758 Shares 3696 views

Borovitskaya Wieża Kremla Moskwa: historia. Jak dotrzeć do wieży?

Jedną z głównych atrakcji Moskwy, a nawet Rosji jako całości – jest ogromny Kreml i plac przylegający do niego. Wypełniony ogromną kamienną ścianą, ma wzdłuż dwudziestu wież zainstalowanych wzdłuż obwodu. Każdy z nich zachowuje swoją historię, jej sekret.

Kreml i jego wieże

Począwszy od południowo-wschodniego naroża i poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, można zobaczyć różnorodność i wspaniałość tej architektury.

Po pierwsze w drodze jest wieża Beklemishevskaya, zwana później Wieżą Moskvoretskaya. Następny – Konstantin-Yelenin, dawniej Timofeevskaya na cześć pobliskich bram. A jeśli przejdziesz przez jedenastu wysokich budynków, widok otwiera wieżę Borovitskaya.

Interesujące jest to, że wszystkie budynki były budowane w różnym czasie pod kierunkiem zagranicznych architektów. Jednocześnie mają naprawdę rosyjskie cechy i charakter. Jedynym unikalnym w swoim rodzaju i niezbyt dopasowanym do całości zespołu jest Wieża Nikolskaya. Został wzniesiony później i odziedziczył cechy budynków gotyckich. Wszystkie narożne wieże mają kształt zaokrąglony, a reszta, wzdłuż obwodu ściany, jest czterokomorowa.

Historia

Do tej pory wiadomo, że pierwsze osady na terenie Kremla Moskiewskiego istniały nawet w epoce brązu. Dopiero w roku 1156 zbudowano pierwsze budowle mające na celu wzmocnienie terytorium i ochronę przed częstymi nalotami wroga. Ściany były otoczone głęboką fosą.

Dwie skomplikowane i niepokojące czasy przetrwały tę architektoniczną konstrukcję. A teraz nadchodzi moment, w którym Moskwa nabywa status stolicy wszystkich władzy i miast Rosji. Potem przemawia przemówienie o niespójności starożytnego Kremla z nowoczesnymi trendami. Rozpoczyna się era wielkiej budowy.

Arystoteles Fioravanti, Petro Solari, Marco Ruffo, Aleviz Novy, Bon Fryazin – wszyscy architekci zostali zaproszeni przez Włochy do oddychania nowym życiem w architekturze. Warto jednak zauważyć, że ściśle współpracując z rosyjskimi panami przyjęli sposób i charakter sowieckich budynków. Uwzględniono warunki lokalne. Tak więc pojawił się nowoczesny wygląd Kremla, Borovitskaya, Beklemishevskaya i wszystkich innych wież.

Wieża Borovitskaya: od przeszłości do chwili obecnej

Jak wykazały starożytne zapisy, już w 61 roku XIV wieku, na terenie nowoczesnej budowy miało to samo nazwisko. Nowoczesna wieża Borovitskaya w Kremlu Moskiewskim pojawiła się po upływie trzydziestu lat, pod koniec XIV wieku. Autor był zagranicznym architektem, znanym jako Piotr Fryazin. Przybył z Włoch do Rosji na zaproszenie cara.

W XVI i XVII w. Wieża działała jako przejście do Dziedzińców Żytków i Stajni, nie można było dostać się do nich przez bramę główną.

W połowie XVI wieku wieża Borovitskaya otrzymała nową nazwę – Predtechenskaya, na cześć kościoła, który znajdował się na Kremlu. Pomimo wszystkich starań tytuł nigdy nie był używany.

Kiedyś pojawiła się ikona Jana Klastra nad Bramami Borovickiego. Ale na początku XIX wieku, kiedy prowadzono aktywną realizację linii metra, zniszczony został kościółek. Ikona zostaje utracona, a na jej poprzednim miejscu pojawił się zegarek.

Architektura

Początkowo wieża Borovitskaya była znacznie niższa i składała się z jednego szerokiego budynku o prostokątnym kształcie. Na dachu był dach w formie namiotu, wykonany z drewna.

Jednak po 1666 r., Przez kilka dziesięcioleci, zaczęła nabywać zupełnie nowe kontury. Po pierwsze, istniały trzy nadbudówki, które stopniowo zmniejszały się, dając pewną formę piramidalną do struktury. Po drugie, wierzchołek był ozdobiony wysokim ośmiokątem z kamiennym dachem, dążącym do nieba.

Wkrótce na bok wieży pojawił się strelnik i brama kratowa. Przez rzekę przecięto most, który mógłby podnieść.

