697 Shares 1439 views

Niezwykłe hobby Mendelejew, o których niewiele osób wie

Patrząc na portret Dymitra Iwanowicza Mendelejewa, to trudno sobie wyobrazić, że może sobie pozwolić na wszelkiego rodzaju rozrywki. Wiedząc to, co on uczynił wkład do rozwoju nauki, mimowolnie dochodzą do wniosku, że musi poświęcić się studiowaniu chemii. Jednakże, jeśli można dostać się do bliżej poznać jego tło staje się jasne, że nie jest to absolutnie prawdziwe. Ponadto, hobby Mendelejewa były bardzo daleko od swojego znanego świata, chociaż wpływa w pewnym stopniu, nauki.


Człowiek, który wie, jak sprawić, by torby

Wokół słynnego chemika zawsze było dużo absurdalnych plotek i spekulacji. Tak, pytany o to, co było hobby w Mendelejewa, większość ludzi natychmiast reagować – walizki. Jednak ich zdaniem, bez cienia wątpliwości, że to naprawdę był jednym z jego największych pasji w życiu. Jednak prawdą jest, że to nie było głównym hobby Mendelejewa. Po prostu będąc w Symferopolu, znalazł się w sytuacji, w której nie miał nic do roboty. W tym momencie jego szkoła była tymczasowo zamknięty z powodu rozpoczęcia wojny krymskiej, a pozostałe prace nie są spodziewane w najbliższej przyszłości.

Dlatego wielki chemik, postanowił zarobić trochę pieniędzy, sklejenie kartonowych walizki. Godne uwagi jest to, że jego kreacje były do potrzeb nabywców. To sprawia, że nawet otrzymał przydomek „walizka-maker”. Więc nie sądzę, że działalność ta była głównym hobby Mendelejewa. W wolnym czasie zajmował się innymi rzeczami, które wzbudziła znacznie większe zainteresowanie i inspiracji.

Prawdziwy głód sztuki

Jakoś, panuje przekonanie, że ludzie, którzy pracują w świecie nauk ścisłych, beznamiętny w odniesieniu do dzieł sztuki. Jest to czysta fikcja. Drugim hobby Mendelejew – wyraźne potwierdzenie. Tak więc, po pięćdziesiątce, Dmitrij Iwanowicz odkrywa zaskakujący świat sztuki. Według niego, nie spodziewał się, że jego serce jest w stanie tak niespokojny bić na widok dzieła łaski artystów.

Dlatego od 1880 roku, Mendelejew zaczyna zbierać najbardziej udany, jego zdaniem, do malowania. W tym przypadku praca rodaków cenił znacznie więcej niż prezentów przywiezionych z zagranicy. Taka pasja doprowadziła do tego, że w 1894 roku został wybrany na członka Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto, ze względu na interesy Dymitra Mendelejewa spotkał się z Repin. I ta przyjaźń prowadzi do tego, że utalentowany artysta maluje portret nie mniej utalentowanego chemika.

Pod „marką” układu okresowego

Kolejna zabawa hobby Mendelejew było, że szyte ubrania. Oczywiście robił to codziennie, ale dość często. Wyjaśnić to fascynacja może być fakt, że chemik był wyjątkowy smak projektowania i dość logiczne zapotrzebowanie na wysokiej jakości odzieży. Ale to nie wszystko. Wiadomym jest, że Mendelejew udział w tworzeniu lodołamacza „Ermak”. W szczególności, to on i jego współpracownicy zajmują się rozwojem rysunków i wygląd statku. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że duma Rosji został również zaprojektowany według projektu Dmitrija Iwanowicza.

Wielka pasja naukowca

Jeśli wszystkie poprzednie hobby było tylko hobby, to następnym chemik pasją można nazwać jego życiowej. Od najmłodszych lat marzył Dymitr Mendelejew, że pewnego dnia wzrośnie do nieba. Dlatego jest bardzo dużo czasu na badania aerodynamiki i mechaniki. Jego marzenie spełniło się. W 1887 roku, po raz pierwszy poleciał w balonie. Impreza, która odbyła się w dniu zaćmienia słońca, była kolejnym krokiem w świecie balonów. Oprócz osiągnięć akademickich została doceniona przez Francuskiej Akademii Lotnictwa. Był nawet dyplom, który został wymieniony dumny napis „za odwagę w czasie lotu do obserwacji zaćmienia Słońca.”