147 Shares 6365 views

Sum afrykański: uprawa i hodowla

Na pewno wszystko widać w sklepach spożywczych w licznikach ryb marmuru sumów. I bardzo podobnie jak tego rodzaju ryb, ponieważ jego mięso jest bardzo soczyste, miękkie i smaczne. Ale nie każdy wie, że ryba ta może być dość łatwe w uprawie na własną rękę lub w małej hodowli ryb. W tym artykule przyjrzymy się z zasadami hodowli i chowu ryb w gospodarstwie, ale w ten sam sposób można rozwijać sum na własny użytek.


sum

Ogólnie rzecz biorąc, „sum marmuru” – nie dość prawo nazwa tej ryby. W rzeczywistości, jej nazwa – (. Łaciński tawada) tawada. Ryby te są rodzime Afryki. Nawet w wodach Sahary można złapać Nile klariasa. Z wyglądu jest bardzo zwyczajne sum, jego długie ciało w brązowych plam ma jasny brzuch. Charakterystyczną cechą wszystkich sum – długie wąsy. W Klarius wąsy Aż 4 par. Ten rodzaj ryby w stanie przetwarzać tlenu z powietrza, stosując nadzhaberny układu oddechowego. W tym celu, suma wychodzi na powierzchnię i nasycony powietrzem. To właśnie ta cecha wykonany Klarius tak łatwa w uprawie. Nie ma potrzeby, aby zapewnić go świeżą wodą. Ponadto, jeden metr sześcienny wody może być sadzone około 300 kg żywej ryby. Oczywiście, jest to możliwe tylko przy regularnym usuwaniu odchodów.

Dla dużej ilości ryb trzeba albo kupić specjalne baseny lub mieć dostęp do wystarczająco dużej akwenu. Jedną z cech sposobu – możliwość dalszego korzystania z ciepłej wody z inkubatorów, co prowadzi do lepszych wyników.

producenci

Większość hodowców – ryby, które rosną szybciej niż inni. sumów afrykańskich mogą uczestniczyć w hodowli do 1,5 – 2 lata. Kobiety osiągają dojrzałość płciową w wieku 6 miesięcy, ale najlepsze wyniki uzyskuje się w wieku 2 lat.

Zazwyczaj podczas hodowli macierzystej trzymane w oddzielnych zbiornikach, w których woda ogrzewa się do temperatury 23-25 ° C. producenci pasz muszą być dokładnie wyważone. Zawartość białka w żywności powinno wynosić przynajmniej 38%. Producenci dziennie należy spożywać do żywności na co najmniej 1,5% masy.

Optymalna liczba producentów w jednym rybopriemnike – 100 osobników.

Powielanie pod kontrolą

Najczęściej do seksualnych produktów wysokiej jakości, producenci stymulować zastrzyki hormonalne. Przed rozpoczęciem podawania hormonu być dystrybuowane samice w różnych akwariów lub puli.

2-3 dni przed zabiegiem tarła należy umieścić rybę na diecie głodowej. Pojedyncze wstrzyknięcie dawki zastosowanie przysadki, na 4,5 mg na kilogram masy ciała ryby.

Afrykański hodowla sum który postanowił produkować przez iniekcję, doskonale odpowiada «Ovopel». Podaje się go raz, używając jednej perełek na kilogram ryb. Preparat ten jest stosowany w postaci mieszaniny fizjologicznej. Przed tarłem mężczyźni trzymane w stawie.

tarło

Na udany dojrzewanie jaj musi przechowywać do tarła samice w wodzie o temperaturze około 26 stopni. Pełna owulacja następuje w ciągu 12 godzin. Po wstrzyknięciu przysadki.

Sum afrykański – dość nerwowy ryb, tak aby uzyskać jaja samic należy położyć się spać. Odbywa się to poprzez podawanie leku znieczulającego. Najczęściej stosowane «Propiscin».

Jaja produkowane przez siebie samice osobno. uznaje się za dopuszczalne, jeśli masa jaj wynosi co najmniej 20% wagowych w stosunku do konkretnej osoby. Po żeńskiej procedury umieszcza się w roztworze w czasie KMnO4na około godzinę. Lek może być rozcieńczony w ilości 0,5 g na 100 litrów wody.

Milt w przeważającej części pobranej z gonad połów samców. Skuteczność plemników przechowywany przez 24 godzin w temperaturze – 4 ° C.

nawożenie

Powstałe jaja rozdzielono na trzy części. Jaja różnej kobiety lepiej nie mieszać. Każda porcja powinna ważyć około 300 gramów. Następnie 3 ml mleka. Wydajność będzie wyższa, jeżeli mleko będzie od różnych mężczyzn – stymuluje proces zapłodnienia. W związku z tym lepiej się 1 ml 3 mężczyzn. Śledzionę i ikry dolną horoshenechko do wody i mieszano przez pięć minut.

odgumowania

Po przeprowadzonej zapłodnienia jaja muszą być dobrze wypłukane. W tym celu należy użyć roztworu taniny. Zajmuje to około 10 gramów na 10 litrów wody. Aby w pełni obeskleit jaja powinien być dokładnie przemyto roztworem w czasie krótszym niż 30 sekund.

inkubacja

Po obeskleena jaj, zaczyna w zasobniku inkubacji ze strony żadnych specjalnych urządzeń. Ramki inkubacja muszą być przycięte siatkę o oczkach około 0,5 mm. Kawior rozdzielono warstwę sieci 1 jaja. Gdy temperatura wody jest wyższa niż 27 stopni występuje pojawienie się larw. Od poczęcia do larw obejmuje około 25 godzin. Woda znajdująca się w zasobniku jest zużywana w tempie 10 litrów na minutę.

