483 Shares 5153 views

Su-34: Opis i dane techniczne. lotnictwa wojskowego

To jest bardziej jak kolektora bombowca. Ma nieoficjalny pseudonim „Kaczka” wyprodukowany ze względu na specyficzną formę łuku. Do niedawna pisaliśmy o nim trochę, ale teraz kanały informacyjne często cechą materiałów, które w syryjskim niebie Su-34 i Su-24M jest stosowane do precyzyjnych ataków na liniach komunikacji, w centrali i arsenałów stan terrorysta LIH. Można argumentować, że te bombowce linii frontu stały się sławne. Na jednym z nich będzie historia.


Historia i prototyp

Wymagania do kolektora i bombowca taktycznego innym, a nawet nieco wzajemnie się wykluczają. Jednak radzieckie producenci samolotów mają już doświadczenie transformacji myśliwców w ataku. Słynny „pionek” – Pe-2 – przed wojną był pomyślany jako dwusilnikowego ciężkiego myśliwca wysokości. Obrona potrzebuje „modyfikowanie” go do bombowiec nurkujący, a nawet przeprojektowanie wydawał problematyczne okazało się bardzo dobrze. Coś podobnego stało się z przechwytujących Su-27. W 1986 Sukhoi rozpoczął pracę nad jego modyfikacją uderzenia, otrzymał T-10B, w celu realizacji, w końcu pojęcie uniwersalnego „samolot szturmowy” zdolny do wykonania poważne obciążenie bojową za pracę na polu bitwy i ma wystarczającą elastyczność, by walczyć z powrotem samoloty wroga. W procesie projektowania projektantów, stało się jasne, że konwencjonalne kabina „Spark” nie nadaje się do tego celu. najważniejsze było zrobione przez 1990: nowy nos słynnej „kaczy dziób”. W połowie lat dziewięćdziesiątych, Su-34 zyskał oficjalną nazwę (odwiedził i T-10B-5 i Su-32FN). Ale on nie przyjmie oficjalnie dopiero w 2014 roku.

widoczne różnice

Zewnętrznie samolotów bojowych Ni-34 jest podobne do jego „przodka” w Su-27, przynajmniej z daleka. Szczegółowa analiza nawet laik złapać kilka oczywistych różnic w oku. Dziób rozszerzonych pilotów siedzieć obok siebie, a nie jeden po drugim, o wiele mocniejszy niż stal biegu lądowania, i, oczywiście, nos. Na pierwszy rzut oka w ogóle, iw ogóle. Z technicznego punktu widzenia oznacza to, że projekt fundacja leżał szybowiec myśliwiec Su-27 charakteryzuje się normalnym dvuhkilevoe aerodynamiczny design z wszystkich poruszających się windy. Nie od razu widoczne niewtajemniczonych wydłużenie oczu (w porównaniu z prototypem) ugięcia od nasady skrzydła, nieuregulowanych wloty powietrza, bez płetw brzusznych i zwiększenie liczby węzły uzbrojenia zewnętrznych. Dla wszystkich podobieństw przechwytujących Su-34 – bombowca taktycznego i dlatego musi wykonać więcej i dalej niż jego pierwowzór.

kabina

Teraz zmiany konstrukcyjne mogą być rozpatrywane w sposób bardziej szczegółowy. Przede wszystkim skupimy się na najbardziej oczywistych wygląd szczegółów. Kokpicie Ni-34 dwukrotnie, jego wejście jest przeprowadzane przez nieznaczne rampy opiera się o górną krawędź luku znajdującego się za łukiem klapy kieszeń. To znacznie upraszcza proces pożyczania pilot i nawigator swoich miejsc. Załoga podczas lotu jest wyposażony we wszystkie niezbędne warunki dla komfortowego zamieszkiwania, w tym żywności urządzenia grzewczego, termos i urządzenia szambo. Jeśli ktoś uważa, że pilotów przebywał, mógł wstać i rozgrzać – przestrzeń ta jest dosyć.

