384 Shares 6996 views

Amfibia VAZ-2122. VAZ-2122: Dane techniczne, zdjęcia

Narracja jest tak wspaniałych modeli jako VAZ 2122, powinniśmy zacząć od tego, że zasługuje na szczególną uwagę. W dobie rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego Związku Radzieckiego stworzył wiele ciekawych projektów, które BOGGLE wyobraźnię. Duża liczba próbek eksperymentalnych z niewyobrażalnych funkcji i wydajności dał nadzieję na więcej sukcesów. Monitorowana przykład – nie stanowią wyjątku. Amfibia nadano wiele uwagi. VAZ-2122 (zdjęcie z niej zaprezentowane w naszym artykule) został precyzyjnie zaprojektowany, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju przeszkody, lądowych i wodnych.


„Rosyjski przemysł samochodowy – bezsensowne i bezlitosne”

Jest to zdanie często można usłyszeć nie tylko z ust kierowców, ale również tych, którzy nie zawsze twarzą do prowadzenia pojazdów. Większość z tych stwierdzeń jest związana z pracami AvtoVAZ. Na logicznym „dlaczego?” Istnieje wiele różnych wersji odpowiedzi.

Niektórzy ludzie nie lubią wygląd kogoś – prawo lub niepotrzebnych funkcjonalności. Wiele osób narzeka na małą trwałość, a nawet współczesnej kulturze „BPAN», głośny dźwięk, a jak powszechnie powodować burzę emocji, czasem pozytywnych, a często bardzo negatywne. Ilu ludzi – tyle opinii. Ale nie zapominaj, że nie zawsze jest samochód Wołga był tak nudny i taki sam typ i pojazdy produkowane tutaj w pewnych odstępach czasu, nadal fascynują do dziś.

Jak to wszystko się zaczęło

Wraz z otwarciem w fabryce samochodów Wołga w wojsku było tam duże zainteresowanie w tworzeniu armii pojazdu terenowego, do użytku w ekstremalnych warunkach. Początkowo pomysł opracowania modelu VAZ 2122 nie był wspierany przez kierownictwo zakładu.

Pierwszym krokiem w kierunku tego planowania instancji rozpoczął się pod koniec 1970 roku. Wtedy projektanci i planiści zostali pouczeni, aby zbadać perspektywy rynku pojazdów wojskowych i terenowych, a także wyniki ostatnich w trakcie konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie i w Wietnamie. Spośród wszystkich dostępnych modeli wybrano Międzynarodowe Scout Ford M151, a także krajowy Oise nie tylko serial, ale także obiecujące.

Pierwsze zmiany

Eksperymentalna Amfibia terenowy VAZ-2122 „Rzeka” został pierwotnie opracowany z inicjatywy zakładu i zarządzany projekt Peter Prusov. Głównym planu było stworzenie armii użytkową jeepa. Pomimo tego, wojsko szybko złożyła taki wniosek, który wskazał możliwość przekraczania przeszkód wodnych, nie tylko na kołach, ale także na powierzchni.

Na początku 1971 roku Jurij Daniłow zaprezentowali pierwszy szczegółowy rysunek Amfibia. Kiedy w 1972 roku stanowisko projektanta projektu został mianowany A. Eremeev, zaczął budowę układ w pełnej skali. Takie hudsovet i przedstawiono w roku 1974 i zatwierdzony. Zewnętrznie, pierwszy VAZ-2122, którego zdjęcia można zobaczyć w artykule nie ujawnia jego pławny charakter. Fakt, że samochód wyglądał zupełnie normalnym SUV, niezdolny do manewrowania na wodzie.

Podobieństwo z VAZ-2121 „Niva”

Ponieważ model został zbudowany w 2122 na podstawie niesławnej „Niwa”, różnice zewnętrzne z jego przodków w płazów nie były tak poważne. Oczywiście, trochę większy rozmiar dzięki specjalnemu kształtowi ciała. Jednak farsz techniczne pozostało praktycznie bez zmian – tej pojemności 1,58 litraii przekładni nieznacznie zwiększonym przełożeniem przekładni głównej pary, który był równy 4,78.

Nie trzeba dodawać, że ciało było nieco zmodernizowany, było oczywiste, głównie na spodniej części samochodu. Aby zabezpieczyć się przed niepożądanym wnikaniem wilgoci do ważnych węzłów podwozia, skrzyni biegów i silnika, a także dla sprawnego przebiegu na wodę, dolna modelu VAZ 2122 wykonane płasko i całkowicie uszczelnione. Oczywiście, to nie przechodzą niezauważone przez niektóre z problemów związanych z urządzeniami przegrzaniem.

