728 Shares 5057 views

Jak ultrasonografia miednicza robi się u kobiet

Badanie ultrasonograficzne narządów miednicy u kobiet sugeruje użycie fal do dalszego tworzenia pełnego obrazu tkanek dolnego regionu brzucha.


Informacje ogólne

Procedura polega na wyświetleniu obrazu na komputerze, który jest wysyłany przez fale ultradźwiękowe. Obraz można następnie rejestrować na praktycznie dowolnym nośniku pamięci i przechowywać. Ultrasonografy narządów miednicy u kobiet wykonywane są z reguły na trzy sposoby, a mianowicie:

 • Nadbrzusza;
 • Transrectal;
 • Przezskórna.

Cel:

 1. Aby dowiedzieć się przyczyny częstego bólu w brzuchu;
 2. W celu wykrycia możliwych procesów zapalnych w ciele;
 3. Określ rozmiar i kształt jajników;
 4. Potwierdzić lub wykluczyć całkowicie ciążę ektopową;
 5. Określ rozmiar i kształt macicy.

Ultrasonografia narządów miednicy u kobiet. Przygotowanie do procedury

 • Przede wszystkim należy zauważyć, że jeśli wcześniej kilka dni temu zrobiłeś tak zwane badanie rentgenowskie, używając środków kontrastowych, powinieneś ostrzec o tym lekarza. Chodzi o to, że wyżej wymieniona substancja pozostaje w ciele przez kilka dni, a zatem może mieć wpływ na wyniki ultrasonografii narządów miednicy u kobiet.
 • Lepiej ubrać luźne ubrania tuż przed zabiegiem. Niektórzy lekarze sugerują, aby całkowicie rozbierać, w tym pod pasem, i używać specjalnej sukni medycznej. Jeśli masz biopsję, musisz najpierw podpisać tak zwany formularz zgody świadomej.
 • Ważne jest, aby pamiętać, że pacjentom zaleca się przyjść, jak mówią, do pustego jelita. Przez kilka dni lepiej wyłączyć z diety wszystkie produkty, które prowadzą do zwiększenia produkcji gazu (na przykład wszystkie rośliny strączkowe, ziemniaki, kapusta, chleb czarny, mleko itd.).
 • Podczas badania macicy i jajników kobiety powinny przeprowadzić badanie ultrasonograficzne w pierwszej części całego cyklu menstruacyjnego, przy braku wyraźnych przeciwwskazań lekarza prowadzącego leczenie. Więc wyniki będą bardziej wiarygodne.

Możliwe ryzyko

W takich dziedzinach, jak ginekologia, analiza z zasady nie nosi zagrożenia. Jednak w tym przypadku, a dokładniej w ultrasonografii pochwy, istnieje możliwość zakażenia w organizmie. W przypadku biopsji prawdopodobieństwo zakażeń u pacjenta jest również bardzo wysokie.

Jak zrobione jest badanie ultrasonograficzne?

W takich dziedzinach, jak ginekologia, rozpoznanie narządów miednicy odbywa się szybko. Pacjent leży na kanapie skierowanej do specjalisty i brzucha. Następnie lekarz nakłada na czujnik specjalną substancję (w procedurze transvaginalnej prezerwatywa na przetworniku) i rozpoczyna naprzemiennie je w odpowiedniej strefie, od czasu do czasu naciska. Ta procedura jest uważana za absolutnie bezbolesna w przypadku braku poważnych procesów zapalnych. Uważa się, że w zależności od celu badania, ultrasonografia trwa od 10 do 20 minut.