XVIII wiek przyniósł z nim jako spokojne dni, i dość ciężkie. Zaledwie kilka lat po odbudowie, kiedy wieża zdobiła piękne białe kamienne detale, stolica została zaatakowana przez armię Napoleona. Na zniszczenie zniszczono dziesiątki zabytków, na szczęście wieża uległa lekceważeniu. Fala eksplozji wyrwała namiot.

Następnie budynek został uporządkowany na trzy lata. W tym okresie zegar pojawia się nad wejściem.

W połowie XVIII wieku wieża została przekształcona w kościół. Tam przynoszą niezbędne przybory i tron. Pseudoogotyckie detale są usuwane, ale pojawiają się ponownie pod koniec 19 wieku. I powyżej bram ustawił obraz emblematu moskiewskiego. Jak widać, historia wieży Borovitskaya jest wypełniona różnymi wydarzeniami. Wzniesienie, zniszczenie, przywrócenie, zmiana celów i natura użytkowania – wszystko to wpłynęło na budowę i stworzyło obraz, który można zobaczyć dzisiaj.

Ostatnia naprawa wieży została przeprowadzona dziewięć lat temu.

Projekt wnętrza

Jeśli wejdziesz do środka, widać, że wieża Borovitskaya w Kremlu Moskiewskim na dolnym czworoboczku (dolna prostokątna struktura) dzieli się na poziomy. Stąd można pójść do piwnicy, która jest dziś zniszczona. W drugiej części czworoboku zachowano elementy ozdobione kościołem.

Zintegrowane schody prowadzą na drugie piętro, które ma prostokątne okna. Ostatnie dwa quady połączone są w jednym pokoju, a ośmiokąt i namiot zainstalowany na nim mają identyczny wygląd.

Bramy

Warto zauważyć nie tylko wieża Borovitskaya. Jak do niego dojść, dowiesz się poniżej. I trafienie we właściwe miejsce można zauważyć, że obok niego znajduje się przedłużenie. To jest brama i dywersyjny strelnitsa. Ten ostatni łączy się z wieżą na samym dole, przejście prowadzi do piwnicy. Jeśli spojrzysz na strukturę z góry, możesz zauważyć, że ma kształt trójkątny.

Patrząc nad bramę, wykrywane są dwa wąskie otwory. Kiedyś służyły jako miejsce na wielkie łańcuchy, które w razie potrzeby podniosły mostek. A jeśli przechodzisz przez bramę, podnieś wzrok, zobaczysz wycięcia, które schowały żelazną kratę. Historycy twierdzą, że te bramy pojawiły się wśród pierwszych w porównaniu do reszty na Kremlu. Ponadto, zachowały one dość stare obrazy herbu, których pochodzenie nie zostało jeszcze ustalone.

Most

Dziś trudno sobie wyobrazić dawny rodzaj przyrody, który otaczał ściany Kremla. Rzeka Neglinnaya, teraz w ruiny, znajdowała się wzdłuż całej zachodniej ściany. To były bagienne i bagienne miejsca. Bezpośrednio po tej samej wieży jezioro rzeki odwróciło się gwałtownie i wyszło. W XVI w. Wybudowano kamienny most.

Aby wzmocnić i chronić koryto, zdecydowaliśmy się przybliżić ją do wieży. Przeprowadzono odpowiednie prace. Jako twierdza było to świetne rozwiązanie. Były jednak pytania: jak łatwo dostępna będzie wieża Borovitsky na Kremlu, jak dotrzeć do właściwych miejsc przez burzliwe wody do oddziałów księcia? Rozwiązanie zostało znalezione w postaci mostka zawieszenia.

Dziś nie ma śladu pozostawionego tej strukturze, z powodu utraty miejsca przeznaczenia, została zniszczona.

Przewodnik turystyczny

Wieża Borovitskaya w Kremlu Moskiewskim jest dość ciekawa i malownicza. Jak dotrzeć do niego metrem? Wszystko jest na tyle proste. Głównymi punktami orientacyjnymi mogą być plac Borovitskaya i Alexander Garden. Te miejsca znajdują się w pobliżu wieży.

Aby wyjść z ogrodu, możesz skorzystać z czterech stacji metra:

  • "Arbatskaya" (Arbat-Pokrovskaya niebieski oddział nr 3);

  • "Alexander Garden" (Filevskaya niebieski oddział numer 4);

  • "Biblioteka im. Lenina" (czerwona gałąź nr 1);

  • "Borovitskaya" (szary oddział numer 9).

Tak więc dostęp do tego niezwykłego punktu orientacyjnego jest otwarty z dowolnego miejsca w Moskwie.