4 punkty. Odczuwane przez wielu ludzi, może to być drzwi wahadłowe i okien.
 • 5 punktów. Drobne uszkodzenia: swinging wiszące przedmioty, rozpadające się wybielić, grzechotanie okna.
 • 6 punktów. Nie może być mały pęknięcie w tynku, beton.
 • 7 punktów. Charakteryzuje się silnym uszkodzenia budynków, pojawienie się pęknięć w glebach wilgotnych.
 • 8 punktów. Poważne uszkodzenie budynków, niszczenie ich elementów.
 • 9 punktów. Wali w niektórych budynkach i osuwisk.
 • 10 punktów. Zniszczenie wielu budynkach. Pęknięcia w ziemi aż do szerokiej 1 metr.
 • 11 punktów. Całkowite zniszczenie wszystkich budynków, liczne złamania w ziemi.
 • 12 punktów. Katastrofalny błąd i zmiany w litosferze. Odchylenia w rzekach.

Oczywiście, gdy natężenie około 4-5 i pod ochroną ludności przed skutkami trzęsień ziemi nie jest wymagane, ponieważ są one minimalne. Niemniej, warto wiedzieć, jak się zachować w katastrofach tego rodzaju.

Co robić?

Teraz, że przyczyny i skutki trzęsienia ziemi stały się jasne, że jest mówić o tym, jak się zachowywać, jeśli ziemia jest dosłownie poślizgu spod ich stóp.

Przede wszystkim należy starać się wyciągnąć się razem i uspokoić – musimy działać rozsądnie i trzeźwo, nie ulegając panikę. Jeśli katastrofa złapany na ulicy, trzeba znaleźć miejsce, z dala od budynków i linii energetycznych. Jeśli drżenia rozpoczął podczas pobytu w każdym pomieszczeniu, działania populacji w wyniku trzęsienia ziemi zależą od rodzaju konstrukcji. 2-3-kondygnacyjny budynek jest lepiej wydostać się jak najszybciej, w przeciwnym razie, jeśli czas na to pozwala, należy otworzyć drzwi, które następnie mogą się zakleszczyć, a następnie znaleźć schronienie. Dobrze nadaje się miejsce blisko głównej ścianie z dala od okien, często świetnym rozwiązaniem byłoby stolik pod którym się ukryć, lub kąpiel. Najważniejsze – trzymać z dala od luźnych ciężkich przedmiotów, okna, itd. Oczywiście, jeśli chodzi o transport, w razie wstrząsów musi natychmiast opuścić …

Kontynuacja

Przede wszystkim ochrona ludności przed skutkami trzęsienia ziemi leży w jego ewakuacji i na początku pracy, aby ratować tych, którzy mogą znajdować się pod gruzami. Należy pamiętać, że wstrząsy mogą być powtarzane, dodając do zniszczenia lub spowodować nowe.

Do głównych zadań rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych, jak również wszelkie inne służby ratownicze, kiedy takie katastrofy – aby chronić ludzi. Ratownicy udzielić pierwszej pomocy, nadzorować ewakuację, usuwania zatorów. Dotyczy to nie tylko trzęsienia ziemi, ale także innych sytuacji kryzysowych.

działania zapobiegawcze

Istotną rolę odgrywają środki, które zostały podjęte przed trzęsieniem ziemi. Dotyczy to nie tylko dotacje rządowe na badania i prace sejsmologów, ale także budowę specjalnych technologii budynków, zapór, budowli ochronnych.

Ludzie żyjący w strefie zagrożenia, zaleca się, aby mieć w domu zapas żywności, wody i lekarstw wcześniej zbadać dom dla najbardziej odpowiednie dla miejsc do ukrycia, i zorganizować okazję w każdych warunkach, w tym przypadku braku energii elektrycznej, aby otrzymywać informacje, na przykład poprzez radio z bateriami. Warto również upewnić się, że wszystkie meble, szczególnie ciężko, był w stanie stabilnym. Należy pamiętać, że ochrona ludności przed skutkami trzęsienia ziemi w pierwszej kolejności zależy od samych ludzi i ich gotowość do działania szybko i prawidłowo. Tak, że nie zaszkodzi będzie od czasu do czasu przeprowadzenia działań szkoleniowych i szkoleń.

Duże trzęsienia ziemi w ostatnich latach

W XXI wieku istnieje 7 niszczących katastrof związanych z ruchem płyty tektoniczne. Wszyscy byli dość mocny i intensywny, miał znaczącą wielkość i spowodowały tysiące ofiar i ofiar:

 • 26.12.2003 Iran. Wielkość – 6,3. Liczba ofiar szacuje się na 50-60 tysięcy osób.
 • 26.12.2004, Ocean Indyjski. Wielkość – 9,3. Około 200-250 tysięcy ofiar.
 • 12.05.2008, Chiny, prowincja Syczuan. Wielkość – 8,0. Do 70.000 zmarłych.
 • 12.01.2010, Haiti. Wielkość – 7,0. Zginęło około 220 tysięcy ludzi, dotkniętych 300000, ponad 1 milion straciło domy i nieruchomości.
 • 27-02-2010, Chile. Wielkość – 8,8. To towarzyszył tsunami. Co najmniej 1000 zgonów, około 1,5 miliona domów uszkodzony.
 • 11.03.2011 Japonia. Wielkość – 9,0. Zabijając co najmniej 15 tysięcy ludzi, wciąż o tym samym jako brakujące. Trzęsienie ziemi spowodowało poważnej dewastacji tsunami.
 • 25-26.04.2015, Nepal. Wielkość – 4,2-7,8. Seria trzęsień ziemi, w którym zginęło około 5000, kolejne 7 rannych.

To nie zawsze jest liczba ofiar zależy od skali katastrofy. Często rozsądne kroki ludności podczas trzęsienia ziemi pozwoli uratować wiele istnień ludzkich. Dlatego edukowanie ludzi, jak zachowywać się w sytuacjach awaryjnych powinien być stały i kompletny. Do głównych zadań rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych w ramach danej pozycji, ale trzęsienie ziemi w Rosji są dość rzadkie. Być może to zaniedbanie obowiązku może jeden koszt dni wielkich poświęceń.