316 Shares 2494 views

Frazeologie ze słowem "nos": użycie i znaczenie

Jednostki frazeologiczne zaczynają się badać w niższych klasach, ale zaczynają być rozpatrywane bardziej szczegółowo w literaturze, klasach języka rosyjskiego i historii w klasach średnich. Określenia frazeologiczne z wyrazem "nos" są bardzo popularne, występują dość często, zarówno w mowie, jak iw pracach literackich.

Przykłady jednostek frazeologicznych

Bardzo często jednostki frazeologiczne są związane z dowolną częścią ciała. Duża grupa to również stabilne kombinacje wyrazów z tym słowem. Aby dowiedzieć się o takich jednostkach fonetycznych i pamiętać o ich znaczeniu, należy przynieść co najmniej 5 jednostek sformułowania słowem "nos":

 1. Aby nękać nos, musisz wykazać swoje znaczenie i wyłączność u ludzi.
 2. Chwyć się za nos – aby nauczyć się czegoś na całe życie, pamiętaj raz na zawsze.
 3. Aby nosić – aby być w stanie spoczynku, zdecydowanie chce spać lub zasypiać.
 4. Trzymaj nos przed wiatrem – oznacza pewną zależność od pewnych wydarzeń.
 5. Komar noska nie podważa – zazwyczaj mówi się o dobrze wykonanej sprawie lub rzeczy bez wad, to znaczy doskonale.

Inne jednostki frazeologii, przykłady słowem "nos":

 1. Sniffing z nosem – zbadanie czegoś, prowadzenie śledztwa, odkrywanie tajemnic lub plotek.
 2. Pobyt z nosem – frazeologiczny oznacza, że osoba pozostawiła bez, co bardzo się liczy.
 3. Na nosie – tak mówi się o wydarzeniu, które wkrótce nastąpi.
 4. Pokrzyż swój nos w sprawy innych ludzi – frazeologiczny oznacza bardzo niezdrowe zainteresowanie cudzym interesem, osobą, która wspina się na czyjeś sprawy.
 5. Nos do nosa jest bardzo blisko siebie.
 6. Aby powiesić nos, aby się zdenerwować nad drobiazgami, martwić się i rozpacz.
 7. Nie patrz poza swój nos – nie zauważaj świata, problemów innych ludzi. Najczęściej ta wypowiedź jest używana w odniesieniu do osób, które zachowują się bardzo egoistycznie.
 8. Wpadać w nos – ciężko pracować i skupiać się na jednej rzeczy.

Z nosem przełyku

Określenia frazeologiczne z wyrazem "nos" są bardzo popularne, ale jednym z najbardziej użytych jest wyrażenie.

To wyrażenie oznacza bardzo małą ilość czegoś. Synonimy wyrażenia to: "cat wept", "na palcach można policzyć". Ta fraza jest zarówno potoczna jak i literacka.

O Curious Barbarian

"Ciekawy Varvara na bazarze wyrwał mu nos" – tak dorośli lubią powiedzieć dzieciom, że są zainteresowani czymś. Określenia frazeologiczne z wyrazem "nos" często nie są jasne, ale można to nawet wyobrazić. To wyrażenie oznacza, że dana osoba jest niezadowolona z faktu, że ktoś jest zainteresowany jego sprawami. Frazeologizm można nazwać żarliwym zagrożeniem.

Nikt nie zna historii powstania tej frazeologii, ale żartobliwe założenie, że Varvara znaczy "pochodzących od barbarzyńców". Kiedyś w Konstantynopolu barbarzyńcy naprawdę odcięli sobie nosy za kradzież żywności i pamiątek na rynku.

Zwroty frazeologiczne z wyrazem "nos" są popularne w dzisiejszej mowie. Aby słusznie uznać za wykształcone, a co najważniejsze, erudytę, konieczne jest poznanie znaczenia co najmniej kilku jednostek fokulturowych.