569 Shares 5494 views

Peter Mshvenieradze – gruziński woda gracz polo

Gruziński gracz waterpolo Peter Mshvenieradze bronił barw reprezentacji Unii w międzynarodowych konkursach różnych poziomach. W swojej karierze sportowej były i medale olimpijskie i medale Mistrzostw Europy. Piętnaście lat w drużynie Unii – to epoka w rozwoju piłki wodnej.


Champion Gruzji

urodzony potr Yakovlevich Mshvenieradze w stolicy radzieckiej Gruzji 24 marca 1929 r. Jak każdy chłopców, Peter dzieciństwa lubiący różne sporty. Piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka – wszystkie te sporty nie są przekazywane przez gruzińskiego nastolatka. Jednak w 1943 roku czternastoletni mężczyzna zauważył Luka Aleksandrovich Yakimov i zaprosił Piotra do firmy puli kapitał „Dynamo”. W następnym roku w ramach krajowych gruzińskich chłopców drużyny pływackiej potr Mshvenieradze staje mistrzostwa Champ unijny pływania stylem klasycznym na 100 i 200 metrów.

Zaproszenie do Moskwy

Jednak głównym sport dla gruzińskiego człowiek był piłka wodna. W 1946 roku, Tbilisi „Dinamo” zaprasza Peter do swoich szeregach. Pierwszy wynik – szóste miejsce w mistrzostwach Unii. samorodek Sport wkrótce zauważony przez syna przywódcy wszystkich narodów Vasiliem Stalinym i zaprosił do zespołu piłki wodnej Air Force (Moscow), który był pod jego patronatem. Wasilij Stalin w tym czasie był dowódcą Sił Powietrznych w Okręgu Wojskowego w Moskwie. W kadrze waterpolo Moskwy BBC grał gwiazdy czasie: Vladimir Semenov Boris Goikhman. Jako część zespołu Moskwa Peter Mshvenieradze staje się 10-krotny mistrz mistrzostw krajowych Związku Radzieckiego.

Proces gruzińskiego gracza polo woda

Pomimo faktu, że skład zespołu Moskwa gruziński wody gracza w polo został mistrzem kraju, rozumie on, że perspektywy dla niego w sztucznym zespołem VI Stalin nie.

PY Mshvenieridze postanawia wrócić do rodzinnego Tbilisi „Dynamo”. Jednak pracownik cywilny gracz działanie w zespole wszechmocnego Syna Ojca wszystkich narodów uznano za niewłaściwe, a Piotr Mshvenieridze osądzony. Na rozprawie, która trwała cztery godziny, z udziałem całego zespołu z Gruzji i osobiście, generała-porucznika Wasilij Stalin. Chociaż działania gruzińskiego sportowca były uzasadnione, ale jako część dowódcy sił powietrznych Piotr Moskwa Y. grał do 1963 roku.

Peter Mshvenieradze: gruziński woda gracz polo

Debiutancki występ PY Mshvenieradze w reprezentacji ZSRR odbyła się w 1949 roku w stosunku do krajowego polo zespół wody Czechosłowacji. Po meczu z Węgrami w 1951 roku, w tym czasie najsilniejszych graczy piłka wodna z całego świata, Peter Mshvenieradze spotkał się z Węgier Istvan Sivoshem trener, który stał się jego mentorem w tym sporcie.

I. Sivosh polecić sportowca do wzmocnienia nóg być wielkim graczem piłka wodna. Zgodnie z zaleceniami specjalisty węgierskiego, cały czas wolny zawodnik spędza na siłowni. Ćwiczenia z sztangą ciężarów i jąder pozwoliło młodemu sportowcowi rozwijać unikalne zdolności fizycznej. Dzięki zróżnicowanej arsenału uderzeń, P. Mshvenieradze był w stanie w każdej sytuacji trafić bramkę przeciwnika. Jakość ta pozwoliła sportowiec zyskać prestiż wśród swoich przyjaciół, a wkrótce Peter zostaje kapitanem drużyny narodowej. Przed zwycięstwa w mistrzostwach wewnątrzwspólnotowych oraz Igrzysk Olimpijskich w Melbourne (Australia).

Krew w basenie

Półfinałowy mecz pomiędzy ZSRR i Węgier na olimpiadzie w Melbourne, które odbyło się 06 grudnia 1956. Atmosfera przed meczem była napięta do granic możliwości. Zaledwie miesiąc przed grą waterpolo się węgierskie powstanie, które zostało stłumione przez wojska radzieckie. To wydarzenie nie może pozostać obojętny na graczy z węgierskiego zespołu narodowego.

