857 Shares 8054 views

Dragonfly: budowa, opis i zdjęcia

Ten artykuł sugeruje, że można mówić o jakiego rodzaju istoty – ważka. Struktura, odżywianie, rozmnażanie, korzyści i szkód – wszystkie nasze podstawowe pytania, na które znajdziesz odpowiedź czytając ten krótki artykuł.


Aby rozpocząć rezerwację: ważka ma sześć JOINTED nogi. Owad ten, należący do podklasy skrzydlate owady. Te liczne istoty mają nawet swój oddział – ważki.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak dostać swoje nazwisko ważki? W języku rosyjskim – to połączenie dwóch słów Fidget starszych i poganiać. Pierwsze słowo jest tłumaczone jako Fidget, a drugi – do skoku. Nazwa ta w pełni opisuje lot najszybszym sposobem stworzeń zwanych ważka. Budownictwo – to jest pierwsze pytanie, że patrzymy teraz.

struktura

Dragonfly, którego struktura uważamy w niniejszym materiale, ma długą i bardzo cienką ciała. To z kolei jest podłączony do głowotułów. Ważka na pniu, widzimy trzy pary nóg i dwie pary skrzydeł. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że skrzydła są przejrzyste, mogą mieć taką samą wielkość i kształt, a także różne. Kwestia ta zostanie omówiona bardziej szczegółowo, gdy weźmiemy pod uwagę gatunek. Ważka konstrukcja, która może zmieniać się od gatunku może należeć do jednej z dwóch głównych grup:

 • Homoptera.
 • Dragonfly.

To nie jest trudne do zrozumienia, pierwsza grupa obejmuje osoby, które mają skrzydła o jednakowej długości i kształtu, podczas gdy inni – wręcz przeciwnie (jedna para może się różnić od siebie). Na czele ważki możemy odróżnić dobro wielkie oczy i czułki. Kilka szczegółów na temat zmysłów. Oczy tych złożonych owadów. Można je podzielić na dwa działy:

 • Górna odpowiedzialna za rozpoznawanie obiektu;
 • Dolna odpowiedzialny za rozpoznawanie kolorów.

Zapewne zauważyłeś, że przezroczyste skrzydła ważek wzdłuż całej swojej długości mają smugi i plamy ciemniejsze położone są na ich końcach niż kolor samych skrzydeł. Urządzenie to pomaga zapobiegać złamaniom skrzydłach, zmniejszając wibracje podczas lotu.

Pamiętam, jak lot innych stworzeń latających. Ten piękny i synchroniczne skrzydła ruchu. Ważki i natychmiast celował, ruchy boczne mogą być asynchroniczny, ponieważ są one wyważone i zsynchronizowane, aby zwiększyć prędkość. Ważne jest, aby wiedzieć i co te istoty mogą rozwijać zwinny prędkość lotu do 50 kilometrów na godzinę.

długość życia

Spojrzeliśmy na niektóre z cech strukturalnych ważek, ale ważne jest, aby wyjaśnić fakt, że mogą żyć nawet do dziesięciu lat. To jest prawdziwa długowieczne w świecie owadów. Weźmy to trochę więcej.

Wszystko na naszej planecie istnieje ponad 6,5 tysiąca gatunków tych niezwykłych, pełnych wdzięku i pięknych stworzeń. W Rosji można znaleźć małą liczbę gatunków, około 150. Tak więc, średnia długość życia ważki zależy od rodzaju, minimalna wynosi dwa miesiące, a większość stulatków mogą przetrwać około dziesięciu lat. Termin ten obejmuje pełny cykl rozwoju i rozwoju larw owadów u niektórych gatunków może trwać dłużej niż jeden rok.

typy

Zewnętrzna struktura ważki zależy od gatunku. Przeznaczyć tylko trzy dane podrząd owadów:

 • Homoptera;
 • ważka;
 • anisozygoptera.

