330 Shares 5350 views

„Romeo i Julia” Kto to napisał? Szekspir, „Romeo i Julia”

Być może, w literaturze światowej nie są tak dobrze znane, a wielkie dzieło nie traci swoje znaczenie na przestrzeni wieków, jako spektaklu „Romeo i Julia”. Kto napisał ten nieśmiertelne stworzenia, jest obecnie znany wszystkim wykształconych ludzi. Jedną z tragedii Williama Szekspira sławy – „Romeo i Julia”. Jej autor – słynny angielski poeta i dramaturg – uznawany za największego z geniuszów renesansu. Jego opowieść o Romeo i Julii jest najeżona lekkim uczuciem miłości, wygrywa nie tylko wieloletnie ludzkiej nienawiści, ale także śmierci.


Historia powstania

„Romeo i Julia” … Kto napisał dzieło geniusza? Wiadomo, że przed stworzeniem tego kawałka już istnieje wiele legend i opowieści innych autorów o miłości dwóch przedstawicieli walczących klanów. Podstawą tragedii Szekspira leżały trzy powieści. Najwcześniej została napisana w 1562 Arturom Brukom, znanego dramaturga. Nazwano to „Tragiczna historia Romeusa i Julia”. Wiersz ten jest uważany za bezpośrednie źródło tej historii, która opiera się na pracy „Romeo i Julia”.

Kto pisał kolejny prototyp sztuk Szekspira, jak wiemy z historii literatury. Stały się one historię „Romea i Julii”, stworzony przez jednego z dobrze znanych włoskich pisarzy wieku XVI, Matteo Bandello. Jeszcze później, włoski pisarz i historyk Luigi da Porta napisał powieść, „Historia dwóch szlachetnych kochanków,” prawie całkowicie przedstawia historię sztuki Szekspira.

Wiadomym jest, że Uilyam Shekspir jest tylko nieznacznie zmienił wcześniejsze prace, na przykład, we wczesnych sztuk tego działania odbył się przez dłuższy okres czasu – około dziewięciu miesięcy. Szekspir jest działka o tym, co dzieje się tam pięć dni.

„Romeo i Julia”. streszczenie

W sztuce, autor opisuje wydarzenia, które odbywają się we włoskiej Werony. Dwie walczące klan, dwie rodziny – Montekich i Capulets, długa konkurujących ze sobą czas. Ich wrogość, która zanika, a następnie wznawia ponownie. Ostatni wybuch zaczyna się od kłopotów z sług, a następnie przeniósł się do obecnego rzeź. Romeo Montekki, spadkobiercą jednej z rodzin nie jest zaangażowany w rozlewu krwi, jest on zajęty myślami o podbój szlachetnego piękna Rosaline, którego serce chciał podbić. Jego przyjaciele – Mercutio i Benvolio – próbując odciągnąć go od ciężkich myśli, ale Romeo nadal smucić.

W tym czasie planowane wesoły wypoczynek w rodzinie Capulet. Ci ludzie nie mają arystokratyczne korzenie, ale są one bardzo bogaty, a przy pomocy zorganizowanych kulki mają tendencję do dalszego zademonstrować swoje bogactwo i luksus. Ich święto zaproszony krewnego księcia – hrabia Paryż, który mieści się pod urokiem pięknej Julii i prosi głowę rodziny ręku. ojciec Julii wyrazi zgodę, mimo młodego wieku córki. Juliet zaledwie 13 lat.

W tym czasie, przyjaciół Romeo oferowanie go umieścić na masce i wkraść się do domu Capulet do piłki, do zabawy. Romeo zgadza. Jeden z krewnych rodziny Capulet – Tybalt – rozpoznaje syna Romeo Montague jest, z którymi nie jest wrogość. Ale w tej chwili widzi Romeo i Julia zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia i zapomniał o swojej byłej pani Rosaline serca. Juliet spada również zakochany w Romeo, ukrywają przed wszystkimi i dać sobie nawzajem przysięgę lojalności.

Późnym wieczorem po piłka trafia do Juliet balkonem i zaczyna mówić głośno o swoich uczuciach do Romeo, słyszy jej słowa, a ona uznaje w drugiej przyciągania. Kochankowie planują się pobrać. Wcześnie rano pomaga im brat Lorenzo – minister Franciszka klasztoru.

Jednocześnie, spotykają się przypadkiem Merkutia i Tybalta. Między nimi kłótnie, i Tybalt zabija Mercutio. Romeo musi pomścić śmierć swego przyjaciela, zabija Tybalt. Po tym, młody człowiek ukrywa się, aby nie naraża się na gniew księcia. Jest on zmuszony do ucieczki z miasta. Przedtem Romeo spędza noc z Juliet, podejście świtu jest ich rozdzielenie. Wsłuchując się w śpiew skowronków porannych, są im odpuszczone.