Ale Su-34 jest nie tylko wygodne i ergonomiczne. Sukhoi załoga zadbał o ochronę: jest w specjalnym bronekapsuly tytanu, którego skuteczność została już sprawdzone w praktyce. Wokół tej samej technologii stosowanych w projektowaniu Su-25 samolot szturmowy. Przeszklone latarnia i niezawodny zbrojony.

silniki

Dwa rodzaje turbofan silnika AL-31F ze stosunku bocznego równą 0,571, rozwijać utopił 12,5 tony każdy, ale dopalania można dodać kolejne 300 kg.

Ogólnie, jednostka zasilania jest taka sama, jak Ni-27. Może to nie jest taka wielka postać, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, jak wiele wagi samolotu Su-34. VKS Federacji Rosyjskiej, jednak wierzę, że moc na tyle, aby konkurować w niebo z amerykańskiego F-15, stworzony, aby rozwiązać niektóre z tych samych misji. Istnieją także opcje takie silniki AL-35F, dopalacz edukacyjnego do 14 ton ciągu.

Elektronika na pokładzie

SU-34 jest wyposażony w całkowicie nowy awioniki, który bierze pod uwagę wymagania dotyczące wysokiej wiarygodności (ze względu na nakładanie) i pozwala na produkcję na tarczy na bieżąco za pomocą sprzętu naprowadzania satelitarnej. Zakres detekcji (nawet dla małych obiektów) wyniosła 250 km. Dotyczy to, aby szukać okrętów podwodnych (nawet jeśli tylko podniesione swoje peryskopy), inteligencja, znalezienie wód wydobywanych obszarach, i tak dalej. N. Jeśli chodzi o problemach bezpośredni operacyjny kierowania na polu bitwy, to jest to wskazanie na przedniej szybie i ochrony przeciwpożarowej nachełmne „oczy” które mogą znacznie skrócić czas decyzji. Taki szeroki zakres byłby niemożliwy bez użycia szybkich bazy sprzętowej komputera.

układ paliwowy

Aby zwiększyć zasięg samolotów wymagają więcej paliwa. Cztery zbiornik (trzy w jednym skrzydle i kadłubie), w systemie tankowania powietrze stworzenie warunków do ataku na odległe cele, co daje możliwość Su-34 próbek strategicznych. Bar dwie przesuwne, są przeznaczone do współpracy z cystern powietrza IL-76 i innych zatankowaniu uzbrojenia wideokonferencji FR. Ponadto, zwiększenie zakresu wylotu zawiesiny sprzyja możliwości zbiorników zewnętrznych odprowadzane po starcie.

Załoga środków zbawienia

Piloci zajmują miejsca za pośrednictwem dolnej rampy, przechodząc przez szczelinę do recepcji, a to z samolotu podczas lotu zakończyła się bez incydentów. Ratowania przeprowadzona za pomocą konwencjonalnych środków, w górę, a prędkość i wysokość nie mają wartości. Z pomocą wyrzucaniem mandatów K-36DM ewakuacji wystarczająco bezpieczny sterowca, każdy członek załogi ma przenośną, wyposażoną w nagłych radiolatarnią, tratwa ratunkowa, apteczka, żywności i innych środków przetrwania po wylądowaniu. W locie normalne życie jest zapewnione kombinezony, hełmy ochronne antygrawitacyjnych i zarezerwować tlenu.

podwozie

Zwiększanie masy startu był podyktowany specjalnych wymagań dotyczących nowej obudowie – stało się mocniejsze, wózek typu. Możliwe straty w przypadku pełną skalę konfliktu zbrojnego, pasów startowych lotnisk i główny warunek był teren na Su-34 z mniej przygotowanych miejscach.

Nowy główny lądowanie stało masywniejsza stosunku do Su-27, który wymaga dodatkowego miejsca w kadłubie. Dlatego wloty powietrza mechanizacji uproszczone.

broń

Aby pomieścić różne systemy uzbrojenia, istnieją trzy brzuszne węzeł zewnętrzny zawieszenie i osiem podskrzydłowych. Oprócz nich, ma wbudowany bombowiec armata kalibru 30 mm typu GS-301. Jak więc rozważyć wszystkie możliwe opcje dla rozwoju środowiska operacyjnego nie jest możliwe, pod warunkiem środek walki powietrznej. Aby pokonać samolotu wroga na wieszakach może wynosić do dwunastu pocisków „powietrze-powietrze” typ P-27 dalekiego zasięgu lub średnio-8 (P-77) lub niskiej (P-73). Ale nie dla walk psów w zasadzie stworzył legendarny Su-34. Wszechstronny broń z dużą dokładnością na cele naziemne. Ten skrzydlaty X-59m (3 cz.), A głowice konwencjonalne przeciw statku, ukierunkowane i niekierowane bomby (fougasses od 100 do 500 kg), a Nursaya w kasetach.

