697 Shares 9203 views

Wieniec laurowy – zdobywca nagrody

Raz, bóg światła – przekonujące Apollo – pokłócił się z młodego boga miłości i nieodłącznym towarzyszem Aphrodite Erosa. Apollo pokazał swoje lekceważenie dla strzały Erosa i podkreślił swoją wyższość nad nim, wierząc, że tylko jego strzały naprawdę mogą uderzyć wroga.


Obrażony, Eros Apollo odpowiedział, że jego wysięgnik jest w stanie ukryć, każdy, nawet Apollo, i udowodnić, że wzrosła do wysokiego Góry Parnasu. Wyjął strzałę miłości i niech ją w sercu Apollo, następnie wziął drugą strzałkę – wrogów miłości i przebił jej serce pięknej nimfy Daphne – córkę pianki boga rzeki.

Po pewnym czasie, Apollo i Daphne spełnione natychmiast zakochał się w niej, ponieważ miłość strzała wypuszczona z łuku Erosa uderzyła mu serce. Daphne, widząc Apollo, uciekł do ucieczki, raniąc nogi na ostre kolce ostu, bo strzałki, który zabija miłość hit trafne – w jej sercu.

Apollo był zaskoczony faktem, że Daphne zaczęli uciekać od niego. Pobiegł za nią i poprosił, aby zatrzymać odwołując się do faktu, że nie jest zwykłym śmiertelnikiem. Ale Daphne został uruchomiony i zmaga się z oddechem, prosił ojca o pomoc. Poprosiła go o to ojciec odwrócił ją na coś innego, tak aby nie cierpieć z jej obecnym wyglądzie. Daphne natychmiast zastygł z rękami do góry, jej ciało było pokryte korą, podniósł ręce do góry przekształcony w oddział, a włosy przekształcony liściach i Apollo zobaczył drzewo laurowe.

Stojąc przed nim, ukąszony przez Apollo nakazał mu przeklinać. Żałował, że liście laurowe pozostać wiecznie zielone i ozdobione głową. Według legendy, a tam było drzewo laurowy wieniec laurowy i stał się symbolem zwycięzcy i chwały.

W starożytnych ludów wawrzynu było wielkie znaczenie. Rzymianie i Grecy wierzyli, że wieniec laurowy może chronić przed chorobami i przed wyładowaniami atmosferycznymi. Służył jako symbol oczyszczenia i może oczyścić duszę mordercy. Według legendy, Apollo jest wieniec laurowy drzewa pomógł usunąć grzech z duszą po zabójstwie Python – smok strzeże wejścia do wyroczni Apollina świątyni.

W starożytnej Grecji, zwycięzcy w olimpiadzie były nagrody wieńce laurowe. Rzymianie otrzymali swoich żołnierzy, którzy odnieśli zwycięstwo nad ich wrogami. Tak, we wszystkich oficjalnych uroczystościach uczestniczyli Yuliy Tsezar z wieńcem laurowym na głowie. Wielu królów wybite monety własnego wizerunku kraju, w którym ich głowa była ozdobiona wieńcem laurowym. Zatem oni wskazywali na ich wyższości nad wszystkimi innymi.

Jako symbol nieśmiertelności laurowym gaju obejmuje Parnas, gdzie według legendy znaleźć swoje Muses domowymi – córką boga Zeusa i bogini harmonii. Wieniec laurowy służył jako inspiracji w poezji, malarstwa i plastyki oraz wybitnych przedstawicieli sztuki wyróżnionych wieńców laurowych. Doprowadziło to do terminu „zwycięzcy” – właściciel wieńcem laurowym

W Rzymie i starożytnej Grecji, główną cechą była wieńcem laurowym. Zostały one przyznane zwycięzcom konkursu lub walce. Po przyznaniu osobie wielokrotnie nagradzanym, zrelaksowany, uspokoił, tracąc czujności, aby wypocząć w jego odbicie chwały. Stąd udał się wyrażenie „spocząć na laurach”.