Capulet rodzina jest ustawiony, aby dać Juliet hrabiego Paryża, a rodzice panny młodej rozpocząć przygotowania do ślubu. Rozpaczliwie szuka pocieszenia od brata Lorenzo, a on oferuje jej przebiegły plan – napój, który pogrąży ją w głęboki sen, jak śmierć. Julia będzie spał w międzyczasie wszyscy będą myśleć, że nie żyje, a tym samym być w stanie uniknąć śmiertelnego ślubu. Romeo wysłał list, który ostrzegł o tym planie. Niestety, posłaniec nie ma czasu, aby ostrzec Romeo z powodu kwarantanny na dżumę, a wieść o śmierci Julii przychodzi wcześniej. Romeo powraca do Werony, aby pożegnać się z ukochaną.

Na widok martwej Julii, nie wiedząc, że ona po prostu śpi Romeo drinków truciznę, nie mogąc sobie wyobrazić życia bez niego. Julia budzi się, gdy Romeo martwy. Rozpaczliwie czuje się winny za śmierć bliskiej osoby, wyrywając sztylet, uderzając się w sercu. Kiedy rywal Montagues i rodziny Capulets dowiedzieć o tragedii, zgodzą się na świecie – śmierć ukochanych dzieci zmiękcza ich serca, wrogość ustaje. Miłość Romea i Julii staje wykupu dla wszystkich zła klanu spowodowane siebie.

Uilyam Shekspir. „Romeo i Julia”. Kto napisał arcydzieło

Z życia utalentowanego angielskiego dramaturga Williama Szekspira, jest bardzo mało informacji. Nie prowadzić dziennik, nie spisać swoje wspomnienia i praktycznie nikt korespondencji. Wszystkie dokumenty mają swój podpis, a nawet każdy zapis wykonany w ręku, mają wielką wartość historyczną.

Uilyam Shekspir urodził się w małym angielskim miasteczku Stratford, który znajduje się nad brzegiem rzeki Avon, w 1564 r.

Jego ojciec, zamożny kupiec, zbankrutował, kiedy William miał piętnaście lat. Od tego wieku był zmuszony do zarabiania na życie. W 1585 roku, Uilyam Shekspir udał się do Londynu. Tam zmienił kilka zawodów. Na przykład, był strażnik konie, podczas gdy szlachta oglądaliśmy występy. Następnie wstąpił do teatru, gdzie sufler jest czasem wymieniany, kopiowane pewną rolę i postarał się o to, że aktorzy się na scenie w czasie. Taka praca w przyszłości pomagał mu stawiać wielkie dramaty, ponieważ wiedział bardzo dobrze za kulisami.

Stopniowo, po odbyciu przez kilka lat, zrobił pewien, że dostał małą rolę na scenie. Potem sam zaczął pisać i inscenizacja sztuki. Szekspir jest znany ze swoich poematów i sonetów. Oprócz „Romea i Julii” ma nadal pewne nieśmiertelne dzieła – „Sen nocy letniej”, „Macbeth”, „Poskromienie złośnicy”, „Hamlet”, „Król Lear”, „Wieczór Trzech Króli”, „Wiele hałasu o nic” i inne. Razem z 37 znanych sztuk Szekspira, 154 sonety i wiersze 4.

Wiele jego tekstów, William nie wymyślił, ale po prostu recyklingu rzeczywiste zdarzenia – dzięki talentowi jego prac są znane ze swojej uczciwości i witalności. Twórczość Szekspira przekazuje oddech Time – humanistyczne idee renesansu. Jego prace głęboko, a jego bohaterami – ludzie inspirowany i silny, oni walczą z ludzkimi namiętnościami i wadami.

Jedną z głównych idei geniusz Szekspira: ludzie powinni być sądzeni przez nie statusu i tytułów, a nie od poziomu zamożności i statusu, ale myśli, działania i ludzkich cech. Wkład Szekspira do światowej kultury nie da się przecenić, a jego prace są bardziej istotne teraz, oni zdobyć serca milionów fanów na całym świecie.

