774 Shares 1156 views

Jaka jest procentowa zawartość tkanki tłuszczowej u mężczyzn i kobiet?

Jak wiadomo, odsetek tłuszczu w ciele rośnie wraz z wiekiem, ale liczba mięśni maleje. Ten wskaźnik jest najbardziej dokładnym wyznacznikiem poziomu rozwoju organizmu. Bo jeśli stracisz tylko tłuszcz, a nie masę mięśni, to wszystko jest normalne.

Z reguły wskaźnik ten zależy od płci i kategorii wiekowej osoby. Ze względu na fakt, że ciało kobiety wytwarza estrogen, tłuszcz w nim będzie o 5% wyższy niż u mężczyzn. Przybliżony procent tłuszczu w ciele człowieka wynosi 15-17 jednostek. Jeśli chodzi o piękną połowę populacji, ich normalna postać wynosi 23-24%.

Oczywiście wraz z wiekiem wskaźnik ten wzrasta. Na przykład mężczyzna w średnim wieku, który siedzi więcej niż on porusza, będzie miał około 25% w ciele, a nawet więcej. Poziom ten jest granicą otyłości, natomiast u kobiet próg ten określa się na 30%.

Procent tłuszczu w organizmie nie może mieć wartości zerowej, ponieważ pewna ilość tej substancji jest niezbędna do jego normalnego funkcjonowania, w szczególności do izolacji termicznej, utrzymania rezerw energetycznych i ochrony narządów wewnętrznych.

Odsetek tkanki tłuszczowej u kobiet wynosi 7-10%, a dla mężczyzn – 3-5%. Należy zauważyć, że takie niskie wskaźniki również stanowią zagrożenie dla zdrowia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla pięknej połowy populacji, ponieważ w podobnej sytuacji mogą pojawić się problemy z syntezą estrogenów, wystąpienia cyklu menstruacyjnego i zaburzeń rozrodczości. Ponadto gęstość kości zmniejsza się, co może powodować rozwój osteoporozy.

Jak znać procent tłuszczu w ciele? W tym celu opracowano kilka technik, jeden z najbardziej dokładnych, wśród których jest ocena składu ciała, proporcji biodra biodrowej. Można również zmierzyć fałdę skóry. Najbardziej dokładna jest definicja tego wskaźnika przy użyciu tomografii komputerowej. Urządzenie pozwala na wyraźne śledzenie tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej. Ponieważ procedura jest kosztowna, jego zastosowanie nie jest powszechnie stosowane. W celu zmierzenia procentu tłuszczu w ciele w domu można kupić specjalne urządzenie, na zewnątrz podobne do wagi podłogowej. Urządzenie oparte jest na oporności elektroerozyjnej. Osoba staje się boso na powierzchni, po czym na tablicy wyników znajduje się szereg wskaźników: masa mięśniowa, masa tłuszczu, ilość płynu w organizmie. Jednakże przy użyciu tego urządzenia występuje jedna niedokładność odnosząca się do określania masy tłuszczu w regionie tułowia.

Istnieje kilka metod, które mogą określać jego ilość w organizmie w domu:

1. Stosunek talia i biodra. W tym celu weź taśmę mierniczą i wykonaj kilka pomiarów w obszarze tych obszarów. Kiedy stosunek wzrasta, oznacza to, że człowiek staje się tłuszczem. Jeśli proces jest odwrócony, zmniejsza się. Aby zmierzyć, należy stanąć płynnie, a następnie zmierzyć obwód tali nad pępkiem. Następnie obwód biodra należy ustalić, mierząc je w najszerszym miejscu. Następnie powstały obwód tali podzielony jest przez obwód ud. Jeśli wynik jest większy niż 0,8, musisz trenować długie treningi, aby schudnąć i zlikwidować tłuszcz.

2. Odsetek tłuszczu w ciele można określić przez rozdarcie skóry. Aby to zrobić, należy chwycić jej kciuk i palec wskazujący na ramieniu (za plecami), nieco powyżej pachy, a także w brzuchu i udach. Następnie należy zwolnić zagłębienie, bez rozcieńczania palców, zmierzyć odległość między nimi. Jeśli uzyskana odległość przekracza 2,5 cm, oznacza to obecność nadmiaru tłuszczu w organizmie.