677 Shares 3044 views

Które kaloryfery jest lepsze dla domu prywatnym? Obliczanie ogrzewania i wybór urządzeń

Przed rozpoczęciem montażu systemu ogrzewania domu na wsi, na zasadzie obowiązkowej powinna opracować szczegółowy projekt. W tym przypadku musimy najpierw określić rodzaj niezbędnego sprzętu, jak również podejmowania wszystkich niezbędnych obliczeń. Który ogrzewania grzejnik jest lepszy dla domu prywatnym, jak wybrać kocioł i rur do budowy dróg, jakiego rodzaju układ będzie lepiej w konkretnym przypadku – to wszystko można znaleźć w dalszej części tego artykułu.


Główne elementy konstrukcyjne

Aby zamontować system grzewczy będzie musiał kupić dom kraj:

 • kocioł;

 • grzejniki;

 • pompę cyrkulacyjną;

 • Rury na autostradach.

Potrzebny będzie również kupić zbiornik wyrównawczy. W nowoczesnych systemach grzewczych używane są głównie tylko membrany tego typu sprzętu.

Co brać pod uwagę przy wyborze grzejnika

Zakup, szczególnie baterii należy zwrócić uwagę na:

 • ich cechy konstrukcyjne;

 • maksymalne ciśnienie robocze;

 • moc;

 • liczba sekcji.

Który ogrzewania grzejnik jest lepsze dla domu jednorodzinnego: główne odmiany

Nowoczesny przemysł produkuje kilka rodzajów podobnych urządzeń. akumulator można znaleźć w sklepach:

 • żeliwo;

 • stal;

 • aluminium;

 • bimetaliczny.

Wszystkie te typy grzejników dla prywatnych domach pasuje całkiem dobrze. Wybór w tym przypadku zależy w dużej mierze od wydajności danego systemu, a także możliwości finansowych właścicieli budynków.

bateria żeliwne

Główne zalety grzejników tego typu uważane są za niskie koszty i trwałość. Baterie żeliwne nie podlegają korozji i mogą służyć wiernie przez 50 lat. Ponadto, są one mało wymagające, aby jakość chłodziwa i łatwo wytrzymać sporo ciśnienia w systemie – do 12 atmosfer.

Zalety modelu żeliwnego, więc mają dużo, a więc w niektórych przypadkach może być doskonałą odpowiedzią na pytanie, co wybrać grzejniki do ogrzewania domów prywatnych. Jednakże, pomimo dużej liczby zalet, w podmiejskich budynków mieszkalnych takie akumulatory zainstalowane są dość rzadkie. Cała sprawa jest taka, że radzieccy grzejniki tego gatunku wydają się być zbyt staroświeckie. Dopasować je idealnie w nowoczesne wnętrza jest praktycznie niemożliwe. Ponadto, te baterie ważą bardzo dużo i może być używany głównie tylko w budynkach z bardzo silnymi murami. Na przykład, dla domu, zbudowanego z pianobetonu, nie są one absolutnie właściwe.

Żeliwne kaloryfery w domach prywatnych nadają, ale postanowiliśmy wybrać taki model, należy mieć na uwadze fakt, że szczególnie wysoka sprawność, nie różnią. Podgrzewany takie baterie raczej powoli i ogrzać nie są szczególnie duże.

Model stalowy

Grzejniki tego typu, w przeciwieństwie do żeliwa, nagrzewają się bardzo szybko. To czyni je idealnym wyborem do ogrzewania z regulacją temperatury. Między innymi, stali i waży baterie nie są zbyt wiele. W związku z tym, mogą być instalowane w budynkach o ścianach wykonanych z dowolnego materiału, w tym z bloków pianki lub paneli SIP.

Grzejniki stalowe do ogrzewania domów prywatnych, więc pasuje całkiem dobrze. Odeszli z nich to tylko krótka żywotność i niemożność wytrzymać znaczne ciśnienie. Drugą wadą prywatnych domów są zazwyczaj zbyt duże, nie ma znaczenia. Po tym wszystkim, ciśnienie w rurach w takich budynków często nie jest szczególnie wysokie. Jeśli wskaźnik ten jest w systemie jest mniej niż 7-8 atmosfer, zakup modelu stalowego może być bezpiecznie. Jednak należy zauważyć, że w tym jakość płynu chłodzącego. Jeśli skuteczny system uzdatniania wody ze studni lub studni w domu nie jest zainstalowany, zakup takiego sprzętu powinien nadal odmówić. Przy użyciu takich biednych jakości radiatory chłodzące szybko rdzewieją i zacząć przeciekać.

