545 Shares 3465 views

Jaka jest strategia organizacyjna?

Strategia organizacji jest uogólnionym modelem działań niezbędnych do osiągnięcia wyznaczonych celów. Cele w tym przypadku są reprezentowane przez te kluczowe wyniki, z którymi firmy starają się. Odgrywają ważną rolę w tworzeniu punktów orientacyjnych, czyli na tym, na czym polegają wszystkie działania.


Strategia organizacji zawsze zawiera szereg standardowych celów: uzyskiwanie zysków, zwiększanie wolumenu działalności gospodarczej, rentowności itd. Wszystko zależy od kierunku samego przedsiębiorstwa.

Właściwy wybór strategii organizacji pozwala przeciwstawić się licznym konkurentom, uzyskać maksymalny zysk, uniknąć wielu niepotrzebnych problemów prawnych i problemów. Rynek stale się zmienia, ale praktyka wykazała, że najlepiej jest wybrać długoterminowe strategie, ponieważ są bardziej rozważni i skuteczni. Wszystko w przedsiębiorstwie powinno być tak zorganizowane, aby można było przełączyć się z jednej działalności na inną.

Przedsiębiorcy wybierający często skupiają się na:

– czynniki środowiskowe ;

– możliwość rozwoju w tym środowisku;

– możliwość przetrwania;

– potencjał stosowanego sprzętu i poziom profesjonalizmu pracowników.

Strategia rozwoju, która uwzględnia wszystkie te kryteria, szybko zajmie miejsce na rynku i utrzyma je w przyszłości. Wybrana strategia powinna być stale zmieniana i dostosowana.

Warto podkreślić, że nie ma jednego systemu. Typy strategii organizacyjnych są różne, każdy z nich ma własną strukturę i jej składniki. Całą różnorodność faktycznie można wytłumaczyć specyficznymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej.

Strategia organizacji może być jednym z następujących:

– obraźliwe (przełomowe);

– obronne (przetrwanie);

– zmiana rodzajów działalności (redukcja).

Wszystkie mają własne wersje. Odmiany te są określone przez konkretne linie działalności firmy. Wielofunkcyjna strategia organizacji może łączyć elementy wszystkich grup naraz.

Najjaśniejsza jest przełomowa strategia. Pozwala to szybko uzyskać to, czego chcesz, obejść konkurencję i wzmocnić swoją pozycję na rynku. Jej warianty są różne. W niektórych przypadkach organizacja musi działać szybko i zdecydowanie, w innych – działania, choć obraźliwe, ale wciąż ostrożne i wystarczająco ukryte.

Większość obraźliwych strategii opiera się na jakiejś korzyści. Przykładem może być przygotowanie nowego technicznego wynalazku. Prawie zawsze ofensywa wymaga przyzwoitych nakładów finansowych. Zauważmy również, że ryzyko jest zawsze bardzo wysokie.

Strategia przetrwania ma na celu utrzymanie pozycji na rynku. Najczęściej jest to wybór, jeśli nie ma środków finansowych lub innych środków na przełomową strategię. Organizacja może to prowadzić i uniknąć konfliktów z konkurentami. W rzeczywistości jest to niebezpieczne. W przypadku braku właściwej kontroli, strategia przeżycia zakłóci firmę.

Konieczna jest strategia redukcji, gdy istnieje potrzeba przegrupowania. Używają go, starają się przyłączyć się do zmienionego rynku, aby po długim okresie bezczynności założyć produkcję, aby pozbyć się tego, co nie przynosi korzyści.

Istnieją również strategie rozwoju rynku, produktu, strategii głębokiej penetracji, dywersyfikacji. Są często używane przez zróżnicowane firmy. W nich jedna strategia szybko zmienia się w inną. Istnieją niesamowite skojarzenia tych strategii, zmian, ewolucji.

Strategia rozwoju organizacji jest czymś złożonym i przemyślana do ostatniego szczegółu. Doświadczeni przedsiębiorcy nie rozumieją, co na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, ale zawsze próbują wejść w istotę rzeczy.