Zwycięskie graczy piłka wodna z Węgier ponad reprezentacji ZSRR z wynikiem 3: 0 nie ogranicza się do sportu. Cały świat widział sensacyjne zdjęcia, gdy węgierski napastnik Dezső Gyarmati rozpatrywane nieoczekiwany cios w twarz kapitana radzieckiej reprezentacji. Peter Mshvenieradze jak prawdziwy kapitan radzieckiego zespołu nie odpowiedzieli na śmiałe eskapady Węgry, on spokojnie zmył krew z twarzy. Ale to następuje drugi cios w podbródek, a następnie w basenie olimpijskim walka wybuchła między sportowców.

Decyzją jury Olympic półfinale gra została zatrzymana, a reprezentacja porażka techniczna ZSRR liczono. nagrody olimpijskie najwyższy standard pozostał odległym marzeniem dla radzieckich sportowców. Brązowe medale w Melbourne – jest to wynikiem sowieckiej szkole piłka wodna. Pomimo wyniku spotkania obu drużyn olimpijskich, Peter Mshvenieradze – jedyny radzieckiego zespołu został wyróżniony tytułem „Honorowy Mistrz Sportu Związku Radzieckiego”.

Srebrny podium Rzym Olimpiady

Na waterpolo zespołu radzieckiego udziału w olimpijskim Rzymie (1960), kierownictwo kraju miał wysokie oczekiwania. Ma sportowców na najwyższym poziomie. XVII Igrzyska Olimpijskie w stolicy Włoch stał się triumfem radzieckich graczy polo woda. Skład reprezentacji byli najlepsi sportowcy:

 • Wiaczesław Kurennoy;
 • Vladimir Semenov;
 • Victor Ageev;
 • Anatolij Kartashov;
 • Givi Chikvaniya;
 • Władimir Nowikow;
 • Boris Goikhman;
 • Peter Mshvenieradze (kapitan);
 • Leri Gogoladze;
 • Eugene Salzin;
 • Yuri Grigorovskiy;

Te sportowcy byli waterpolo elita Związku Radzieckiego. Jednak rozczarowujące porażka gospodarzy olimpiady, włoskiej drużyny narodowej, nie pozwalają radzieccy zawodnicy wspinać złoty piedestału głównej imprezie sportowej co cztery lata. Radzieccy piłkarze piłka wodna przegrali z Włochami, a srebrny medal igrzysk olimpijskich zostały uznane za wielkie rozczarowanie dla sportowców.

Peter Mshvenieradze: wzrost, waga, ciekawostki

Sportowiec wytrzymałości i niezwykły wzrost Dane fizyczne – 198 cm, ciężar – 100 kg sportowiec pozostawiono do osiągnięcia znaczących wyników:

 • "Brąz" Igrzyska Olimpijskie w Melbourne (1956).
 • Olympic "srebro" w Rzymie (1960).
 • Srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy w 1958 i 1962 r.
 • Zwycięzca Pucharu Związku Radzieckiego w 1949 roku.
 • Dziesięć razy mistrz Związku Radzieckiego.
 • Srebrny medalista z trzech mistrzostwach ZSRR.
 • Kapitan drużyny waterpolo ZSRR od 1953 do 1963 roku.

Dla reprezentacji PY Unii Mshvenieradze spędził 212 spotkań i strzelił 300 goli, kończąc karierę w 1964 roku. Godny uwagi jest fakt, że zarówno jego syn Peter Mshvenieradze urodzony w „Olympic” dni: najstarszy syn Nuzgar Pietrowicz podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (Finlandia) i młodszy George Mshvenieradze podczas walk Roman olimpijskich.

Gruziński gracz polo woda dla życia osiągnąć znaczące rezultaty nie tylko w sporcie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Tbilisi State i otrzymał dyplom w 1967 roku, magister prawa, on już dawno nauczył prawa karnego w Graduate School of Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR, w randze -Colonel wojsk wewnętrznych. Przez te wszystkie lata, Peter Y. była ściśle związana ze sportem. Przez wiele lat był przewodniczącym Federacji Moskwa seksu wody i wiceprzewodniczącego Federacji Federalnej. Dwukrotnie gruziński piłka wodna została oznaczona odznaczeniami państwowymi – Order „Odznaka Honorowa”.

Ostatni rok życia

Pod koniec grudnia 2002 roku Moskiewski Instytut Hematologii u pacjentów z rozpoznaniem ostrej białaczki. Wszystkie sesje chemioterapii, nie przyniesie pozytywnego rezultatu. Peter Jakovljevic stwierdzić każdy dzień jest coraz gorzej. Eksperci niemieccy i rosyjscy odwieść krewnych leczenia pacjenta w Niemczech z powodu beznadziejności sytuacji. Po nagle pojawiły szanse płuc odzysku zostały całkowicie stracone. W nocy z 3 czerwca 2003 serce przestało bić legendarnego gracza w polo woda.

pochowany PY Mshvenieradze w Moskwie, Troekurov cmentarz. Niestety, książka jest o gracza piłka wodna Peter Mshvenieradze, napisany przez siebie, i nie został opublikowany.