426 Shares 7018 views

Niemen jest rzeką płynącą przez trzy stany

Niemen jest rzeką, która pochodzi z południa Wyżyny Mińska. Płynie przez Litwę, Białoruś i Kaliningrad. Całkowita długość wynosi 937 km, a obszar zlewiska wynosi 98 000 kilometrów kwadratowych. Na dole Niemen jest naturalną naturalną granicą między Federacją Rosyjską a Litwą. Rzeka jest uważana za najczystszy strumień wody na Białorusi. Powodem jest niska gęstość zaludnienia i brak przedsiębiorstw przemysłowych wzdłuż wybrzeża i dorzecza. Niemen jest największą rzeką na Litwie, trzecią co do wielkości na Białorusi i 14 w Europie. Przepływa do Zalewu Kurońskiego nad Morzem Bałtyckim. To laguna między kontynentem a kosą. Na jego brzegu znajduje się litewskie miasto Kłajpeda.


Hydrologia i hydrografia Neman

Niemen to rzeka o różnym zaopatrzeniu w wodę. Ale w górnych punktach jest głównie śnieg, w dolnych partiach – deszcz. W dorzeczu strumienia wody występuje duża zawartość jeziora w wysokości 2,5%. Zużycie wody rocznie (średnia) wynosi 678 m 3 / s. Wiosna powodzie trwają długo, od połowy marca, kwietnia i maja. Powodzie są typowe jesienią i zimą. Latem – niska woda. Ledostav – pod koniec listopada – na początku grudnia, ale w ciepłych zimach możliwe są tymczasowe załamania rzeki i dryfowania lodem. Źródło znajduje się na białoruskim grzbiecie, na wysokości 176 metrów. Są to dwa małe strumyki: Losh i Nemanets. Do granic Litwy z tych miejsc 459 km.

Ale Neman jest niestabilny. Rzeka w jej górnych obszarach ma charakter płaski. I na skrzyżowaniu grzbietów morenowych, dolina strumienia wody ścisnieje do jednego i pół kilometra i przecina na głębokość 40 metrów. Tu dno łóżka jest szkielety i skaliste. Na nizinach jezioro-lodowcowych dolina Neman rozciąga się na 20 kilometrów. Dno staje się piaszczysta, są wyspy w rzece i na zalewie starca. Banki Neman są zawsze asymetryczne. Szerokość rzeki w górnych granicach wynosi nie więcej niż 40 metrów, w środku – nie więcej niż 150 metrów, w dolnych odcinkach – do 400 metrów.

Historia Neman

Naukowcy uważają, że rzeka w tych miejscach istniała ponad milion lat temu. Stała zbieżność skandynawskich lodowców nie zakłóciła życia strumienia wody, jak tylko się wycofywali, powrócił. Na brzegach Neman ludzie pojawili się po raz pierwszy około 12 tysięcy lat temu. W X w. Słowianie osiedlił się w górnych granicach, a przodkowie Litwinów osiedlił się w dolnych granicach. Nazwa rzeki ma bałtyckie korzenie i jest tłumaczone jako "dom", "nasz", "twój". Po raz pierwszy Neman jest wymieniony w Księdze Ipatiev w związku z wzniesieniem na rzece klasztoru w XIII wieku. Ale przepływ wody został włączony przez Ptolemeusza w "Mapę Europejskiej Sarmacji" już w II wieku naszej ery.

Ciekawe wydarzenia i fakty związane z Nemanem

Artystyczny opis rzeki Neman można znaleźć w dziełach takich pisarzy i poetów, jak Adam Mitskevich, Yanka Luchina, Władysław Syrokomlya i Jakub Kolas. Poświęciła wiele piosenek, w tym najsłynniejszej twórczości ludowej "Neman – wspaniała rzeka". Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej rzeka stała się symbolem braterstwa bojowego rosyjskich i francuskich pilotów, wyrażonych w imię słynnej eskadry "Normandia – Neman". Polski pianista Czesław Nemin wziął sceniczny pseudonim na cześć przepływu wody na brzegach, w których dorastał.

Brał udział w filmie "Trzy na łodzi, nie licząc psa" Neman. Rzeka zamieniła się w angielskie Tamizę. W rosyjskiej twierdzy w Kownie, stojąc na granicy, na 4 mostach, które przekroczyły armię Napoleona, zaatakowało państwo rosyjskie w 1812 roku. Do tak dużych miast jak Kowno, Sowieci i Grodno, rzeka Neman dała życie.

Wysyłka

Niemen jest żeglowną rzeką. Na odcinku między białoruskim miastem Grodno a litewską Druskininką znajduje się regularna komunikacja. Dolny przebieg rzeki został odcięty przez elektrownię wodną Kaunas (1959), która nie jest wyposażona w śluzę. Podczas statków "wysokiej wody" z materiałami budowlanymi, drewno i inne towary mogą wzbić się nad zlewem napływu Berezyny do Neman. Wysyłka jest możliwa od kwietnia do października. Również z Neman można pojechać do Wisły i Dniepru przez kanały. Latem łodzie wycieczkowe i rejsy statkiem odbywają się wzdłuż rzeki.

Podziały i kanały Neman

Wraz z rzeką Dnieprem łączy się z kanałem Oginsky, który został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Ta droga wodna została zbudowana w taki sposób, aby małe statki mogły dostać się z Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Nemuny z Wisłą łączą kanał Augustowa, wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to pomnik architektoniczny i jest pod ochroną UNESCO. Dookoła dopływów rzeki Neman wynosi około 180. Największymi z nich są Merkis o długości 206 km; Vilia (jego długość wynosi 510 km); Shchara (325 km); Shushupe (298 km); Zelwianka (170 km); Havya (100 km). Praktycznie wszystkie strumienie płyną z bagien. W XX wieku, w dolnym biegu bagien bagien wyschlano w celu wydobycia torfu. Strumienie dopływów zaczęły się pogłębiać i wyrównywać, co znacznie pogwałciło reżim hydrologiczny i dopływy, a sam Neman.

Natura rzeki Neman

Na brzegach Nemuny występuje głównie las mieszany, w którym odnotowuje się rozpowszechnienie drzew iglastych. Główne masywy znajdują się nad rzeką Berezyną. Jest to Las Grodno, Nalibokskaya Pushcha. Niemen jest bardzo atrakcyjny dla rybaków. Tutaj znajdują się leszcz, szczupak, karpiowaty karp, okoń, ponury, okoń szczupakowy i karaczan. Rybacy na gryzienie Neman nie narzekają. Po zakończeniu tarła na początku czerwca miłośnicy aktywnej turystyki, głównie kajakarzy, zejdą na wodę. Są dostępne trasy z lokalnych agencji podróży, ale można jechać samemu. Długość trasy z Lidy (tu, co do zasady, trasy zaczynają się) może wynosić do 150 km. Neman jest atrakcyjny dla wszystkich rodzajów turystyki: wody, roweru, konia lub stopy. Brzegi rzeki są bogate w zabytki naturalne, architektoniczne, historyczne i archeologiczne.