Utrzymanie larwy

Larwy, powinna być utrzymywana na tacach lub niewielkich basenów do resorpcji woreczka żółtkowego. Może być na pierwszych dwóch dni, aby umieścić larwy w basenie, a następnie przejść do tac.

Tawada larwy powinny być przechowywane w ciemności. Po trzech dniach po ostatnim resorpcji woreczka żółtkowego należy usunąć folię pokrytą formy od dna tacy. Jeśli larwy stają się aktywne – tak woreczek żółtkowy jest całkowicie rozpuści.

stadia larwalne hodowli

Pierwszy etap trwa około 3 tygodni. Jego koniec nastąpi podczas oddychania sum afrykański zaczyna tlen z atmosfery.

Sadzenie larwy w tym okresie jest równa około 100 jednostek na litr wody. Woda musi być zawsze wypełnione tlenem w basenie należy ustalić jej wymianę. Karmić larwy potrzebują zdekapsułkowanego Artemia lub Tubifex. Tydzień później w diecie podaniu począwszy od kanału. Oświetlenie powinno być stonowane lub zmierzch.

Larwy kanibalizmu różnić, więc pod koniec pierwszego etapu, w naturalny sposób zawartość narybku spadła do 25-50 jednostek na litr wody. Sortuj ryby przyszłe potrzeby w trzecim tygodniu. Taka ingerencja może drażnić larwy, więc sortowanie powinno być wykonane bardzo starannie. Następnie ryby godziny w lewo roztworu antybiotyku.

Drugi etap trwa około 5 tygodni. Zwykle ten cykl rozpoczyna się basen wypełniony dobrze posortowane larw. Ich liczba powinna być ok. 300-500 mg. Larwy muszą być podzielone na 2 części o wielkości.

Najczęściej smażyć sum afrykański siada, biorąc pod uwagę szczególną wagę ryb oraz objętości basenu. Dzienna Dieta, dzieli się na 3 posiłków, powinna wynosić około 5% wagowo ryby.

Kolejny etap to około dwóch miesięcy. Ryby w okresie 130-200 gr należy zważyć. dynamika Fingerlinga zależy od gęstości sadzenia. Basenów 5 tys. Litry gęstość sadzenia 2,5 sztuk na litr. Temperatura wody w zakresie od 27 stopni.

Podczas trzeciego etapu głównego pożywienia dla sum afrykański – pływający. Proces karmienia – automatyczny lub ręczny. Woda musi być zmieniona po 2 godz.

uprawa

Rosnące sum afrykański przed prezentacją trwa około 50 dni od daty zakończenia trzeciego etapu hodowli larw. Średnia waga ryb na końcu całego procesu może trwać do 2 kg. Podczas tej fazy, suma afrykańskiego znajduje się w basenach o pojemności około 10 centymetrów sześciennych. Po dwóch litrów wody może być większa niż 3 ryb zasiane. Metoda ta daje około 400 kilogramów żywych ryb na metr sześcienny wody.

Najczęściej karmione ryby na tym etapie pływającego paszy. Objętości produktu wynosi około 3% wagowo ryby. Karmić jej potrzebują około 5 razy dziennie.

Doskonałe rezultaty można osiągnąć przy użyciu podajnika „Reflex”. Dozownik tego typu jest stosowana do 10 kwadratów basenie.

Ręczne karmienie zapewnia bardziej równomierną dystrybucję żywności. Prowadzi to do zróżnicowania masy ryb. Afrykański hodowla sum, które odbywa się w sposób kontrolowany, wykazuje znaczny przyrost masy ciała w relatywnie krótkim okresie czasu.

Po zakończeniu wszystkich etapów ryby są klasyfikowane. Wykazywały najlepszy wskaźnik przyrostu masy ciała i wzrostu osoby pozostało do dalszej hodowli, reszta ryb jest wysyłany do realizacji. Baseny i tacki po hodowli ryb umytych oczyszczone do następnej generacji. Przed użyciem nowego traktowane z roztworem antyseptycznym.

Ze względu na stosunkowo wysoką średnią temperaturę wody, aby wyhodować sum afrykański jest możliwe jedynie na południu Rosji. Obecnie zajmuje się hodowlą sum w części Temryuk Terytorium Krasnodar.