157 Shares 9308 views

Co to proca? Rodzaje, zalety i wady

Pomimo wszystkich wygodnych wózek dziecięcych, niosących dziecko na rękach, mają swoje zalety: psycholodzy udowodnili, że między matką a jej noworodkiem jest bliski związek. Ale aby nosić dziecko w ten sposób przez długi czas jest bardzo niewygodne i trudne, a czasami niebezpieczne dla zdrowia dziecka i jego matki. Dlatego na rynku artykułów dla dzieci popularizuje się nowość, na przykład pas. Jest to urządzenie wykonane z tkaniny, z którym jest wygodne, a co najważniejsze, bezpieczne jest, aby nosić dziecko "na sobie". W rzeczywistości coś takiego nie jest nowością – historia jego wystąpienia sięga kilka tysięcy lat. Więcej informacji na temat tego, czym jest pasek, jak go używać i co wybrać, powiemy Ci teraz.


Historia pasa

W angielskim tłumaczeniu słowo "sling" oznacza "bandaż, wisior". Nawet w czasach starożytnych ludzie z pomocą różnych materiałów wykorzystywanych do przeciągania dzieci do ich pleców lub skrzyń. Ale w tamtych czasach niewiele myślał o psychicznym poceniu dziecka. Dziecko zostało wytatuowane, aby chronić go przed różnymi niebezpieczeństwami, a także, aby dorośli mogli kontynuować pracę bez przeszkód.

Rembrandt, Pellegrino Tibaldi, Andrea Ansaldo, w odrębnych pracach takich znanych mistrzów jak Giotto di Bondone, przedstawia kobiety, które przywiązane są do siebie przy pomocy szmat.

W okresie renesansu znane były już różne sposoby nawijania tkanin do przewożenia dzieci. Ponadto, specjalni mistrzowie dokonali ubrań, w których dostarczono "nisz" dla dziecka.

Pod koniec XVIII wieku istniało coś takiego, jak ściekanie dziecka. Tak, dzieci były po prostu owinięte w szmatkę i związane z gałęzi drzewa. W ten sposób matka dziecka została uwolniona z konieczności noszenia okruchów i mogła działać. Niestety, takie pęczkowanie negatywnie wpłynęło na zdrowie dziecka, nie mówiąc już o stanie psychicznym.

W XIX wieku istnieje taki trend w wychowaniu dzieci, który opiera się na fakcie, że rodzice powinni trzymać się dystansu, wyobcowania w komunikacji z dzieckiem w celu przygotowania dziecka do trudności życia. W tym samym czasie został wymyślony pierwszy wóz, którego moda szybko rozwijała się. Ubranie dziecka uważane było za pracę sługi.

Nieco później, z tych samych powodów, były łóżeczka, a nawet pokoje. Wszystkie te cechy zostały uznane za demonstrację dobrego samopoczucia rodziny.

Gdzie znowu zainteresował się transferem tkanek? Naukowcy – psychologowie i lekarze zaczęli analizować wykorzystanie takich adaptacji dopiero pod koniec XX wieku. Wynika to z rozwoju nauki psychologicznej, a także powstania ideologicznych tendencji zmierzających do jedności z naturą i "naturalnego rodzicielstwa". W tym czasie nauczyciele, psychologowie i lekarze zaczęli zwracać uwagę nie tylko na potrzeby fizjologiczne noworodka, ale także na jego stan psycho-emocjonalny, na harmonijny rozwój.

W naszym kraju, dosłownie 15-20 lat temu, kobiety z pasem na ulicy zaskoczyły zaskoczony wygląd. Takie przeniesienie niemowląt mogło być dokonane tylko za granicą – ten produkt nie był obecny na rynku krajowym.

Z czasem matki doceniały zalety tej metody noszenia dziecka. Pierwsze zawiasy pojawiły się: "Baiushki", "Bereginya", "Orange Mama", "Mama's Secrets". Do tej pory istnieje szeroki wybór takich produktów wykonanych z różnych tkanin.

Sling – co to jest?

Co to jest "sling" w nowoczesnym znaczeniu? Jest to zmodyfikowana łatka dla dzieci. Producenci dokładają wszelkich starań, aby uwolnić bezpieczny, przyjazny dla środowiska, antyalergiczny oraz estetycznie atrakcyjny produkt. Dlatego w produkcji przenoszenia dzieci korzysta się z naturalnych tkanek, które nie powodują reakcji alergicznych, a także zapewniają wymianę powietrza.

