829 Shares 1247 views

Posąg Zeusa – trzeci cud świata

Posąg Zeusa – to trzeci cud świata, który, niestety, do tej pory nie został zachowany. Został on usytuowany w Olimpii – starożytnego greckiego miasta, 150 km na zachód od Aten. Miasto było znane z tego, że gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Zawody rozpoczęły się w VII wieku pne, ale wtedy były one charakter overscale. Z biegiem czasu, wiadomość o konkursie między mężczyznami siły i umiejętności rozprzestrzenił się na wiele krajów, w Olimpii zaczęli się gromadzić przedstawicieli z Egiptu, Syrii, Azji Mniejszej, Sycylii. Gry nabył charakter polityczny i podkreślić ich wagę, zdecydowano wybudować świątynię Zeusa, głównego boga i stworzyć swoją figurę.


Pierwszy kościół został zbudowany nad jego budową ponad 15 lat jako utalentowanego greckiego architekta Le Bon. Struktura przypomina grecką świątynię czasu, tylko to było znacznie większe i bardziej luksusowe. Zeus zausznikami wynosiła 64 m, szerokość – 28 m, wysokość – 20 m Dach jest utrzymywana na poziomie 13 ogromnej kolumnie o długości 10 m.. Grecy mieli jeszcze trochę sanktuarium, chcieli Zeusa sam był obecny na ich olimpiady, więc zdecydowano się założyć swoją figurę.

Posąg Zeusa – jest stworzenie ateńskiego rzeźbiarza Phidias. Według zachowanych zapisów świadków, jego wysokość wynosiła około 15 m, z powodu których ledwo pasuje do świątyni. Dając wrażenie, że jeśli Zeus wzrośnie z tronu, a potem oparła głowę prosto w sufit. Figura grzmot wycięte z drewna. Następnie drewniana rama przymocowana Phidias płyty różowego słoniowej, więc ciało boga wydawało żyje. Broda, płaszcz, berło z orłem i figury Nicky odlano w czystym złocie. Wieniec z gałązkami oliwnymi zdobiących głowy Zeusa, został również stworzony z tego metalu szlachetnego. Na tworzeniu rzeźby wzięło ponad 200 kg złota, które jest prawie $ 9 milionów dolarów.

Posąg Zeusa w Olimpii był taki wyjątkowy majstersztyk w tym czasie, że wieść o nim rozprzestrzeniać się za pośrednictwem wielu krajach, z sąsiednich krajów zebrali się ludzie, aby spojrzeć na to piękno. Bóg wydawało się tak naturalne, że wydawało się już miał wstać. Według legendy, po zakończeniu prac nad Phidias posągu, powiedział: „Zeus, jesteś szczęśliwy?”. Jednocześnie, dźwięk grzmotu, a Grecy wzięli to za znak zadowalającej odpowiedzi.

Przez siedem wieków, posąg Zeusa uśmiechnął się łaskawie do wszystkich uczestników Igrzysk Olimpijskich. W 391 AD kościół został zamknięty przez Rzymian, którzy przyjęli chrześcijaństwo w tym czasie. Cesarz rzymski Teodozjusz I, który był chrześcijaninem, negatywne nastawienie do wszystkiego, co jest związane z pogaństwem, on zakazany kult Zeusa i konkursach.

Posąg Zeusa w momencie zostały splądrowane, a to, co z niej zostało, został wysłany do Konstantynopola. Ale rzeźba nie była przeznaczona do przetrwania, nie zostało całkowicie spalone w ogniu. Pozostałości świątyni odkrytej w 1875 roku, aw 1950 roku archeolodzy mieli szczęście znaleźć warsztat rzeźbiarza Fidiasza geniusz. Miejsca te zostały dokładnie zbadane, w wyniku czego naukowcy byli w stanie zorientować się, jak wyglądają posąg Zeusa, a także ożywić sobie grzmot świątynię.