192 Shares 6863 views

Hormonalne środki antykoncepcyjne – korzyści czy szkody?

Hormonalne środki antykoncepcyjne są w samym sercu jednego z najbardziej skutecznych metod ochrony przed ciążą. Trudno nawet policzyć liczbę kobiet stosujących tę metodę w ich życiu. Nie można twierdzić, z tym, że przyjmowanie tabletek jest bardzo prosta i skuteczna metoda profilaktyki, ale uważa się, że hormonalne środki antykoncepcyjne powodują nieodwracalne szkody dla zdrowia kobiety.


Nowoczesne hormonalne środki antykoncepcyjne są zbudowane z tych żeńskich hormonów płciowych, zarówno progestagen i estrogen. W tabletkach, hormony te znajdują się w różnych proporcjach. Leki te należy przyjmować codziennie. hormony płciowe wpływają owulacji, endometrium i właściwości śluzu szyjkowego, w ten sposób zapobiegając niepożądanemu ciąży. Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne mają nową generację sprawności 99,9%.

Hormonalne środki antykoncepcyjne dostępny w tabletkach, są podzielone na:

  1. Non-hybryd, które w swoim składzie nie ma estrogenów. Leki te obejmują pigułki antykoncepcyjne gestagenosoderzhaschie takich jak Kontinuin, Fermulen, Mikrolyut.
  2. Kombinacja zawierająca różnych kombinacji progestogenu i estrogenu. Leki te obejmują: Femoden, Marvelon, Desmoulins, Mersilon, Mikroginon, Ovidon Three-regolicie, Anteovin, Triziston, Trikvilar.

Hormonalne środki antykoncepcyjne mają wiele zalet. Są one jednym z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej pomaga przynieść cykl menstruacyjny wraca do normy, a tym samym nie staje się takie miesiączki obfite i praktycznie bezbolesne. Stosowanie tabletek pomaga złagodzić dyskomfort psychiczny spowodowany koniecznością dbania o zapobieganiu ewentualnej ciąży. W tym przypadku, kobieta może w pełni realizować się w relacjach seksualnych, które korzystnie wpływają na relacje między partnerami.

Istnieją doniesienia naukowców, że hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko ewentualnego rozwoju łagodnych guzów sutka, endometrioza, mięśniaki macicy, torbiele jajnika, raka jajnika i raka macicy. Przyczyniają się one do profilaktyki różnych chorób zapalnych narządów płciowych.

Te środki antykoncepcyjne sprzyjają eliminacji trądziku (trądzik) i zapobiega ich wypadaniu. Ponieważ efekt antykoncepcyjny połączonych antykoncepcyjnych występuje po podaniu tabletki, są czasem stosowane do antykoncepcji. Aby hormonalne pigułki antykoncepcyjne dała praktycznie 100% gwarancję ochrony, powinny one wziąć ścisłego schematu, nie brakuje ani jednego dnia.

Inną zaletą otrzymywania takich leków jest możliwa szybka poprawa koncepcji. Więc już miesiąc po zaprzestaniu przyjmowania tabletek, kobieta istnieje prawdopodobieństwo ciąży.

Oczywiście, jak w przypadku każdego leku, w hormonalnych środków antykoncepcyjnych, istnieją pewne wady. Obejmują one konieczność ścisłego przestrzegania reżimu, możliwość zajścia w ciążę podczas przejściu co najmniej jeden dzień, istnieje możliwość wystąpienia powikłań i skutków ubocznych. Ponadto, leki te nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ryzyka chorób.

Hormonalne środki antykoncepcyjne powinny być podejmowane wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej, ponieważ mają wiele przeciwwskazań. Wskazane jest, aby przejść pełną kontrolę przed użyciem pigułki antykoncepcyjne, jak również listę przeciwwskazań do doustnych środków antykoncepcyjnych jest bardzo szeroki. Wybór tych leków jest ściśle indywidualnie.