charakterystyka

Wymiary na ogół w przybliżeniu takie same, jak w przypadku Ni-27 (14,7 – Rozpiętość m, 22 m – długość około 6 m – wysokość). Normalny start waga – 39 ton, co jest więcej niż ciężkiego kolektora, ale mniej niż większości bombowców taktycznych. Jednakże, może to przekroczyć 44 m z maksymalnym obciążeniem. Samolot może osiągnąć prędkość 900 km / h na wysokości 11 tys. I 1400 km / h przy powierzchni. Walka promień wynosi między 600 a 1130 km, w zależności od ilości paliwa i uzbrojenia, prom osiąga zasięg 4500 km. Sufit (praktyczne) – 17 tysięcy. Wartość maksymalnego przeciążenia operacyjnego spełnia możliwością zmiany przechwytywania – 7 g.

doświadczenie bojowe

Dopiero analiza odcinków bezpośredniego udziału w konkretnych konfliktów zbrojnych może dać prawdziwy obraz zalet i wad, które ma walczyć z Su-34. Dane sami powiedzieć wiele, ale, jak to bombowiec na eksport nie została dostarczona, aby ocenić go tylko przez rosyjskich pilotów i oceny wyników swoich działań w realnej sytuacji. Podczas Osetii Południowej eksploatacji Su-34 nie służy do bezpośredniego uderzenia pożarowych, jednak przyczyniły się do tłumienia aktywności gruzińskich systemów obrony powietrznej, tworząc elektronicznego zagłuszania, zdezorientować je. W tym po raz pierwszy w praktyce był stosowany kompaktowy EW „Khibiny”, zainstalowanego na węzły uzbrojenia zewnętrznych.

Od początku operacji wojskowych na terytorium RAA rosyjskiej grupy lotnictwa miały w swojej strukturze sześć Su-34 bombowców, które w tym czasie używane są zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli do przeprowadzenia ataków z użyciem broni o dużej dokładności. W obszarze Raqqa i Madan Jadida one zniszczone stanowiska dowodzenia, centra komunikacyjne, arsenały, obozy szkoleniowe i inne elementy infrastruktury państwa terrorystycznego armii. Zastosowanie tych samolotów kontynuowane, a najprawdopodobniej przyspieszy tempo. Założenie to jest w oparciu o wysokiej wydajności świadczy SU-34. Obecnie ich liczba w teatrze Bliskiego Wschodu operacji wzrosła do kilkunastu.

Rzeczywistego stanu i planów

Dziś liczba Su-34, składające się na ramionach wideokonferencji, wynosi nie mniej niż 83 sztuk. Z tych modeli produkcyjnych – 75 i 8 używanych do debugowania i testowania. W szczególności, cztery bombowce są w centrum testowego lotu z nich. Czkałow region astrachańskich (Achtubinsk). Istniejące jednostki wojskowe (pułków) w całym kraju – od Murmańska i Rostów z Chabarowska do Woroneż – te samoloty są częścią mieszanych sztuk. Zgodnie z umową podpisaną z Ministerstwa Obrony w 2008 roku, to było zaplanowane, aby dostarczyć 32 jednostek o łącznej wartości ponad 33 mld rubli, z czego można wyciągnąć wniosek, że ile jest Su-34 (niewiele ponad miliard każdy). W 2008 roku, kolejność została zwiększona o kolejne 92 bombowca. baza produkcyjna stała Nowosybirsk Samoloty Roślin (NAPO). Obecnie ułożone produkcji in-line maszyn, co znacznie obniża koszty.

W najbliższych latach coraz bardziej wytrzymały, ale przestarzałe Su-24 pułk zastąpi Su-34. Charakterystyka techniczna nowego modelu są zgodne z normami pokolenia „czwarty dwa-plus”, co zapewni mu długą służbę w rosyjskiej Air Force.