Odpowiadając na pytanie o to, co do wyboru grzejników do ogrzewania domów prywatnych, należy wziąć pod uwagę w tym w odniesieniu do nabycia nowych gatunków tego rodzaju sprzętu ze stali, nie tak dawno temu pojawiła się na rynku rosyjskim. Mówimy o baterie, wykonanych ze stali nierdzewnej. Grzejniki te mogą trwać nawet dłużej żeliwa, wysoką sprawność i atrakcyjny wygląd. Jednak taki sprzęt jest wart, niestety, dość drogie. Sobie pozwolić na tego typu baterii może w zasadzie tylko tylko właściciele elitarnych domków.

modele aluminiowe

Główną zaletą takich grzejników jest atrakcyjny wygląd. Grzejniki aluminiowe wyglądają bardzo nowoczesny i łatwy w montażu w niemal każde wnętrze. Są one niedrogie, ale, jak żelazo, w prywatnych domach są rzadko stosowane. Sensem ich zwiększonych wymagań dotyczących jakości płynu chłodzącego. W środowisku kwaśnym bardzo szybko reaguje z aluminium w wydaniu dość dużych ilości gazu. A to z kolei prowadzi do wietrzenia układu i jego wyjścia z systemu.

Grzejniki dla prywatnych domach, a tym samym nadaje się tylko gdy w liniach wykorzystuje dostatecznie czysty płyn chłodzący. Jeśli chodzi o ciśnienie, taki model można łatwo wytrzymać obciążenie do 15 atm.

bimetaliczny bateria

Odpowiadając na pytanie o jaką grzejnikiem jest lepszy do prywatnego domu, nabycie tego rodzaju modelu jest warta rozważenia w pierwszej kolejności. Bimetaliczny bateria w tej chwili są prawdopodobnie najbardziej popularny rodzaj takiego sprzętu. W tego rodzaju elementów chłodnic są wykonane z dwóch rodzajów elementów metalowych – z aluminium i stali (lub miedzi). Stąd ich nazwa. Korzyści z bimetalicznych grzejników, między innymi:

 • zdolność do wytrzymywania bardzo wysokiego ciśnienia czynnika chłodzącego (do 35 kPa), a także udarów;

 • atrakcyjny wygląd;

 • lekki;

 • trwałość (może trwać do 25 lat).

W ogóle, to jest najlepsza Kaloryfery bimetalowe do domów prywatnych. Recenzje modeli tego typu dostępnych w sieci, wskazuje to wyraźnie. podmiejskich właściciele wierzą taki sprzęt jest bardzo wysokiej jakości, łatwe w instalacji i obsłudze. Z wyglądu przypominają te grzejniki aluminiowe, ale jest dużo bardziej niezawodny. Zaprojektować je tak, że wyglądają jak monolitycznej produktu. Ponieważ wydajność takich baterii jest lepiej niż z aluminium, są one nieco droższe (około 25%).

grzejniki zasilane

Obliczanie prywatnej ogrzewania domu należy rozpocząć od zdefiniowania tego konkretnego wskaźnika. Dobór grzejników dla dużego domku, oczywiście, jest powierzyć specjalistom. Jeśli system jest montowany w małym parterowym domu prywatnym, procedura ta może być przeprowadzona niezależnie, w ramach systemu uproszczonego.

W celu obliczenia pojemności baterii, trzeba najpierw znać parametry, takie jak:

 • łączna powierzchnia lokalu;

 • konieczna kompensacja strat ciepła.

Druga wartość za pomocą uproszczonego układu obliczeniowego jest powszechnie definiowany jako 1 kW na 10 m 2 pomieszczeniu (lub 1 m2 100 W). Oznacza to, że aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju wydajności baterii potrzebne w konkretnym przypadku, po prostu zastąpić odpowiednią wartość w formule N = S * 100 * 1,45, gdzie S – powierzchnia lokalu, 1,45 – współczynnik ewentualnej utraty ciepła.

Następnie, przyjrzyjmy się, jak obliczyć grzejniki na prywatnym domu z konkretnym przykładzie. Wykonać tę procedurę całkiem proste. Na przykład, obliczenia szerokości 4 m i pomieszczenie 5m jest następujący:

 • 5 * 4 = 20 m2;

 • 20 x 100 = 2000 W;

 • 2000 * 1,45 = 2900 watów.

Zamontowane grzejniki pod oknami częściej. W związku z tym wybiera się a także ich ilości. W obszarze domów 20 m2 zazwyczaj rozstrzygania okno 2. Zatem w naszym przykładzie, trzeba będzie dwa grzejniki o mocy 1450 watów. Dostosować ta może przede wszystkim przez zmianę liczby odcinków w akumulatorze. Ale, oczywiście, w każdym razie, nie powinno być tyle, by uwolnić grzejnik umieszczony we wnęce pod oknem.