Uilyam Shekspir zmarł w wieku 52 lat w 1616 roku. Został pochowany w swoim rodzinnym mieście, Stratford. Na jego grobie jeszcze przyjść wielu kibiców i turystów. Być może życie w mieście w ogóle zostanie zatrzymany, jeśli nie jest zorganizowany, przemysł „Szekspira” – każde miasto na pewno podpisać punktów geniuszowi Williama Szekspira. Tłumy turystów każdego roku przychodzą do Stratford aby uczcić grób wielkiego pisarza i dramaturga.

teatralne

Spektaklu „Romeo i Julia” powstał tysiące razy na wielu scenach całego świata. Być może, to gra może być nazwany jednym z najbardziej popularnych w repertuarze wielu teatrów świata. W Rosji, spektaklu „Romeo i Julia” został podniesiony w teatrze „Satyricon” im. Raikin, w teatrze. Puszkina i wiele innych. Główne postacie grane przez najbardziej utalentowanych aktorów, świetne dyrektorzy są podejmowane, aby umieścić tę grę.

Szekspir, „Romeo i Julia” – jest to wieczne rzeczywisty ponadczasowy klasyczny preparat, który można uznać za zaszczyt dla każdego teatru. Musicale na miłośników gwiazd skrzyżowane są na bieżąco aktualizowane, czasami tragedia się najbardziej nieoczekiwane szczegóły, oświadczenie interpretowane przez utalentowanych ludzi w nieoczekiwany sposób. «West Side Story» – to jedno z klasycznych adaptacji sztuk Szekspira, którego światowa premiera odbyła się po raz pierwszy w 1957 roku. Spektakl „Romeo i Julia” (autor – Shakespeare) – światowe dziedzictwo kultury, zawsze przyciąga wielu miłośników wielkich mistrzów talentu.

Romeo i Julia w filmie

Od 1900 roku, praktycznie od momentu pojawienia się kina, Szekspir ( „Romeo i Julia” w szczególności) został nakręcony ogromną liczbę razy. Niemal co roku robić filmy o tragedii miłośników na całym świecie. We Francji iw Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, Meksyku, Belgii, Włoch, Argentyny, Brazylii i Portugalii Romeo i Julii grać najlepszych aktorów światowego kina. W ZSRR, „Romeo i Julia” film baletowy został nakręcony w 1983 roku, główne role grali Aleksandr Michajłow i Olgi Sirin. Ostatni film w koprodukcji USA i we Włoszech został wydany w 2013 roku. Był sukces w wielu krajach na całym świecie i jest uznawany za jeden z najlepszych w roku.

muzyka

Na podstawie wielu prac naukowych nieśmiertelnego Szekspira zostały napisane. W 1830 roku okazało się, operę „Romeo i Julia” V. Belliniego, w 1839 roku – poemat symfoniczny H. Berlioza, w 1938 opublikował balet do muzyki Prokofiewa.

Oprócz opcji operowych i klasycznych istnieje mnóstwo piosenek zespołów rockowych i muzyki pop. Piosenki Romeo i Julia wykonaniu V. Kuzmin, A. S. Penkin Malinin, D. Gurtskaya. Nazwa gry jest używany w nazwach albumów różnych grup.

Tłumaczenia na literaturze

Produkt z „Romea i Julii” (przetłumaczone na rosyjski i nie tylko) przedrukowany setki razy. W oparciu o nieśmiertelnych sztukach były publikowane opowiadania i powieść G. Keller Enn Forte. Stworzenie „Romeo i Julii” w języku rosyjskim, po raz pierwszy pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Jest uważany za jeden z najlepszych przekładzie I. Raskovshenko. Popularnością wśród czytelników tłumaczeń Grekov, Grigorieva, Michałowski, Sokołowski, Shchepkina-Kupernik Radlova. Produkt z „Romea i Julii” (w języku angielskim był oryginalny) został powitany ze szczególnym ciepłem w przekładzie Borisa Pasternaka. Ta opcja – nie najbardziej dokładne, ale najbardziej piękne i poetyckie. Jest własnością linii Pasternak „Ale historia Romea i Julii będzie biada …”.

ciekawostki

Do tej pory trasa w Weronie zaproponował, aby odwiedzić dom Romea i Julii, a nawet ich groby. W rzeczywistości, to wiadomo, że te atrakcje nie mają nic wspólnego z literaturą bohaterów Szekspira. Jednak w podwórzu domu, w którym mieszkał podobno Julia stoi jej pomnik, odlany w brązie. Miejscowa legenda głosi, że ktoś dotyka jej piersi, odnaleźć szczęście i miłość.

