652 Shares 8757 views

11 najbardziej skandalicznych papieży w historii

Przez wiele wieków Kościół katolicki wybrał najlepszego i najbardziej wartego przywódcy, powołanego do kierowania wielomilionowym stadem. Jednakże, wśród 266 papieży Rzymu, nie wszystkie były modelami wiary i posłuszeństwa. Niektóre z nich były pamiętane przez okrutne kary, szokujące skandale i mroczne sprawy finansowe.


Stephen VI

Ten papież nakazał ekshumację ciała jego poprzednika, Formosa i przeprowadził okrutny proces nad nim. Ciało poprzedniego papieża i przeciwnika Stefana VI ubierano w papieskie ubrania i posadzono na fotelu oskarżonego. Trup został postawiony na pytania, na które odpowiadał sam papież. Pod koniec procesu ciało Formozy zostało skazane na okrutną karę. Został obcięty trzema palcami jego dłoni, które pobłogosławił wierzących, a potem przeciął ciało na części i wpadł do Tybru. Taki akt nie podobał się Rzymianie i wielu przedstawicielom kościoła, a papież Stephen VI został uwięziony, gdzie został uduszony. Ciało Formosa, które zostało pocięte na kawałki, zostało poławiane i pochowane w grobowcu papieskim.

Jan XII

Ten papież jest słusznie uważany za najbardziej niemoralnego tatusia nie tylko z jego okresu, ale także w całej historii Kościoła Katolickiego. Po wejściu na tron papieski w wieku 18 lat, John zamienił swój pałac w burdelę i grał na darowiznach wierzących. Nawet sprzymierzony z papieżem Otto I podczas prywatnej rozmowy oskarżył Johna XII o morderstwo, krzywoprzysięstwo, bluźnierstwo i kazirodztwo z siostrami. Według niektórych doniesień Jan XII zmarł z rąk męża, którego żona zmieniła się wraz z papieżem. Znajdując ich w łóżku, gniewny mąż pobił tata. W wyniku bicia papież zmarł w ciągu trzech dni.

Benedykt IX

Ten papież wstąpił trzykrotnie tron tronu. Po raz pierwszy, według sprzecznych danych, miał on od 12 do 20 lat. W każdym razie był jednym z najmłodszych i najbardziej niesławnych papieży w historii Kościoła. Niemiecki historyk mówił o Benedykta jako demon z piekła, który wstąpił na tron katolicki jako kapłan. Został oskarżony o zamordowanie, kradzież i cudzołóstwo. Według historyka rzymskiego, w papieskim pałacu Benedykt XVI żył jako wschodni sułtan, otoczony bogactwem i konkubinami.

Boniface VIII

Ten papież, choć nie twierdząc, że jest najbardziej grzesznym, nie jest wzorem posłuszeństwa i wiary. Po wniebowstąpieniu na tron, postawił w Rzymie zabytki i ogłosił, że seksualne relacje z chłopcami nieletnimi są grzeszne niż tarcie rąk.

Za panowania rozbił całe miasto z powodu politycznych sprzeciwów i zdobył śmiertelnego wroga w osobie wielkiego Dante Alighieri. Ciekawe, że Boniface jest w ósmym kręgu piekła w twórczości Dante'a "Boska Komedia".

Sixtus IV

Ten papież był oskarżony o pedofilię i sodomię, a jeden ze swoich siostrzeńców był produktem kazirodztwa między Sixtusem i jego młodszą siostrą. Trudno jednak prześledzić prawdziwość tych zarzutów, ponieważ papież miał wielu wpływowych wrogów. W tym, co Sixtus IV można niewątpliwie oskarżyć, tak jest w nepotyzmie. Praktycznie wszyscy jego siostrzeńcami byli kardynałowie, a jeden z nich nawet stał się papieżem. Poza negatywnym odciskiem w historii Kościoła Sixtus był wiernym patronem sztuki, nauki i architektury. Nakazał budowę słynnej Kaplicy Sykstyńskiej, a także przywrócił wiele zniszczonych kościołów w Rzymie.

