751 Shares 3168 views

Vyritsa (region leningradzki) – wspaniała miejscowość wypoczynkowa

Na lewym brzegu rzeki Oredj, 60 km na południe od Petersburga, jest małym miasteczkiem Vyritsa. Region Leningradzki, na terytorium którego znajduje się osada, ma 17 dzielnic i jedną dzielnicę. Vyritsa należy do dzielnicy Gatchina, a do centrum regionalnego Gatchina – tylko 32 km.

Starsi właściciele

W starożytności aż do XVIII w. Terytorium, na którym obecna Vyritsa (region leningradzki), należy do Votian Pyatine, jednostki administracyjnej i terytorialnej stosowanej w Rosji Nowogrodzkiej. Grunty między rzekami Wołkow i Luga, którego dopływem jest Oredj, należały do tej pięciu dziewiątej ziemi nowogrodzkiej. W czasach właścicieli wsi było wielu, ostatnim prerevolutionarnym mistrzem był najbardziej znany książę FL Wittgenstein, syn Stephanie Radziwiłła, który panował na największą liczbę ziem zachodniego Rosji. Pierwsza pisemna wzmianka o obecnym osadnictwie Vyritsa (regionu Leningradu), a następnie o szwedzką wioskę Werektca pochodzi z 1676 r. (Mapa Ingermlandland lub ziemia Izhora, opracowana przez AI Bergenheim).

Zapovednye umieszcza i ma do nich dostęp

Miejscowości, w których wieś Vyritsa są pełne uroku i zawsze przyciąga turystów z Petersburga. W 1906 r. Planowano stworzyć "miasto ogrodowe" lub "idealne miasto", którego koncepcja obejmowała jedność maksymalnego komfortu miejskiego z naturą, która sprawiłaby, że mieszkałaby w nim osoba wzorcowa. Plany te powstały po uruchomieniu linii kolejowej Tsarskoselskaya, która biegnie prosto przez wioskę Vyritsa. Region Leningradu ma teraz kilka punktów zatrzymania dla kolei Oktyabrskaya (najstarsze w Rosji, na odcinku tej drogi Petersburg – Pawłowski znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) – Mikhailovka, Vyritsa, perony 1, 2, 3 i osadnictwo.

Największa osada regionu leningradzkiego

Taka liczba punktów przystankowych nie jest zaskakująca, gdyż Vyritsa jest największa (zajmowana przez niego część o powierzchni 30 kilometrów kwadratowych, w niektórych źródłach jest 50) przez wieś Leningradu – 12 (a czasami 20) tysiące żyją i pracują na stałe. Trasa kolejowa, przebiegająca przez wieś od południowego-zachodu na północny wschód, rozciąga się 15 km. Wzdłuż autostrady Gatchina – Caps Vyritsa rozciągała się na 7 km. Latem liczba mieszkańców Vyritsy wzrasta kilkakrotnie, ponieważ ta osada pozostaje dla ulubionej miejscowości wypoczynkowej w Sankt Petersburgu, pomimo przedsiębiorstw przemysłowych, które tu są. W latach 70. ubiegłego stulecia wybudowano tu cztery metalowce i doświadczalne zakłady mechaniczne, tartak i tkackę "Uzor", których tkaniny są znane i wymagają za granicą. Dla osób pracujących w tych przedsiębiorstwach wybudowano mikrodystrybę na 8 kondygnacjach.

Wyróżnienie dla koneserów

Klimat tych miejsc jest niezwykły: piękne suche i miękkie powietrze, czysta i szybka rzeka Oredzh, która tworzyła dolinę leśną wycinaną przez wąwozy. Rzeka, strome banki odkrywają czerwoną glinę, a starożytne sosny nad nimi dają terenowi szczególny urok i sprawiają, że wieś Vyritsa jest bardziej popularna. Region Leningradzki szczyci się pięknymi terenami rekreacyjnymi, takimi jak Komarovo, ale Vyritsa jest dość potrzebna. Tutaj są wille takich sławnych ludzi, jak akademik D. Likhachev, I. Glazunov i K. Lavrov, V. Bianki i V. Pikul, M. Svetin i O. Basilashvili.

Znani ludzie

Vyritsa słynie ze swoich mieszkańców, wśród których najbardziej znany jest filozof i paleontolog, pisarz science fiction Ivan Efremov, autor słynnej na całym świecie "Mgławicy Andromedycznej". Uwięziony w obliczu świętych i świętych, starszy Serafim Vyritsky mieszkał w tej wiosce od wielu lat. Jego grób stał się miejscem pielgrzymek. Innym znanym rezydentem Vyritsy jest kompozytor Isaac Schwartz. Wioska została wzbudzona przez tak ciekawą osobę, jak przywódca ociężale nastawionych chrześcijan, Iwan Churikow.

Jest coś do zobaczenia i co się ukłonić

Ponadto wielu turystów udaje się do wioski Vyritsa (region Leningradu). Zabytki tego miejsca są znane daleko poza jego granicami. Co jest atrakcyjne w tym znaczeniu miasta?

Główne atrakcje to świątynia Kazańskiego Imienia Matki Boskiej. Wykonane z drewna w stylu namiotu pod nadzorem inżyniera M. V. Krasowskiego, jest pomnikiem architektonicznym pierwszej połowy XX wieku. Obok znajduje się kaplica św. Mikołaja. Serafini z Wyritsky.

Kolejnym zabytkiem architektury na początku ubiegłego stulecia jest Kościół Świętego Apostołów Piotra i Pawła. Został zbudowany z darowizn parafian na projekt architekta NI Kotowicza. W wyniku prac konserwatorskich, które trwały 13 lat, kościół otrzymał status nowo odkrytego dziedzictwa kulturowego.

Poszczególne obiekty

Innym unikalnym punktem jest wieś Vyritsa (region leningradzki). Zdjęcie poniżej przedstawia niezwykłą posiadłość. Został wzniesiony w 1906 r. Dla społeczności teetotalerów, która powstała i przekształciła się w dość dużą sektę dzięki Iwanowi Churikovowi, który podczas czytania Gospel głośno uzdrawiał ludzi przed alkoholizmem. Pos. Vyritsa z regionu Leningradzka znana jest także z posiadłości zbudowanej w naszych czasach (2006). Jest to pałac braci Vasilyev, który zachwyca wyobraźnią zarówno z planowaniem, jak i wystrojem, z architektonicznymi tomami. Miejscowi mieszkańcy lubią oglądać przybycie właścicieli helikoptera pałacu, wykonywane przez najlepszych mistrzów krajowych i włoskich.

Urok starożytności i możliwość wejścia

Na zachodnich obrzeżach wsi zachowały się kopce XI-XII w. Unikatowy zamek myśliwski Wittgensteinów, a także kilka innych starych domków zbudowanych na początku ubiegłego wieku, przetrwał do dziś. W wiosce znajduje się zapora dawnej elektrowni wodnej, która jest miejscem do chodzenia i szczególnym widokiem. Aby dotrzeć tutaj najprostszym sposobem jest pociąg z dworca kolejowego Witebsk, a od Gatchina można dojechać licznymi autobusami, które przejeżdżają średnio w ciągu 15 minut.