354 Shares 6016 views

Podstawowe właściwości uwagi


Uwaga – to wyrażenie osoba zainteresowania do danego przedmiotu lub przedmiotu, selektywne fokus na postrzeganie przedmiotu.

Niektórzy specjaliści uważają, że uwagę obowiązkową część procesu percepcji, inni uważają, że jest to szczególny stan osoby. Niektórzy są zdania, że uwaga – niezależny proces umysłowy jest taka sama, jak pamięć, czucia itp Wreszcie inna grupa naukowców uważa, że uwaga i jego właściwości. – Proces, który przenika wszystkie poziomy psychiczne.

Wszyscy eksperci dzielić koncepcję kilku rodzajach: uwaga mimowolne, dobrowolne, posleproizvolnoe.

Mimowolne (niezamierzone) uwaga tam bez samego wysiłku. Jasny błysk, głośny, niezwykły obraz może przyciągnąć człowieka nagle, bez żadnego wysiłku z jego strony.

Dobrowolne uwaga zależy od woli jednostki. Występuje wtedy, gdy dana osoba ma ustalanie celów. Do jej rozwoju potrzeba silnej woli wysiłki.

Uwaga zawsze jest określane przez interesy człowieka, jego instalacji, zdolność do skupienia się na psychologicznych cech indywidualnych. Wszystkie te cechy definiować podstawowe właściwości uwagi. W sumie sześć.

• Stabilność. Ten charakterystyczny czas określa zdolność danego osobnika na jakiś czas, aby skupić się na aktywność lub przedmiotu. Stabilność zależy od poczucia celu, w stosunku do przedmiotu lub działalności, poziom zainteresowania. To z tego powodu, może się różnić od jednej osoby w pewnych sytuacjach. Naturalnie, rezystancja zmienia się w różnych ludzi.

Przeciwieństwem trwałości – rozproszone uwagę.

• Obiektywność. Podstawą tego uwagę na właściwości określone obiektu lub zjawiska, do których uwaga powinna być skierowana. Nie ma prostej uwagi, powinien być zaangażowany w coś. Jest zatem absolutnie bezsensowne odwołań są typu dorosłych: „Dzieci! Bądź ostrożny!”. Bez określenia obiektu, na którym się skoncentrować, nie można zwrócić uwagę na to.

• Koncentracja przytomności lub zdolność do zwrócenia uwagi na główny obiekt. W tym procesie, jest zwężenie pola percepcyjnego, zwiększając znaczenie otrzymanych informacji. Na poziomie fizjologicznym, to można wyjaśnić w następujący sposób: hamowanie występuje we wszystkich częściach kory mózgowej, ale ten, który w tej chwili jest podekscytowany i staje się dominujący.

• Dystrybucja. Jest to zdolność danej osoby do jednoczesne monitorowanie wielu działań, przedmiotów lub podmiotów. Cezar był znany jest w stanie jednocześnie grać 7 działań, Napoleon podyktowane dokumenty 7. Jeden naukowiec psycholog mógłby napisać wiersz głośno podczas czytania drugiego. Jeśli przeanalizujemy właściwości uwagi, umiejętność -vstrechayuschayasya dystrybucji rzadziej. W rzeczywistości, człowiek jest w stanie obsłużyć pojedynczy punkt w czasie tylko jeden przedmiot. Wszystko inne – umiejętność natychmiast przełączyć się z jednego tematu na drugi.

• Przełączanie. Świadoma transpozycja uwagi od obiektu do obiektu, od jednego obiektu do drugiego, przejście z jednego rodzaju działania do drugiego sprzyja relaksacji, pomaga lepszą koncentrację.

• Objętość. Ta jakość obiektów, których mózg jest w stanie dostrzec jednocześnie. To nie może być trening.

Naukowcy uważają, że wszystkie właściwości uwagi – jego objętość, stężenie, przełączające, dystrybucja i zrównoważonego rozwoju – w większości przypadków nie są od siebie niezależne. Na przykład, słaby nacisk nie oznacza, że jest to mała kwota.

Naruszenie uwagi zależy od stanu osoby i mogą być spowodowane przez stres, uraz mózgu, choroby. Zazwyczaj cierpią, nie wszystkie właściwości uwagi w tym samym czasie, a niektóre z nich.

Jednym z najczęstszych zaburzeń jest uciążliwe. Posiada dwa powody. Pierwszym z nich jest niemożność koncentracji. Po drugie, zanurzenie się w pracy, co wyklucza wszelkie inne procesy i przedmioty. Ten tak zwany „profesorskie roztargnienie” lud osobliwy, zanurzone w roztworze żadnych problemów i nie zwracają uwagi na innych aspektach życia.