Niewinny VIII

Niewinny wstąpił na tron papieski pod patronatem rodziny Rovere, do której należał jego poprzednik. To jedyny papież, który otwarcie uznał swoje nieślubne dzieci, które miały osiem lat. Ponadto Innocent z okazji Henryka Kramera, znanego autora Hammer of Witches, wydał bull, wzywający do ukarania czarownic za jego związek z diabłem, co doprowadziło do słynnych procesów inkwizytowania skierowanych przeciwko kobietom w całej Europie.

Alexander VI

Na konkluzji tylko 7 osób głosowało za Aleksandrem, a następnie przekupstwo, praktycznie kupił tron od innych kandydatów. W świecie Rodrigo Borgia został w 1492 roku papieżem. Jego panowanie cechowały kazirodztwo, orgie i ogromna ilość pieniędzy. Po zamordowaniu swego ukochanego syna papież ponownie rozpatrzył jego poglądy na temat rozpuszczonych obyczajów i uspokajał się, ale nie stawał się mniej okrutny. Na zlecenie sławnego i popularnego Girolamo Savonaroli został powieszony, oskarżając Aleksandra i innych papieży o deprawację. Po tym, jak Aleksander nie przekupił mnicha, zarządził przechwycenie i uwięzienie Savonaroli, a następnie skazano na publiczne wykonanie. Ten akt znacznie przyniósł Reformację bliżej.

Julius II

Julia II jest często nazywana najbardziej bezlitosnym tatą. Był władnym, szybkim temperamentem i niezwykle aktywnym, nawet brał udział w kampaniach wojskowych we Włoszech i był w czołówce. Jego panowanie doprowadziło do rozbudowy posiadłości papieskich i upadku Wenecji. Przede wszystkim Julius II znany jest ze swojego patronatu sztuki, przekraczając nawet wysiłki swego wuja Sixtusa. Jednak Julius zmarł z powodu komplikacji po syfilisie, którą kontraktował w wyniku powiązań z przedstawicielami starożytnego zawodu. Pod koniec życia papieża, jego stupa były prawie całkowicie pokryte wrzodami, tak bardzo, że wierzący nie mogli się ukłonić przed nimi i pocałować.

Leo X

Leo X należał do rodziny Medici i był znanym patronem sztuki i szlachetnego spedytora. Poza tym, że opuścił cały skarbiec Juliusza II, jego wydatki były znacznie wyższe niż dochód z papiestwa. Aby zapewnić jego luksusowy styl życia, papież rozpoczął sprzedaż odpustów i kardynałów. Ta postawa wobec grzechu i rozgrzeszenia doprowadziła do oburzenia od duchownych, a nawet świeckich. Skandalizował się, na węgle, w czasie którego dojdą do planów reformatorskich.

Paweł IV

Paweł wstąpił na tron w zaawansowanym wieku, ale w czterech latach rządów stworzył absolutną autokratyzację i zwiększył wpływ Inkwizycji. Jego najstraszniejsze rozkazanie wysłania Żydów do getta i upokorzenia, które poddali się, gdy mieszkają tam. Na zlecenie Papieża, synagogi praktykujące w Rzymie także zostały zniszczone. Paweł IV był tak nienawistny wobec ludzi, że po jego śmierci mieszkańcy Rzymu zniszczyli wszystkie jego posągi i obrazy.

Urban VIII

Za panowania tego papieża był znany notorycznie proces Galileo. Nieświadomy papież Urban nie docenił wysiłku naukowca, aby rozszerzyć swoją pracę nad heliocentrycznym systemem świata, a osobiście przewodniczył sądowi. Zaproponował, aby Galileo publicznie zrezygnował z jego słów lub stał na ogniu, jak Giordano Bruno. Galileo wolał ratować swoje życie, a kościół przeprosił za taką postawę dopiero po kilku wiekach.