Czym się różnią? Pierwszy typ ma dwie pary skrzydeł, są wąskie i prawie taki sam kształt. Jeśli ważka jest w stanie spoczynku, a przednie i tylne klapy są podnoszone do góry i ze sobą połączone. W drugim przypadku, skrzydełka mają różną formę, w spoczynku w spłaszczonej stronie. Trzeci podrząd zawierać pojedynczą rodzajową, owady te są powszechne w Japonii i Indiach. Ta ostatnia cecha jest również fakt, że łączą w sobie cechy pierwszego i drugiego podrzędu.

Najczęstsze przedstawiciele damselflies:

 • Beauty.
 • Strzałka.
 • Lütke-nimfa.
 • Megaloprepus caerulatus.

Ważne jest, aby wiedzieć, na fakt, że ostatni z nich – są największym ważka na świecie. ich długość ciała do dziesięciu centymetrów i ma rozpiętość skrzydeł dziewiętnastu.

Wybitni przedstawiciele ważki podrzędu:

 • Dozorschik-cesarz.
 • Złoty obwódkami ważki.
 • metalowy babcia.
 • Dedkova zwyczajne.
 • Szablak zwyczajny.

siedliska

Charakterystyka struktury zewnętrznej ważki i metody reprodukcji zależy od siedliska. Owady te wolą pozostać i kontynuować ich egzystencji blisko wody. Jak możemy wytłumaczyć taki pociąg do elementu wody? To bardzo proste: ważki składają jaja w wodzie To.

Wybierają miejsce w potokach górskich, w stawach, jeziorach, rzekach i kanałach. Istnieją również takie rodzaje ważek, które preferują bagna. Ważki – Sun-loving owady, często wygrzać się w słońcu na trawnikach i łąkach. Jednakże, z dala od wody nie latać. W pochmurne i deszczowe dni ważki nie zdejmować, wolę być w „Shelter”.

żywność

Nasze następne pytanie – jest wewnętrzna struktura ważki i żywienia. Jak wspomniano wcześniej, ważka należący do typu stawonogów. Wiemy, że przedstawiciele rodzaju układu krążenia nie zamknięte, serce wygląda pojemnika wielokomorowego. Mózg i brzuszne nerwu kręgowego jest system nerwowy owadów.

Co można powiedzieć opracowany gryzienie gębowego, dobrze rozwiniętą wizję, wydłużone ciało i duże, wystarczająco silne skrzydła? Oczywiście, ważki są drapieżnikami. Wolą jeść swoje ofiary w locie. Żywią się owadami, zwykle szkodliwe. Złapią duże łapy, mała (komarów, komary) są złowionych prawy szczękę. Aby cieszyć się dużą zdobycz, ważki trzeba zejść na ziemię. Polowanie – prawdziwy spektakl. Nawet dobre i zwinny ulotki, jak muchy nie uciec ze szponów ważek. Ważne jest, aby wiedzieć, że przedstawiciele Ważki są bardzo żarłoczne. W ciągu dnia zjadają zdobycz wiele razy jego masy (na przykład muchy może zniszczyć więcej niż cztery dziennie).

reprodukcja

Zbadaliśmy cechy strukturalne ważek, sposób jedzenia i otoczenia. Teraz krótko o procesie reprodukcji. Zapłodnienie odbywa się w powietrzu. Larwy złożone głównie kobiet w stojącej wodzie, ich liczba sięga pięciuset. Ilość taka jest konieczna ze względu na niską larw przeżycia. Larwy zostały zdeponowane na różne sposoby:

 • spada do wody;
 • częściowe zanurzenie;
 • całkowitym zanurzeniu w pęcherzyk powietrza.

Jako takie, larwy mogą być od dwudziestu dni do dziewięciu miesięcy, to wszystko zależy od rodzaju ważki, ochrony środowiska i innych czynników. Po pojawieniu pronymph (żywotność kilku sekund), bardziej naiad. Ponadto, larwa rozwija się od kilku dni do kilku lat.

Korzyści i szkody

Wykorzystanie jest, że dorośli spożywają ważka uciążliwych i szkodliwych owadów (komary, muchy i inne), ich larwy niszcząc larw komarów. Jednak ważki szerzyć niebezpieczne choroby ptaków – protogonimoz. Larwy niektórych przedstawicieli są w stanie jeść fry rybołówstwa.