Moc jednej sekcji w różnych typów baterii może się różnić. Tak więc, na bimetalowym grzejnika wysokiego 500 mm, liczba ta wynosi zwykle 180 watów, a żeliwa – 160 watów.

Jak wybrać pulę

Więc znaleźliśmy kaloryfery jest lepsze dla prywatnym domu. W razie potrzeby, dla budowania państwa może być wybrany jako żeliwa i aluminium, stali lub bimetaliczny baterii. W tym przypadku wszystko zależy głównie tylko od jakości płynu chłodzącego, ciśnienie w układzie i posiada wewnętrzną przestrzeń. Jednak w przygotowaniu projektu, oczywiście, powinniśmy określić charakterystykę i inny niezbędny sprzęt. W szczególności, należy obliczyć moc kotła. Nowoczesny przemysł produkuje cztery rodzaje tych urządzeń:

 • Kotły gazowe;

 • elektryczny;

 • Paliwo płynne;

 • ciało stałe.

Oto tutaj są dziś głównie w sprzedaży kotłów do ogrzewania domów prywatnych. Jak wybrać konkretny rodzaj takiego sprzętu – pytanie naprawdę nie jest zbyt skomplikowana. Najczęściej kotły gazowe są instalowane w domach. Instalacja zazwyczaj kosztuje je dość drogie. Ale gdy taki sprzęt jest bardzo ekonomiczny i wygodny w użyciu. Kotły elektryczne są tanie, ale różnią się one w wysokich kosztów eksploatacji. Dlatego też często ustawić tylko wtedy, gdy obok domu znajduje się gazociąg.

Stałe diesla i kotły grzewcze są coraz częściej stosowane w budynkach wybudowanych w odległych rejonach. Czyli tam, gdzie nie jest dostarczany wraz z gazem i bez linii energetycznych. Jest taki sprzęt jest zwykle dość drogie i nie jest bardzo wygodny w użyciu.

Kotły do ogrzewania prywatnym domu: jak wybrać moc

Aby określić tę liczbę, zwykle też zatrudnić specjalistę. Własna moc kotła może spróbować obliczyć tylko niewielki dworek. Jak w doborze grzejników, w tym przypadku podstawą jest fakt, że 10 m 2 Powierzchnia wymaga 1 kW kocioł.

Wybór systemów okablowania

Systemy ogrzewania bagażnik można zainstalować w różny sposób. Małe domy wiejskie zwykle używa prostego systemu „z Leningradu” lub dead-end dwururowych. W domków mieszkalnych kilka pięter często wykorzystywane w obwodzie kolektora. Domy jednopoziomowe bardzo duży obszar i mogą być montowane bardzo wydajny system ogrzewania zwaną pętlę Tichelmanna.

Jak określić wymaganą średnicę tętnic

Obliczenie ogrzewania domów prywatnych, należy, oczywiście, aby obliczyć liczbę. W złym wyborem średnicy tras skutecznie system nie będzie działać. Kupić odpowiednią rurę trzeba najpierw można zdefiniować jako:

 • o mocy cieplnej z systemu;

 • Optymalne ciśnienie chłodziwa.

Pierwszy wskaźnik oblicza się według wzoru: P = (V * Dt * K) * 860, gdzie V – pomieszczenia objętości, At – różnica temperatur między wewnątrz i na zewnątrz, K – współczynnik korekcyjny (w zależności od ogrzewania budynku stopień i określona przez specjalny tabeli) ,

Optymalna prędkość chłodziwa w układzie jest 0.36-0.7 m / s. Otrzymana wartość pojemności cieplnej i ciśnienie powinno być wybrane metryki prostu zastąpić rur o średnicy tabeli określenie.

Co do materiału autostrad, w naszych czasach, w małych domy i domki powszechnie stosowane metalu i plastiku. Jednakże, w razie potrzeby, mogą być umieszczone w prywatnym budynku mieszkalnym i stali, a nawet bardzo drogich i wytrzymałych rur miedzianych.

Zakup pompy obiegowej

Powinien on być określony głównie przez dwa parametry przy wyborze tego różnych urządzeń:

 • ciśnienie robocze;

 • wydajność.

Drugą cechą charakterystyczną jest obliczana według wzoru: P = 3,6 x Q / (c x AT) (kg / h), w którym AT – różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz oraz w pomieszczeniach, z – konkretną ciepło właściwe wody, 1,6 – wymiarowej.

Wymagana wysokość podnoszenia może być określana zgodnie ze wzorem J = (M + R, x l) / P x g (m) gdzie: F – wzmocnienie oporności R – opór hydrauliczny, L – długość, p – gęstość płynu roboczego, g – przyspieszenie ziemskie ,