459 Shares 3220 views

Zmiana hierarchii u małp. The Wonderful World of naczelnych

Naczelne – nasi najbliżsi krewni. W rzeczywistości, mamy więcej wspólnego z nimi, niż się powszechnie uważa. Człowiek, pod wszystkimi warstwami cywilizacji, edukacji, etykiety, uczciwości i innych łuski, pozostaje mimo wszystko prymat. Jest to sygnalizowane przez instynkty, które są bardzo podobne u ludzi i małp. Nawet chęć ustanowienia jasnej hierarchii, nie ma w naszym kraju, a nasi krewni owłosione.

Hierarchia u małp

Zazwyczaj naczelnych tworzą małe grupy, w której jest wbudowany wyraźne hierarchii. Kwestia, na jakim etapie drabiny jest małpa zależeć prawa i szanse, że daje społeczeństwu. Szczególnie rangi intensywną walkę dzieje między samcami, którzy zawsze mają coś do przekazania. W związku z tym zmiana w hierarchii małpy rzadko występuje bez rozlewu krwi. Często można wznieść się ponad tylko za pomocą krwawego przewrotu.

samiec alfa

Którzy są głównym małpa w społeczności? Rola dominujący trwa zazwyczaj samiec alfa. Że ma prawo przystąpić do pierwszego posiłku i współpracują z dowolnym kobiet, które lubił. Dominujący samiec nie może zadbać o jedzenie, jak zawsze jest w stanie podjąć ją z dala od bliskich. Nie musiał zrobić łóżko na noc, ponieważ jest o wiele łatwiejsze do kierowania inną małpę z gotową Rookeries. Niektóre gatunki mają dominujący samiec w grupie, a niektóre kobiety, tworząc harem. Są małpy, które należą do kobiet, jak swojej własności, nie dopuszczając ich nawet na krótki czas odejść od siebie. Jednak stosunki te powstają nie wszystkie naczelne i wiele gatunków żyje w zupełnie inny sposób.

Towarzyski hierarchia u małp. Rodzaje organizacji społecznej

Hierarchia u naczelnych może się znacznie różnić między sobą. Co jest normą wśród jednego gatunku małp, jest niedopuszczalne, wśród innych gatunków. Nie wszystkie naczelne tworzą społeczności, niektóre z nich są samotne, z wyjątkiem okresu, kiedy samica opiekuje się młodymi. Są to te małpy, które tworzą silne pary na całe życie. Zazwyczaj im żyć ich ostatnie cielę. Niektóre gatunki tworzą grupy się z jednego samca i kilka samic. W nich nie ma nikogo do podważenia dominującej roli dominującego samca. Czasami te grupy łączy się ze sobą.

Najbardziej rozpowszechnioną formą naczelnymi Stowarzyszenia są duże grupy, gdzie nie są dominujące i podległych mężczyźni i kobiety z wieloma młodymi. W takich przypadkach, hierarchia może być bardzo różny – od despotycznego panowania jednego dominującego samca, do całego pionu władzy, gdzie każdy stoi na scenie. Zorganizować interesy szympansów publicznych. Oni nie tworzą trwałych sojuszy i często osoby mogą swobodnie przemieszczać się z jednej grupy do drugiej, w miarę potrzeb. Spójrzmy na kilka konkretnych przykładów hierarchii u małp.

goryle

Jednym z klasycznych przykładów ścisłej hierarchii jest zbudowany w goryli. Zwykle żyją w grupach, które zawierają nie więcej niż cztery dorosłe samce i samice ponad 12 lat. Oprócz tego, grupa występuje u młodych zwierząt, z których razbredotsya najbardziej do osiągnięcia dorosłości. Zmiana hierarchii małpy tego gatunku jest bardzo rzadkie, ponieważ dominujący samiec jest zazwyczaj większy i silniejszy niż w innych pretendentów do roli lidera.

Zależność pomiędzy różnymi grupami goryli dość intensywne. Zazwyczaj ich sposób życia jest umieszczony tak, że każda grupa żyje na jego terytorium, a także spotkanie pomiędzy przedstawicielami różnych rodzin są prawie niemożliwe. Jednak w przypadkach, gdy spotkanie nadal miały miejsce, gdy mężczyźni alfa zaczynają wykazywać wzajemnie siłę do publikowania przerażające dźwięki i podejmowania groźny wygląd. Do czego w tym przypadku chodzi bardzo rzadko, gdyż walka pomiędzy takimi potężnymi zwierząt może prowadzić do awarii dla wszystkich jej uczestników.

szympans

Zupełnie inaczej jest w przypadku najbardziej podobne do ludzi naczelne – szympansy. To oni stworzyli najbardziej wolny i humanitarny hierarchię u małp. Rodzaje organizacji społecznej innych typów zwykle obejmują pełną dominację niektórych osób nad innymi, a także wyraźne rozgraniczenie między różnymi rodzinami. Szympansy to nie jest tak. Tworzą własne społeczności, w niektórych obszarach dżungli. W takiej ogromnej społeczności ludzi, którzy znają się nawzajem, małpa jest stale w ruchu z jednej grupy do drugiej, a niektórzy wolą samotny tryb życia. Ale nawet pojedyncza puszka bez problemów tymczasowo dołączyć dowolną grupę, jeśli jest to w jego najlepszym interesie. Szympansy nie wydaleniu cudzoziemców, i spokojnie podjąć w społeczeństwie. Można powiedzieć, że ten typ ma najbardziej przyjazny, towarzyski hierarchię u małp.

Oczywiście, szympansy także hierarchiczną piramidy, które zajmuje wierzchołek głównego samca. Jednak w tym przypadku, choć nie mógł sobie pozwolić na wiele, ale nie to zrobić, preferując do przyjaznych stosunków z sąsiadami. To samo odnosi się do żywności, który jest często podzielona równo pomiędzy wszystkich małp. Przy tak lojalny postawy hierarchii zmian u małp tego gatunku nie daje znaczących bonusów. Oczywiście, tego typu interakcji potrzebuje systemu bogate sygnałów uwarunkowanych, które płynnie u szympansów.

niesamowita różnorodność

Jak widać, małpy znaleźć najbardziej różnego rodzaju hierarchii społecznej. Najprawdopodobniej jest to jeden ze sposobów adaptacji do warunków środowiskowych. Jest udowodnione, że małpy są umiejętności społeczne nie są wrodzone. Jeżeli cielę został wyhodowany w niewoli, nie może on natychmiast dostosować się do grupy, jak obcy z normami społecznymi i specjalne sygnały, że rodzice uczą swoje dzieci. Realizacja osób nieznanych z organizacją społeczeństwa, trudno pociągać za sobą zmianę w hierarchii małp. Prymas, który wychował się w niewoli, będą musiały dostosować się do istniejącej hierarchii lub czerpania gorzkie owoce edukacji w niewoli. W ten sposób społeczność drabina małpa społeczna i będą nadal zachwycać swoje niesamowite zoologów modą, ponieważ nie istnieją żadne warunki wstępne to zmienić.