Innym ciekawym faktem, że można nazwać, że we Włoszech, kiedy mówią o Szekspira i jego bohaterów, wspomniał imię dziewczyny, a potem facet – Romeo i Julia. Aby korzystać z języka rosyjskiego bardziej znane nazwiska w tytule odwrotnie.

balkon Julii – ważnym elementem każdego oświadczenia lub filmu o legendarnych kochanków. Jednak wiadomo, że w pierwotnej wersji Szekspira nie jest to balkon – Romeo słuchał swoim wystąpieniu tuż za oknem. Jednak Julia balkon z biegiem czasu stał się jednym z najważniejszych elementów zestawów kochanków. Werona i porady teraz wykazują wielu turystów jest balkon, gdzie Julia wstała.

postacie historyczne i fikcyjne?

Historia Romea i Julii jest piękny i bardzo tragiczne. Wielu badaczy, historyków i krytyków literackich są zaniepokojeni, czy znaki Szekspir żył w rzeczywistości. Wiadomym jest, że nie istnieją niektóre osoby – na przykład Escala, wymienione przez Szekspira, w rzeczywistości był książę Bartolomeo I della Scala. Około znaleźć co roku jest opisana w sztuce – 1302 Th.

Dla Włoch, czas jest naprawdę charakteryzuje różnych konfliktów, gdy różne klany rywalizowały o tytuły i szlachetności wyścigu. Amerykański historyk Olin Mur spędził studiując legendę miłośników od kilku lat, a dzięki jego badań okazało się, że to było w omawianych latach, w Weronie naprawdę istniały dwa klany o bardzo podobnych nazwach – Dal Capello i Montikoli. Między nimi było rzeczywiście konfrontacja, które zostało wyjaśnione przez różne partie, których kibice byli rodziny. W historii stanów miejskich, które faktycznie była dziewczyna, nie odwzajemniona wysokiej rangi urzędnik i poślubić biednych chłopców, mimo nacisków ze strony bliskich. Obrażony mężczyzna zemścił je i miłość umarła podczas tortur, a nie przyznając się do winy i nie rozstanie się nawet po śmierci.

Jest możliwe, że historia kochanków gwiazdy skrzyżowane, opisanych przez Szekspira w jego tragedii, został oparty na prawdziwej historii, ale nieco zmodyfikowany przez autora i jest ozdobiona szczegółów artystycznych dla naciskiem.

A symbolem wiecznej miłości

Tragedia o dwóch zakochanych gwiazd skrzyżowanymi, spod pióra wielkiego Williama Szekspira, przez kilka wieków nie traci swoje znaczenie. Historia się ponad cztery lata temu, ale temat nadal żyje w licznych produkcjach teatralnych, w rzeźby i malarstwa, muzyki i kina. Być może cała ludzkość z jej różnorodnej kultury znacznie uboższy, gdyby nie Szekspir napisał swoją błyskotliwą kreację.

Historia Romea i Julii – najbardziej wzruszająca i piękna historia, dobrze znany świat. Młodzi ludzie są uważane za symbol wysokiego emocje, oddania i wierności, wiecznej miłości i jej władzy nad śmiercią i czasu. W tym grać dużo fanów – znajduje się muzeum z miłości, w którym wszystkie eksponaty pokazujące prawdziwą historię Romea i Julii. Istnieją kluby fanów legendarnych kochanków. Julia może nawet napisać do nas – specjalne sekretarki pracować w jednym z klubów, które otrzymują wiadomości w różnych językach, przeczytać je i reagować w imieniu Julia.

W Walentynki, 14 lutego, klub wybiera najbardziej wzruszającą i romantyczną historię, a autor listu otrzymuje dar od Julii. Trzynaście letnia dziewczynka, cierpiał z głębokich uczuć, czczony przez fanów jako taki, który może błogosławić kochanków, dać im pewność siebie i przynieść prawdziwego szczęścia.

Legenda kochanków z Werony jest bardzo popularny do dziś – jest biuro podróży i hotel, nazwany na cześć Julii w cukiernictwie sprzedazy ciasta o tej samej nazwie, prowadzi postępowania wycieczki po posiadłości, rzekomo należące do rodzin Montagues i Capulets. Nazwa „Romeo i Julia” zapewnić szampan, ciastka, meble, kolory i smaki – wszystko, że warto rozważyć romantyczne i piękne. Ogólnie rzecz biorąc, można stwierdzić, że przemysł jest również chętnie wspiera i korzyści marki Romeo i Julia – ich historia bardzo dobrze sprzedawane, a producenci nie mogą korzystać z tego nie.

To naprawdę nie ma znaczenia, czy bohaterowie Szekspira faktycznie tam jeszcze ludzie chcą wierzyć w bajki, nie tracić nadziei i marzyć o tym samym silnym i czystym uczuciem, jak Romeo i Julia. Dopóki jesteśmy w stanie kochać, historia Romea i Julii będzie jednym z najpopularniejszych i najbardziej romantycznych w kulturze światowej.