Nowoczesne zawiesia są przeznaczone do przenoszenia dzieci od urodzenia do dwóch (czasami trzy) lat. Różnią się między nimi materiałami, wymiarami, sposobami nawijania (szczegóły poniżej).

Czy jest to wygodne dla niemowlaka, aby nosić takie nosidełko, czy w tej pozycji można bezpiecznie pozostawać okruchy? Badania wykazały, że w przypadku dziecka w pozycji siedzącej znajduje się w pozycji fizjologicznej, która nie tylko nie szkodzi zdrowiu, ale również wzmacnia ją. Tak więc w takiej "kolebce" dziecko zakłada takie samo położenie ciała, jak w ramionach matki. W tej pozycji nie ma obciążenia kręgosłupa, okruszka ma możliwość przenoszenia uchwytów i nóg. "Pionowe" pozycje z rozcieńczonymi nogami przyczyniają się do zapobiegania dysplazji stawów biodrowych. Poniżej rozważymy bardziej szczegółowo kwestię, czy pasek jest bezpieczny, w jakim wieku może być używany.

Oprócz tego utrzymuje się komfort psychiczny dziecka – czuje bicie serca i zapach matki, co korzystnie wpływa na stan psychoemotionalny.

Rodzaje pasów

Najczęstsze rodzaje pasów są następujące:

 • Z pierścieniami;
 • Szalik chusta;
 • ABC (Azja).

Porozmawiajmy o każdym rodzaju pasa.

Sling z pierścieniami

Więc co to jest pas z pierścieniami? Jest to klapka tkaniny o długości 2 m, na jednym końcu której są przymocowane dwa pierścienie. Wolny koniec materiału jest gwintowany do pierścieni – dokręca to do wymaganego poziomu pętli. Włożony jest na taki pasek przez jedno ramię. Niektórzy producenci wykonują takie noszenie dla dzieci z różnymi akcesoriami, na przykład miękkimi kołnierzami dla wygody dziecka, wkładką pod ramię lub pierścienie. Są modele z pojemnymi kieszeniami.

Zalety tego rodzaju sania:

 • Nie ma potrzeby uczenia się technik owijania tkaniny – przenoszenie jest łatwe do założenia i uregulowania;
 • Dziecko można układać w różnych pozycjach: leżącym, pół-siedzącym, pionowym;
 • Szerokość tkaniny pozwala ukryć dziecko i matkę podczas karmienia piersią na spacer;
 • W takim suwaku możesz zaszczepić dziecko i, bez wychodzenia ze zmarłej ziemi, zmienić jego pozycję z pionowej do poziomej.

Wady polegają na tym, że obciążenie jest rozłożone tylko na jednym ramieniu, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie matki. Dlatego też należy zawsze zawiesić produkt po drugiej stronie.

Możesz użyć takiego zawieszenia od 0 miesięcy. Opinie twierdzą, że nawet nowonarodzone okruchy są wygodne i bezpieczne w nędznym noszeniu pierścieni.

Poniżej widać schemat nawijania pasa z pierścieniami.

Szalik

Innym podobnym rodzajem nędznych noszonych dzieci jest szalik. Jest to 5-6 metrowa tkanina, która może być nawijana na wiele sposobów. Zaletą tego, w porównaniu z innymi typami, jest to, że można ją wiązać dwoma ramionami, co przyczynia się do równomiernego rozkładu obciążenia. W szaliku można umieścić dziecko w różnych pozycjach i niedostrzegalnie dla otaczającego karmienia piersią piersi. Odpowiednie szwy chusta dla noworodków i do dwóch lub trzech lat, jak w produkcji silnych materiałów, które są w stanie wytrzymać ciężar do 15 kg.

Ale ten rodzaj sania nie jest tak łatwy w użyciu, w porównaniu np. Z noszeniem pierścieni. W takim przypadku należy przewinąć tkaninę o wybraną metodę. W celu powiązania takiej łaty na ulicy, potrzebujesz knota, ponieważ długie końce tkaniny mogą spaść na ziemię i brudne.

