579 Shares 8238 views

Efekt żyroskopowy – stanąć do biegu wokół

Jedna z ulubionych zabawek jest żyroskop lub bączek. Promocji – Obecnie stoi na jednej nodze, tylko jasne pasma na boku łączą się w stałej koloru bejcy. Wydawałoby się, że najczęstszym, prosty dziecka zabawki, a podstawą jego zachowanie jest zjawiskiem fizycznym, jako efekt żyroskopowy. Dopóki taka góry ustalone, że nie przedstawia żadnego interesu, aby umieścić go po prostu niemożliwe, aby w pionie. Ale konieczne jest odpoczynek – tu zaczyna się cuda.

Że ruch obrotowy jest powodem stabilności żyroskopu. Ze względu na siły tarcia w miejscu przylegania obrotu spowalnia, a gdy zatrzymuje się, przędzenie spada. Stabilność zabawki przymocowane na efekt żyroskopowy. To tworzy siłę odśrodkową wytwarzaną przez bąk obrotu. Jeśli jest promowanie dobra, to nawet jeśli bąk pierwotnie stał w kącie, staje się w pozycji pionowej. Wolfy jest zawsze ustawiony tak, że oś obrotu i kierunku działania siły ciężkości zbieżne.

Jeśli próbujesz odrzucić szczyt pozycji pionowej, a następnie zaczyna się wprowadzić pewne wibracje, które mają specjalną nazwę – precesji. Oś góry w tym samym zjawisku opisano w przestrzeni wokół pionowej linii kształt podobny stożka. Im silniejsze promowany top, więc będzie bardziej stabilny. Im bardziej masywna jest zabawką, a większa jego prędkość, tym większa żyroskopowy moment, to będzie w stanie się rozwijać. Termin ten odnosi się do iloczynu prędkości kątowej żyroskopu (bębenek) do momentu bezwładności własnego wirnika.

Opisane losowo tylko jeden z kilku możliwych przykładów ciał wirujących. Ich główną funkcją – stabilność ciała w stosunku do osi obrotu. Aby poprawić stabilność pocisku i uniknąć jego bębnowej w powietrzu, ona jest zmuszony do obracania się w locie. Osiąga się to za pomocą gwintu lufy. Obracanie pocisk zachowuje cały czas lot swoją pozycję i kierunek.

Ten przykład pokazuje, że efekt żyroskopowy nie jest używana jedynie jako zabawki dla dzieci. stabilność obracania dysku jest jego stosowanie w stanie techniki. Na tej zasadzie – odporność na próby zmiany pozycji wirującej tarczy, zbudowany tak zwane stabilizatory żyroskopowe. Działają one na statkach jako urządzeń tłumiących kołysanie.

I wynalazł specjalne urządzenie – żyroskop. W rzeczywistości, żyroskop – jest to ta sama góra. Oś przyrządu jest umieszczone w specjalnym zawiesiny i może swobodnie obracać się w nim. Żyroskop może służyć jako kompas. Jeśli to jest promocja silny, jego oś obrotu jest skierowana wzdłuż południka ziemskiego, wskazując na północ. Takie urządzenie nazywa się żyroskopowy.

Żyroskop ma pewne zalety w stosunku do konwencjonalnego kompasem magnetycznym. Więc błąd kompasu magnetycznego jest często na tyle duże, zwłaszcza na obszarach w pobliżu biegunów. W takich przypadkach najlepiej jest użyć go żyroskopowy. Istnieje wiele innych urządzeń wykorzystujących efekt żyroskopowy – gyrovertical, girotahometry, platformowe girostabiliziruyuschie.

Nawet sama Ziemia jest olbrzymi żyroskop sprawia, że jeden obrót na dobę. Posiada górny i precesji wahania. Ten sam gigant żyroskop reprezentuje i słoneczny. Widocznie wokół własnej osi obraca wszystko we wszechświecie. I to nie tylko gwiazdy, ale także z mgławicy i galaktyk.

Weźmy na przykład przędzenia górę, mocno stojący na jednym punkcie i odporne na próby zmiany swojego stanowiska, udało się dowiedzieć, że podstawą tego zachowania jest zaskakująco ciekawa i przydatna zjawisko, takie jak efekt żyroskopowy.