362 Shares 7690 views

Upośledzona tolerancja glukozy: objawy, leczenie, przyczyny. Ryzyko upośledzoną tolerancją glukozy?

Upośledzona tolerancja glukozy – to dość powszechny problem. Dlatego wiele osób interesuje się więcej informacji na temat tego, co stanowi taki stan. Jakie są przyczyny tych naruszeń? Jakie są objawy towarzyszą patologii? Jakie są metody diagnostyki i leczenia oferuje nowoczesną medycynę?


Co jest takiego zagrożenia?

Co jest upośledzona tolerancja glukozy? Gdy taki stan u ludzi jest wzrost stężenia glukozy we krwi. Ilość cukru – powyżej normalnego, ale w tym samym czasie jest niższa od tej, na której pacjenci z rozpoznaniem „Cukrzyca drugiego typu.”

Zatem naruszenie tolerancji jest jednym z czynników ryzyka. Wyniki ostatnich badań naukowych wykazały, że około jedna trzecia pacjentów ostatecznie rozwijać cukrzycy. Jednakże, z zastrzeżeniem pewnych zasad i dobrze dobrane leki normalizuje przemianę materii.

Głównymi przyczynami rozwoju nietolerancji glukozy

Nie we wszystkich przypadkach, lekarze mogą określić, dlaczego pacjent rozwinął podobną chorobę. Mimo to udało mi się znaleźć główne przyczyny upośledzenia tolerancji glukozy:

  • Przede wszystkim warto wspomnieć predyspozycje genetyczne, która występuje w wielu przypadkach. Jeśli ktoś z twoich bliskich choruje na cukrzycę, szanse na rozwój tego warunku znacząco wzrasta.
  • U niektórych pacjentów, w trakcie diagnostyczny jest tak zwaną odporność na insulinę, w której wrażliwość komórek na insulinę jest zakłócone.
  • W niektórych przypadkach, upośledzona tolerancja glukozy rozwija się w wyniku chorób trzustki, który jest przerwany w swojej aktywności wydzielniczej. Na przykład problemy metabolizmu węglowodanów mogą pojawić się w tle zapalenia trzustki.
  • Przyczyny można również przypisać i niektóre choroby układu hormonalnego, które towarzyszą zaburzenia metabolizmu oraz wzrost poziomu glukozy we krwi (takich jak choroba Cushinga).
  • Jednym z czynników ryzyka jest otyłość i.
  • Siedzący tryb życia ma również negatywny wpływ na organizm.
  • Czasami zmiana ilości cukru we krwi jest związany z odbiorem leków, aw szczególności środków hormonalnych (w większości przypadków „winowajcy” są glikokortykosteroidy).

Upośledzona tolerancja glukozy: objawy

Niestety, ta patologia jest w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Pacjenci rzadko skarżą się na pogorszenie zdrowia lub po prostu nie zauważyć. Nawiasem mówiąc, większość osób z takiej diagnozy mają nadwagę z powodu zaburzeń normalnego metabolizmu.

Jak pogorszenie zaburzeń metabolizmu węglowodanów pojawiają się charakterystyczne objawy, które towarzyszą zaburzenia tolerancji glukozy. Objawy w tym przypadku – jest pragnienie uczucie suchości w jamie ustnej i zwiększona podaż płynów. Zgodnie z tym, pacjentami i częstym oddawaniu moczu. Na tle zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, znacznego obniżenia obrony immunologicznej – ludzie są bardzo podatne na choroby zapalne i grzybicze.

Jak niebezpieczne jest zaburzenie?

Oczywiście, wielu chorych z tym rozpoznaniem interesuje pytań o to, co jest niebezpieczne, upośledzona tolerancja glukozy. W pierwszej kolejności taki warunek uważa się za niebezpieczne, ponieważ nieleczona bardzo wysokie ryzyko podstępny wszystkich znanych chorób, a mianowicie cukrzycą typu 2. Z drugiej strony, to zaburzenie zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Podstawowe metody diagnozowania

Diagnoza „upośledzona tolerancja glukozy” można umieścić do lekarza. Aby rozpocząć, specjalista zbada i zbierać anamnezy (obecność jakichkolwiek skarg od pacjenta o przebytych chorobach informacji, obecność w rodzinie osób z cukrzycą, i tak dalej. D.).

To kontynuuje standardowe badanie krwi na cukier. Wzór składa się rano, na czczo. Podobna procedura jest przeprowadzana w każdej klinice. Typowo, poziom glukozy u pacjentów przekracza 5,5 mmol / l. Jednakże, w celu ustalenia dokładnej diagnozy wymaga specjalnego testu tolerancji glukozy.

Test i wskazania do jej zachowania

Takie badanie jest zdecydowanie jednym z najbardziej atrakcyjnych i skutecznych metod diagnozowania stanu zwanych „upośledzona tolerancja glukozy”. Ale chociaż badania jest dość prosty, jest bardzo ważne, prawidłowe przygotowanie.

