739 Shares 6368 views

Tula. Katedra Wniebowstąpienia: adres, zdjęcie

W starożytnym rosyjskim mieście Tula, tak chwalebnym, ze swymi umiejętnymi pistoletami, samowarami i piernikami, jest niezwykła świątynia, której główna kaplica jest konsekrowana na cześć wielkiej święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Od lat starożytności otrzymał mu wielką sławę, a nie wielkie nazwiska postaci historycznych, którzy go odwiedzili, ale niezwykła architektura, która zrównała się z najlepszymi zabytkami architektury świątyni w Rosji.


Opieka nad Matką Cesarzową

W 1791 r. Pobożna cesarzowa katarzyna II nakazała przeznaczyć pieniądze na restrukturyzację kościoła o tym samym imieniu, które w tamtym czasie uległo zniszczeniu, w tym samym czasie, w synagodze klasztoru sławnego miasta Tula. Te fundusze zrobiły to dobrze, ponieważ stary budynek, kiedy to został zbudowany, a kiedy został zbudowany (nie było dokumentów na ten temat), był zupełnie bezużyteczny. Przez wiele lat mury tego dwupiętrowego budynku osiedliły się na ziemi tak bardzo, że w deszczową jesienią i wiosną pierwsze piętro było bezlitośnie zalane wodą.

W 1792 r. Został rozebrany iw tym samym miejscu powstał nowy, także kamienny, ale jedenpiętrowy i trzypiętrowy. Nadzorowany przez gubernatora cywilnego Tula Andrei Iwanowicz Lopukhin. Służyła ludziom i Bogu aż do 1857 r., Aż zaczęła wykazywać oznaki zniszczenia, nieco dziwne, że kamienna struktura nie trwała siedemdziesiąt lat. Podjęto jednak działania: budynek został wzmocniony i powiększony, co, jak wynika z dokumentów, dochodziło jeszcze gorzej. Zwykła rzecz – chcieli jej lepiej, ale okazało się, że …

Katedra – piękno i zastanawiam się

Jednak nie zniechęcali się, czekając jeszcze przez czterdzieści lat, błagając, rozbił świątynię na jej fundamenty. Na początku następnego stulecia, a raczej w 1902 r. W jego miejscu powstała nowa konstrukcja. Tym razem okazała się piękna świątynia, znana dziś jako Katedra Uspienska (Tula). Bardzo udało się znaleźć kombinację murów, wyłożonych czerwoną cegłą i czarnych kopuł, zwieńczonych złotymi krzyżami i półksiężycami. Dwupiętrowy, zbudowany w stylu pseudo-rosyjskim i bogato zdobiony, stał się prawdziwą ozdobą, z której Tula słusznie jest dumna.

Katedra Katedry Wniebowstąpienia słynęła z wnętrza. Dokładnie odtwarza freski wykonane przez Wiktora Wasnetsowa na wzór słynnej Katedry Władimira w Kijowie. Poziom osiągów jest tak wysoki, że sugeruje udział w ich twórczości mistrzów, dawniej zatrudnionych na obrazie katedry w Kijowie. Prace nad nimi zostały ukończone w 1909 roku, czego dowodem jest zachowany napis na jednej ze ścian.

Epoka Niszczycielska

Bolszewicy, którzy przejęli władzę w 1917 r., Zlikwidowali klasztor, jego mieszkańcy zostali rozproszeni, a Katedra Uspińska (Tula) została zamknięta. Ponieważ podstawowym zadaniem było zniszczenie wszystkiego, co zostało stworzone wcześniej, a jak stwierdzono w ich hymnu "do ziemi", rozbił się bez zastanowienia. W tamtych czasach zmarły setki arcydzieł rosyjskiej architektury świątyni, ale pomimo złej woli stała Katedra Uspienska (Tula).

W latach trzydziestych wielokrotnie próbował wysadzić, ale ściany, pokryte dymem proszkowym, uparcie odmówiły poddania się. To było tym bardziej zaskakujące, że dwa budynki, dawniej wznoszone na tym miejscu, przedwcześnie zniszczone i zagrożone upadkiem bez eksplozji. Warto zastanowić się, czy starania budowniczych tej "trzeciej świątyni" dały jej mury takie bezprecedensowe siły, czy też Pan nie pozwolił, aby czarna materia stała, a dzięki niemu starożytna Tula nie uczestniczyła w jego świętej rzeczy.

Katedra Wniebowstąpienia stała, a mimo to, że nie zdołała go zniszczyć, władze miasta postanowiły wykorzystać budynek do ich czysto przyziemnych celów – umieścił w murach archiwum. Ale ponieważ instytucja sowiecka nie mogła być pod paneli kopców i krzyży, które wtedy, jak mówiły, były relikt przeszłości, zostały zburzone, beznadziejnie naruszając harmonię całej kompozycji architektonicznej.

Trudny proces odbudowy sanktuarium

Katedra Uspienska (Tula), której zdjęcie jest prezentowane w artykule, została zwrócona wierzącym w wyniku nowych trendów przyniesionych przez perestroika, ale ten proces okazał się długi i złożony. Pod koniec lat osiemdziesiątych można było zrekonstruować elewację budynku, a pomimo tego, że nadal ma archiwum, zainstalować dachy zniszczone w latach trzydziestych, kopuł i krzyży. Zewnętrzny wygląd budynku pod wieloma względami zaczął przypominać ten w przeddzień katastrofy z 1917 roku.

Dopiero we wrześniu 2006 r., Kiedy wszystkie formalności zostały uregulowane, starożytna Tula odzyskała świętość. Katedra Katedry Wniebowstąpienia po wielu dekadach ponownie stała się własnością kościoła. W styczniu następnego roku diecezjalny biskup Metropolitan Alexy poświęcił swoją niższą ciepłą świątynię, aw maju kościół górny został konsekrowany. To wydarzenie uważa się za dzień zakończenia prac remontowych i rozpoczęcia nowej ery w życiu katedry.

Świątynia naszych dni

Dziś ten wspaniały zabytek architektury świątyni na początku 20. wieku jest codziennie odwiedzany przez parafian kościoła i licznych turystów, którzy są gospodarzami wielu gościnnych Tula. Katedra Katedra Uspienskiego przyciąga ich nie tylko swoją wspaniałą architekturą, ale także znaczeniem nabytych w życiu duchowym regionu.

Wśród świątyń są cząstki reliktów wielu świętych, ich życia i śmierci, które uwielbiały Pana. Tutaj można ukłonić się i obraz Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, która zdobyła sławę wielu cudów, objawionych przez modlitwy przed nim, a także wiele innych świętych obrazów, z którymi Katedra Uspienska w Tula jest znana. Harmonogram świadczonych usług można zobaczyć zarówno na drzwiach świątyni, jak i na stronach internetowych.

Godziny otwarcia świątyni

W dni powszednie Boska Liturgia odbywa się o 8:00, a wieczorne usługi zaczynają się o 17:00. W dni świąteczne i weekendy harmonogram zmienia się nieco. Wczesna Msza św. O godzinie 7:00 i późna o godzinie 10:00. Wieczorne usługi zaczynają się tak samo jak w zwykłych dniach – o godzinie 17:00. Dodatkowe informacje dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić Katedrę Uspienskiego (Tula) – adres: ul. Mendeliewjew, 13 (litera L).