Ponadto ten typ produktu nie zezwala na swobodne przenoszenie dziecka w inne miejsce lub całkowicie usunięte z pasa. Jest to bardzo niewygodne, gdy konieczne jest przemieszczanie zmieszanego śniegu do szopka – jest szansa obudzenia dziecka.

Co to takiego pasa wygląda na noworodki? Zdjęcie zostało przedstawione poniżej.

Asian Sling

Ten rodzaj noszenia jest nazywany "mijaniem". Dlaczego "Azja"? Tak, ponieważ w Azji jest to, że ten typ uzwojenia tkaniny do przewożenia dziecka jest powszechny. Pomimo tego, że w odległych krajach wolą wiązać okruchy do pleców, na naszych ziemiach, przy pomocy takich zawieszek dzieci noszone są zarówno na klatce piersiowej, jak i na udu.

Taki pasek jest prostokątną klapą tkaniny z paskami na górze i na dole, z którymi dostosowywany jest odpowiedni rozmiar. Ten rodzaj produktu wygląda jak plecak kangurkowy, ale w odróżnieniu od tego, w azjatyckich pasach dziecko zajmuje pozycję fizjologiczną. Ponadto ten rodzaj przenoszenia jest łatwy do opanowania.

Ale istnieje znaczna wada – dziecko nie może być umieszczone w pozycji poziomej. Dlatego lepiej używać takiego pasa dla noworodków z 6 miesięcy. Opinie młodych matek mówią, że tego rodzaju przenoszenie jest o wiele bardziej praktyczne i wygodne dla nieznacznie dorościonych dzieci.

Zalety siodła

Dlaczego coraz więcej młodych matek wybierało pasek, zamiast zwykłego wózka dziecięcego? Oto kilka argumentów na rzecz pikowania:

 • Fizjologicznie poprawna pozycja ciała niemowlęcia w sanie przyczynia się do zapobiegania chorobom układu mięśniowo-szkieletowego, redukcji kolki i komfortu psychicznego dziecka;
 • Lekarze udowodnili, że noszenie dziecka w chudym nosie ma korzystny wpływ na proces karmienia piersią: kontakt dziecka i matki, uczucie ciepła poprawia laktację;
 • Mobilność: nie musisz martwić się o występowanie stopni, wąskich korytarzy, przejść, wind i innych przeszkód, które mogą być trudne do pokonania w wózku;
 • Ręce są zwolnione: z pasa młoda matka może wykonywać pracę gospodarczą, rozmawiać przez telefon, pić kawę i wiele innych, nie pozwalając dziecku z oczu;
 • Obserwacje wskazują, że noszenie dziecka w pasku umożliwia kobiecie szybkie powrót do formy po urodzeniu dziecka;
 • Ekonomia: nie musisz nabywać nowych zawieszeń, gdy rośnie dziecko – wiek dzieci, które mogą być bezpiecznie przenoszone na urazy, jest od urodzenia do trzech lat.

Warianty położenia dziecka w pasie

Jak ubrać pasek, jak umieścić dziecko w nim? Istnieją trzy opcje, niezależnie od rodzaju tkaniny:

 • Na brzuchu;
 • Na udzie;
 • Z tyłu.

W pasie z pierścieniami można nadal umieścić dziecko w pozycji "kołyska" – dla noworodków, najbardziej odpowiednia jest właśnie taki układ w pasie. Dzieci starsze niż sześć miesięcy mogą już siedzieć pionowo.

Sposoby nawijania

Takie gatunki, jak azjatyckie iz pierścieniami, mogą być nawinięte na kilka sposobów, a mianowicie przez ramię, na dwóch ramionach i na plecach. Ale istnieje kilka sposobów na szalik. Możesz opanować je niezależnie lub musisz wziąć udział w kursach specjalnych, w których nauczysz takie umiejętności. Jak wiązać pasek na noworodki? Poniższe zdjęcie przedstawia jeden z wariantów uzwojenia. Zwróć też uwagę na najczęstsze sposoby wiązania szalików :

 • Kangur;
 • Prosty krzyż;
 • Krzyż od figury ósemkowej;
 • Przejedź przez kieszeń (istnieje kilka opcji).

Nawijanie szalikiem jest raczej pracochłonnym procesem. Ale dzięki tworzeniu umiejętności można dosłownie w ciągu kilku minut nawet skomplikować pod względem węzłów technologicznych.

