349 Shares 3614 views

Świątynie Indie: od starożytności do naszych czasów

Kraj o starożytnej historii, tradycji narodowych i rytuałów wielu religiach – Indie i dziś jest uważana za jedną z najbardziej atrakcyjnych miejsc na naszej planecie. Starożytny indyjski kultury zrodził szereg doskonałych, bardzo unikalne świątynie, z których niektóre są zbudowane z tysiącletniej przeszłości i kościołów zbudowany w średniowieczu. Są zupełnie współczesne arcydzieła, zbudowany w drugiej połowie 20 wieku. Bez wyjątku, wszystkie indyjskie świątynie mają trwałą wartość religijną, zawierają kapliczki, czczony przez Indian ludzi.


Niewątpliwie wszystkie świątynie w Indiach rozpocznie się w pałacu, mauzoleum Taj Mahal, zbudowany w 17 wieku przez Szahdżahan dla jego żony przedwcześnie zmarłego, którego miłował bardziej niż samo życie. Bóg dał szacha i urody Mumtaz 17 szczęśliwych lat małżeństwa, ale zmarła przy narodzinach ostatniego dziecka. Ponad dwadzieścia lat został zbudowany pałac w Agrze drogiego półprzezroczystego marmuru, kamieni szlachetnych i pereł. Ogromne drzwi wahadłowe są wykonane z czystego srebra, wewnętrzne komory tchnął orientalne luksusu. Po jego śmierci, Szahdżahan został pochowany obok swojego ukochanego Mumtaz. Taj Mahal – głównej świątyni w Indiach, ale nadal istnieje wiele arcydzieł, które zasługują na uwagę.

Indyjskie miasto Armitsar, w samym środku świętego jeziora o tej samej nazwie, stoi Złota Świątynia Złota Świątynia – sanktuarium Sikhów. Pielgrzymi zbliża się przed wyjazdem, przeprowadzić obowiązkową rytualnego zanurzenia w Armitsara wody. Sikh przekonania religijne są dość tolerancyjny, więc są one dopuszczone do udziału przedstawiciela świątyni jakiejkolwiek religii, ale dopiero po umyciu nóg. Przy wejściu konieczne jest również nakrycia głowy. Świątynia jest bogato ozdobiona złotymi płytami i różnych kamieni szlachetnych, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Oszałamiająca świątynny kompleks znajduje się w indyjskiej wiosce Ellora w Maharashtra. Indyjskie świątynie w Ellora połączeniu dla trzech religii: hinduizmu, dżinizmu i buddyzmu. W sumie na terenie hotelu znajduje się 34 klasztorów, w których mnisi żyli od wieków. Ale najbardziej znaczące w Ellora zawsze była skomplikowana i jest wspólny dla wszystkich religii, wykutych w skale monolitycznych, Kailasa świątyni Temple – siedziby Śiwy. Ta świątynia jest wyryte w stu lat przez kilka pokoleń robotników, murarzy.

W indyjskim stanie Orisa, w Puri Jagannath świątyni znajduje – bóstwo, który reprezentuje Krishna. Ta świątynia jest niezwykle bok, wejście do niego jest możliwy tylko dla Hindusów. Indus jakakolwiek inna religia nie może wejść, a Europejczycy, a nawet bardziej. Hindusi mają podejrzenie, że biali ludzie zostali marzy okraść kościół drewniany posąg Jagannath. Aby zobaczyć tę wyjątkową atrakcją na tyle, aby wspiąć się na dach budynku stojącego w pobliżu. Kurator Jagannath i inni bogowie świątyni można zobaczyć podczas festiwalu rydwanu, który odbywa się co roku w Puri.

Indyjskie świątynie znajdują odzwierciedlenie w stanie Madhja Pradeś – wspaniałego kompleksu o nazwie „Khajuraho”. Składa się z 22 budynków, z których część jest poświęcona Sziwy. Jedna ze świątyń – Kandariya Mahadeva Temple – zaczął budować w wieku 9 i został zbudowany około stu lat. Okazało się, że po dwieście lat kościoła zapomnieniu, a on na długie 700 lat, zniknął w gęstych dżunglach Indii. Kiedy koloniści europejscy odkryli świątynię, potem staraliśmy się nie nagłośnić swoje odkrycie, jak wszystkie budynki ściany były pokryte rzeźby szczerze erotycznym charakterze. Obecnie jednak, Kandariya Mahadeva Świątynia jest jednym z najczęściej odwiedzanych świątyń.

Kashi Vishwanath Temple (co oznacza, Golden Temple) położony jest nad brzegiem Gangesu w Varanasi. Świątynia jest jednym z sanktuariów Pana Śiwy. W Kashi świątyni śnie uzyskanie wszystkich hinduistów kraju, aby nie dostać się do hinduskiej świątyni nie może, to bardzo ściśle. Hindusi wierzą, kąpieli w Gangesie, a następnie wizyta w świątyni, możliwość kompletnego oczyszczenia duszy. Kashi Vishwanath jest bardzo bogato ozdobione prawdziwym złotem. Liczne kopuły spędził około tony metali szlachetnych.

I wspaniały Lotus Temple, dom modlitwy w Delhi. Arcydzieło architektury sakralnej drugiej połowie 20. wieku. Jest to ogromny kwiat lotosu z 27 płatkami, zbudowany z białego marmuru. Świątynia otoczona jest 9 basenów. Przy wejściu każdy gość ogarnia poczucie spokoju, chcę mówić szeptem, nawet myśl nie przyszło dostać aparat i przerzucać bramy. Poczuj harmonię jedności z Lotus Temple. Żałuję, że to uczucie trwało tak długo, jak to możliwe. Świątynie starożytnych Indiach nie kończy się tam, ale potrzebują pełny opis więcej niż jednego artykułu.