E2122 – pierwsze próbki

Tak więc, w 1976 roku przeprowadzono pierwsze dwa prototypy. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych przygotowań zaczęły swoje próby polowe. Pierwszą rzeczą, która była zaskakująca – przepuszczalność. Nawet po wzroście wielkości i wagi jako całości, samochód bezpiecznie pokonać wszelkie przeszkody na poziomie gruntu z jeepów, jak, na przykład, UAZ.

przeszkody wodne i nie stać się przeszkodą, która nie może nie podobać. VAZ-2122 (all-terrain amfibia pierwsza seria) była dość dobra, z wyjątkiem jednego. W związku z zamkniętym dnem zaczął wykazywać wady chłodzenia silnika i elementów przekładni. W rezultacie – przegrzanie i niespodziewanych awarii. Warzenia nowych rozwiązań, a wkrótce ujrzała światło drugiej serii urządzenia.

2E2122 – praca na robaki

1978 pokazały wyniki wnikliwej pracy nad projektem. dwa prototypy wytworzono ponownie, co najwyraźniej pozostało praktycznie bez zmian. Główną cechą luster stalowych, zapożyczone z Kamaz. Rozpoczęty w 1979 roku, testy, niestety, wykazały, że problem przegrzania jednostki pozostał na tym samym poziomie.

Ponadto, model transmisji VAZ 2122 nie wytrzymać obciążenia, które stworzyły tę wojnę dla niej. Głównym powodem pęknięcia leżała w zmianie przełożeń pary koła. W rezultacie – projekt doszła do impasu.

Aby uniknąć zakłóceń koniecznym etapem była szczegółowa przetwarzanie skrzyni biegów, która może oznaczać różnicę oczywiście zjednoczenie z „Niwy”. Na tym bardziej kosztowne, a musiałby ułatwić całą strukturę w celu zmniejszenia obciążenia na głównych podzespołów i zespołów. Zmiany te znacznie odbiegał wymagających klientów. Ale 27 sierpnia 1981 został zatwierdzony do dalszego rozwoju tego doprowadzić projekt do życia.

3E2122 – globalnej rekonstrukcja

Przed wydaniem trzeciej próbie globalne zmiany zostały przeprowadzone, dzięki czemu samochód VAZ-2122 otrzymał prawo do dalszego rozwoju. Zmiany były przeznaczone, aby zwiększyć stabilność całej konstrukcji terenowy amfibii. W 1982 roku pojawiły się pierwsze prototypy, które były mniej niż poprzednie wielkości.

Zwis tylny zmniejszona do 100 mm. W rzeczywistości, wymiary stają się porównywalne z VAZ-2121 „Niwa” i opon zamontowanych na „nieśmiertelnego symbolu rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego.” Główna para również uległy zmianie, co daje przełożenie równe 4,44. Ponadto, w zgodzie z klientem jest zmniejszenie ładunku 360 kg do 400 kg, a całkowita objętość zbiornika paliwa zmniejszono do 80 litrów, a nie do poprzedniego 120 okazała się skuteczna i zmniejszenie grubości i wysokości metalu, z którego wykonany zderzak.

3E2122: Wyniki testów

Trzecia zmiana nie może zostać włączony jako bardziej skuteczne. Uzgodnionych z klientem silnik wymiana na mniej wydajne (VAZ-21011), objętość 1,3 litra, pozwoliło na większą niezawodność maszyny. Przednia reduktor okazał świadczonych poza głównym korpusie, co było jeszcze tak szczelne jak to możliwe. Oraz zwiększenie chłodnicę wentylator i dodanie drugiego wskaźnika zwiększonej przypadku przenoszenia chłodzenia.

Wszystkie te innowacje przyczyniły się do radzenia sobie z poprzednich wad, a na testach VAZ-2122 samochodów, specyfikacje, które w tym czasie przeszedł wszelkie oczekiwania, pokazał się doskonale.

Drożność na lądzie i na wodzie, to nie ulega pogorszeniu, mimo spadku wielkości silnika i mniejszej średnicy koła. Cały program badania przeprowadzono na terytorium Turkmenistanu na pustyni i górskich przełęczy w Pamir. I to jest quad przetrwał doskonale.

400 Series – czwarty etap rozwoju

1983, trzy próbki z oznaczone numerami PT-401 zostały ustalone na podstawie serii trzeciej generacji, 2122, 402 i 403, odpowiednio. Są one specjalnie przygotowane do badania na poziomie centralnym.

Więcej niż sześć miesięcy minęło wszystkie rodzaje testów próbek z odległości 30 000 km, pozostając na powierzchni o więcej niż 50 godzin. Pod koniec Państwowa Komisja stwierdziła, że samochód VAZ-2122 (floating „Pole”) jest testowany w sprawie zasadniczych wymagań, ale również spełnia wymagania norm państwowych i branżowych, TTP oraz innej dokumentacji technicznej.