Przegląd popularnych marek producentów siodła

Najbardziej popularnymi "zawiesiami" są następujący producenci zawiesi:

 1. "Didymos" – ta niemiecka marka istnieje od ponad 40 lat. Jest popularny w całej Europie. Duża liczba konsumentów twierdzi, że transportem marki Didimos jest najlepszy pas. Producent specjalizuje się w standardowych szalach. Najbardziej popularnymi wśród kupujących tej kolekcji jest Paski, Indigo, Fale, Nino. Producent stosuje takie naturalne materiały, jak len, bawełna, wełna, kaszmir, konopie. Odrębna uwagę zasługuje na zbiór limitów kołków. Takie chusty wykonane są z mieszanki różnych rzadkich materiałów (dzikiego lnu, indyjskiej pokrzywy i innych), różniących się oryginalnym kolorem.
 2. "Elevill" to marka norweska, stworzona stosunkowo niedawno – w 2007 roku. Producent produkuje sznurki i modele z pierścieniami. Najbardziej popularnymi liniami tej marki są "Zara" i "Jade". Stosuje się takie materiały jak bawełna, bambusowe włókna, jedwab i lniane. Od czasu do czasu firma sprawia, że klienci są zadowoleni z wydania szeregu "limitów". Tak więc zyskała popularność popularność torby, która jest wykonana z bambusa i jedwabiu w równych proporcjach (wśród sznurów nazywa się "bambusowym jedwabiem").
 3. Paski Mums Era mają przekątną plecionkę z włókien, co eliminuje rozciąganie tkaniny w szerokości. Ponadto produkuje sznurki o różnych rozmiarach, różniące się długością.
 4. Silny popyt na rynku krajowym cieszy się szkocką marką "Osh". Cechą takich zawiesi jest to, że są malowane ręcznie. Niezwykłe ozdoby celtyckie przyciąga również uwagę konsumentów. Ale zawiesia tej marki są znacznie droższe niż inne, prezentowane na rynku. Dlatego nie są one szeroko rozpowszechnione w kręgach slingoms.
 5. "Echidna" jest popularnym krajowym producentem. Przyciąga kupujących po przystępnych cenach, wysokiej jakości i jasnych kolorach. Szczególnie pożądanym jest szalik z dzianiny marki tej marki.

Opinie lekarzy o szpilkach

Zarówno lekarze krajowi, jak i zagraniczni, psychologowie nadal bada wpływ na zdrowie dziecięcych akcesoriów różnych modeli. Na przykład lekarz-traumatolog Filippov DN twierdzi, że taka przenikanie tkanek dla niemowląt nie powoduje żadnych szkód w tworzeniu systemu lokomotoryjnego okruchów. Ponadto takie stanowisko fizjologiczne, w którym dziecko znajduje się w pasie, przyczynia się do zapobiegania chorobom stawów biodrowych i kręgosłupa.

Pediatra Rochelle Keyes ma taką opinię, ale określa, że zawiesie są bezpieczne dla zdrowia noworodka tylko wtedy, gdy są odpowiednio wybrane i używane.

Wielu psychologów przyznaje się do podobnej opinii u pediatrów. Eksperci twierdzą, że noszenie dziecka ze złym nosieniem pozwala zachować emocjonalny komfort dziecka, przyczynia się do jedności matki i dziecka.

Opinie klientów

Oczekiwania mają oczywiście wiele zalet. Niemniej jednak, opinie młodych matek o tym sposobie noszenia dziecka są mieszane. Przesyłki patchworkowe są odpowiednie dla aktywnych rodziców, którzy są stale w ruchu, często podróżują z dzieckiem. Ponadto, zgodnie z pociskami, kilka rodzajów transportu należy kupić naraz, używając ich w różnych przypadkach. Więc jeśli masz długie chodzenie, wygodniej wybrać szalik lub pierścionki, tak aby dziecko mogło spokojnie zasnąć. Jeśli chodzi o supermarket, bardziej praktyczne jest użycie mei-slinga.

Rozmawialiśmy o tym, czym jest pasek, opisał jego zalety i wady. Jeśli chodzi o to, czy warto zakupić takie urządzenie, rodzice mogą odpowiedzieć tylko ważąc wszystkie zalety i wady, oceniając własne priorytety w rozwoju dziecka.