W ciągu kilku dni przed pobierania próbek krwi pacjenta, zaleca się unikać stresu i zwiększenie aktywności fizycznej. Zabieg przeprowadzany jest w rano i na czczo (nie wcześniej niż 10 godzin po ostatnim posiłku). Najpierw pacjent przy części krwi, a następnie zaproponował napój rozpuszczone w ciepłej wodzie proszku glukozy. Po upływie 2 godzin, a drugą próbkę krwi. W warunkach laboratoryjnych, określenie poziomu glukozy w próbkach i porównano wyniki.

Jeżeli przed podjęciem poziom glukozy we krwi było cukru 6,1-5,5 mmola, i dwa dni później gwałtownie wzrosła do 7,8-11,0 mmoli / litr, to można mówić o naruszeniu tolerancji.

W rzeczywistości, eksperci zalecają przejściu takiego badania wszyscy przynajmniej raz na dwa lata – jest to bardzo skuteczny środek ostrożności prewencyjny, który pomoże zidentyfikować chorobę na wczesnym etapie. Niemniej jednak, istnieje pewne ryzyko, dla których wymagana jest analiza. Na przykład, badania często wysyłają ludzi z genetyczną predyspozycją do cukrzycy, a także pacjentów cierpiących na otyłość, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, neuropatia nieznanego pochodzenia.

Upośledzona tolerancja glukozy Leczenie

Jeśli test tolerancji dał wynik pozytywny, od razu trzeba skierować do endokrynologa. Tylko specjalista wie, który wymaga leczenia nietolerancji glukozy. Leczenie na tym etapie, co do zasady, a nie lek. Jednak pacjent jest wymagana jako normalne życie jak najszybciej zmienić.

Konieczne jest, aby upewnić się, że masa ciała mieści się w granicach normy. Oczywiście, aby siedzieć na ścisłej diecie lub wyczerpanie organizmu przez intensywnej aktywności fizycznej nie jest konieczne. Walka z nadwagą musi stopniowo zmieniając diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Nawiasem mówiąc, szkolenie powinno odbywać się regularnie – co najmniej trzy razy w tygodniu. Należy rzucić palenie, jak ten zwyczaj prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i uszkodzenia komórek trzustki.

Oczywiście, trzeba uważnie monitorować poziom cukru we krwi regularnie monitorowane przez endokrynologa i przekazania niezbędnych analiz – pozwoli to czas do określenia obecności powikłań.

Jeśli takie leczenie nie było skuteczne, lekarz może przepisać niektóre leki, które obniżają poziom cukru we krwi. Ale konieczne jest, aby zrozumieć, że panaceum przeciwko takiej choroby nie istnieje.

Prawidłowe odżywianie – integralną częścią terapii

Oczywiście kluczową rolę żywienia w leczeniu takich chorób. Upośledzona tolerancja glukozy wymaga specjalnej diety. Pierwszym z nich jest do zmiany trybu przyjmowania pokarmu. Pacjentom zaleca się jeść 5-7 razy dziennie, ale porcje powinny być małe – to pomoże złagodzić obciążenie układu pokarmowego.

Jakie inne zmiany są konieczne upośledzonej tolerancji glukozy? Dieta w tym przypadku koniecznie trzeba wykluczyć słodycze – cukier, słodycze, słodkie wypieki są zakazane. Ponadto, należy ograniczyć ilość żywności zawierającej węglowodany przyswajalne – chleb, pieczywo, makarony, ziemniaki, itp Eksperci zalecają również, aby zmniejszyć ilość tłuszczu – .. Nie wolno nadużywać tłuste mięso, masło, smalec. W czasie rehabilitacji i powinno dać się kawę, a nawet herbatę, gdyż te napoje (nawet cukru) mają tendencję do podniesienia poziomu glukozy we krwi.

Co powinno być dieta pacjenta? Jest to przede wszystkim warzywa i owoce. Mogą być spożywane surowe, gotowane, pieczone formy. Wymagana ilość białka można otrzymać wchodząc do menu chude mięso i ryby, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i produkty mleczne.

Podstawowe środki zapobiegawcze

Upośledzona tolerancja glukozy może być bardzo niebezpieczne. I w tym przypadku jest to o wiele łatwiejsze, aby uniknąć takiego zaburzenia, niż zmierzyć się z ryzykiem zachorowania na cukrzycę. W celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Aby zacząć jest dostosowanie diety. Eksperci zalecają mniejszych posiłków – jeść 5-7 razy dziennie, ale zawsze w małych porcjach. Codzienne menu powinno ograniczyć ilość słodyczy, ciast i zbyt tłustych i zastąpić go ze świeżych owoców, warzyw i innych zdrowych produktów spożywczych.

Ważne jest, aby monitorować masę ciała i dostarczyć organizmowi potrzebnych aktywności fizycznej. Oczywiście, nadmierna aktywność fizyczna może być również niebezpieczne – obciążenie powinno być stopniowo zwiększana. Oczywiście, sesje treningowe powinny być regularne.