Ponadto, niniejszy wyrażenia, według którego jeep zalecono do produkcji seryjnej oraz przyjęcia. Było to konieczne w celu usunięcia tylko niewystarczające hamulców niezawodności przy dużej wysokości, od stosunkowo dużej wysokości (4000 metrów nad poziomem morza i wyżej) wrzenia płynu hamulcowego pod niskim ciśnieniem.

Seria 500 i 600 – małe innowacje

1985 został oznaczony przez uwalnianie 5. generacji próbek testowych. Wszystkie komentarze na 4-serii zostały uznane i ujrzała światło dalsze 10 egzemplarzy VAZ-2122, właściwości techniczne, które stały się możliwe do wykonania w każdych warunkach pogodowych i środowiskowych.

Według niepotwierdzonych doniesień, 5 (lub 6) tych pojazdów były w służbie różnych jednostek wojskowych i pracować dla armii. Pozostałe 4 samochody pozostały w zakładzie dla własnych testów.

W rezultacie, tylko pozytywne opinie z wojska, w połączeniu z dużym zainteresowaniem myśliwych i wędkarzy do tego cudu techniki inżynierii jest obiecująca dla seryjnego modelu produkcyjnego. Kompletny program testowy skłoniło Państwowa Komisja ponownie zaleca ziemnowodny pojazd terenowy do masowej produkcji w 1986 roku. I 1987 został oznaczony przez uwolnienie trzech egzemplarzach szóstej serii, w której niektóre z innowacji inżynierów roślin zostały wdrożone.

duch samochód

Mimo wielkiego sukcesu tego modelu, a tylko pozytywne opinie w ogóle planować produkcję na małą skalę nie rozpoczęła. Faktem jest, że na koniec badania pola 6. serii wojska nie są już potrzebne w pływającym firmy samochód dowódcy i konieczne dla rozpoczęcia produkcji 6 milionów rubli były trudne do podniesienia sumy dla państwa i AvtoVAZ.

Projekt był zamknięty, a samochód zamienił się duch. Jednak nadal istnieją ostatnie próbki, ale znajdują się w różnych muzeach. VAZ-2122, którego zdjęcia są teraz – jeden z ostatnich przypomnienia o nim, stał się nie przeprowadza się marzenie wielu entuzjastów projektu.

W rękach współczesnego właściciela

Jedna z próbek 6 Series, po zakończeniu projektu okazało, był w rękach jednego z menedżerów kreacja i produkcja „rzeki”. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez lata rozwoju, Valery Domanski przywrócony VAZ-2122 „pływające Niva”.

Opis tej instancji może przybierać różne wydrukowanych stron. Jednak wszystko to musimy tylko oświetlają czasu gdy płaz nadal jest własnością Valery (obecnie w Muzeum OAO „AvtoVAZ” technika). Przed bezpośrednim transferem pokazie samochodowym, był w stanie jeździć dziennikarzy „Auto Review”, który przybył do zachwytu niewiarygodnej jakości możliwości montażowych i urządzeń. Może być wyciągnięte z przeglądu, który na ziemi maszyna zachowuje się jak normalny „Niwa”, ale kiedy VAZ-2122 rozpoczyna swoją „pływające”, że nie ma sobie równych. Terenowe amfibia doskonale pokonuje nie tylko wody stojące, ale także przepływ rzek. Po wybraniu jako ruch „sucha woda” kontynuuje również na ziemi bez żadnych trudności. Jednym słowem, nie samochód – marzenie!

Trochę o smutny

Niestety, ta część przemysłu motoryzacyjnego nie można rozpatrywać z punktu widzenia konsumenta niszy. Zamknięte na wprowadzeniu do produkcji, urządzenie była wielka perspektywa i nadzieją wielu zapalonych miłośników łowiectwa i rybołówstwa. Mimo stosunkowo niewielkiej ilości mocy, ale dobrym krzyża na każdym rodzaju gleby i powierzchni wody, „River” i nie było znaleźć się w rękach prawdziwych fanów.

Należy zauważyć, że okres, w którym planowane seryjnej produkcji płazów, stał się dość trudne w historii krajów Związku Radzieckiego. Być może dlatego takie zmiany na dużą skalę zatopiony w zapomnienie. Już nie trzeba im współczesny świat i zostały zastąpione przez poduszkowców i innych innowacji w przemyśle motoryzacyjnym. W rezultacie – jeden z najbardziej obiecujących i niezwykłych projektów w całej krajowej branży motoryzacyjnej stał się mimowolnym ostateczna korona inżynierii.