791 Shares 2447 views

Objawy zapalenia mięśnia sercowego u dzieci i dorosłych

Poliomyelitis jest ostrym wirusowym zakażeniem, które występuje z pierwotną zmianą szarej materii mózgu, co powoduje rozwój niedowładów i porażenia. Objawy zapalenia polio. Występują u dzieci w wieku poniżej 7 lat, ale w pewnych okolicznościach zachowane są również ryzyko zlewania ich osobom dorosłym.


Trochę historii

Poliomyelitis charakteryzuje się ostrymi zakaźnymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego i macierzystego mózgu, co prowadzi do rozwoju niedowładów i porażenia, zaburzeń bulbowych. Choroba zapalenia poliomyelitis, której objawy były znane od bardzo dawna, rozprzestrzeniają się szeroko w XIX i na początku XX wieku. W tym okresie masowe epidemie tej infekcji zostały zarejestrowane w krajach Ameryki i Europy. Powstały czynnik zapalenia kości i trzustki został odkryty w 1908 roku przez Wiedeń E. Popper i K. Landstein oraz szczepionkę inaktywowaną, którą stworzył A. Sabin, i dopuszczone przez 50 lat ubiegłego wieku do znacznego zmniejszenia częstości występowania zapalenia kości i trzustki u dzieci.

Pozytywna dynamika w walce przeciwko tej infekcji trwa nadal z powodu aktywnej immunizacji, częste objawy choroby zachowane są tylko w niektórych krajach – w Pakistanie, Afganistanie, Nigerii, Indiach, Syrii – podczas gdy w 1988 r. Ich liczba sięgnęła 125. Liczba przypadków spadła w tym okresie z 350 tys. Przypadków (17,5 tys. Z nich miało śmiertelny wynik) do 406 przypadków wykrytych w 2013 roku. Kraje Europy Zachodniej, Rosji i Ameryki Północnej uważane są obecnie za tereny wolne od tej choroby, a objawy polio są ujawniane jedynie jako przypadki sporadyczne.

Czynnik korygujący

Poliomyelitis jest chorobą wirusową. Powodem jest wirus polio, który należy do enterowirusów. Wykryto trzy typy wirusów (I, II, III). Dla ludzi i małp patogeny I i III to typy. II może mieć wpływ na niektóre gryzonie. Wirus zawiera RNA, jego wielkość wynosi 12 mk. Jest stabilny w środowisku – w wodzie może utrzymywać się do 100 dni, w mleku – do 3 miesięcy, do 6 miesięcy – w czasie wypuszczania pacjenta. Zwykłe des. Leki są nieskuteczne, ale wirus jest szybko zobojętniany przez autoklawowanie, gotowanie, ekspozycję na działanie promieni ultrafioletowych. Po ogrzaniu do 50 ° C wirus umiera w ciągu 30 minut. Zakażone w okresie inkubacji mogą znajdować się we krwi, pierwszych 10 dniach choroby – w wymazach z gardła i bardzo rzadko – w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Mechanizm transmisji

Źródłem infekcji w zapaleniu szpiku jest choroba lub bezobjawowy nosiciel wirusa (w niektórych przypadkach przewoźnik może utrzymywać się przez trzy do pięciu miesięcy po odbudowie). Wirus jest wydzielany do środowiska zewnętrznego z odchodami pacjenta i śluzem nosową gardła. Następujące drogi transmisji są istotne dla zapalenia polio:

 • Kontakt;

 • Filtr powietrza;

 • Krwawo-doustne.

Najczęstszą drogą przenoszenia jest kał – doustny – wirus wkracza do organizmu przez zanieczyszczone dłonie, sztućce, żywność, wodę. Również niebezpieczeństwo to jest śluz wydzielany przez pacjenta z nosogłębia z 2 dni choroby w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

Wrażliwość wirusa wynosi 0,2-1%, w większości przypadków dzieci poniżej 7 roku życia. Szczyt zachorowalności dotyczy latem i jesienią.

Czynniki ryzyka

Czynnikami przyczyniającymi się do rozprzestrzeniania się infekcji są:

 • Niewystarczalność umiejętności higienicznych dziecka;

 • Tłumienie;

 • Złe warunki sanitarne i higieniczne, w tym naruszenie reżimu sanitarnego w placówkach dla dzieci;

 • Częste choroby (ponad 4 razy w roku) u dziecka;

 • Stany niedoboru odporności;

 • Niski poziom szczepień ludności.

Klasyfikacja

Poliomyelitis jest sklasyfikowany przez rodzaj uszkodzenia układu nerwowego:

 • Postacie nieparadentalne – postępujące bez wyraźnych zmian układu nerwowego – opon mózgowo-rdzeniowy, nieuleczalny (trzewny) iapparatus (występuje bezobjawowo i jest nośnikiem wirusa, który można określić tylko metodami laboratoryjnymi);

 • Forma paralityczna.

Z kolei postać paralityczna jest sklasyfikowana przez lokalizację uszkodzenia. Przydzielić:

 • Forma kręgosłupa – charakteryzująca się paraliżem zgniotu kończyn, tułowia, przepony, szyi;

 • Forma pleśniowa – przebiega z całkowitą lub częściową utratą wyrazu twarzy, wisząca z kącika usta na pół twarzy, lagoreftyczna;

 • Bulbar – charakteryzuje się zaburzeniami mowy, połykaniem, zaburzeniami oddychania i aktywnością serca;

 • Zapalenie mózgu – ogniskowe i ogólne objawy mózgu;

 • Forma mieszana – pontospinalna, bulbopinalna, bulbopontospinalna.

Na strumieniu rozróżnia się proste, średnie grawitacje, ciężkie i subkliniczne formy.

Okres inkubacji

Okres inkubacji, gdy pierwsze oznaki zapalenia polio. Nie są jeszcze widoczne, trwa od 2 do 35 dni. Najczęściej czas jego trwania wynosi 10-12 dni, w zależności od indywidualnych cech ciała dziecka. W tej chwili, przez bramę wjazdową (są to gardła i przewód pokarmowy), wirus wchodzi do węzłów chłonnych jelita, gdzie mnoży się. Potem wchłania się do krwiobiegu i rozpoczyna się etap wiruromii, podczas którego zakażenie rozprzestrzenia się w całym ciele i wpływa na najbardziej narażone na nie części. W przypadku polio są to przednie rogi rdzenia kręgowego i komórki mięśnia sercowego.

Objawy postaci opon mózgowych

Meningen i formy aborcyjne odnoszą się do nie-paralitycznych postaci polio. Pierwsze objawy zapalenia polio i płuc u dzieci z oponami piersiowymi zawsze pojawiają się ostro. W ciągu kilku godzin temperatura wzrasta do 38-39 °. Istnieją objawy charakterystyczne dla wspólnego zimno – kaszel, sera lub śluzowate wydzieliny z nosa. Badając gardło obserwuje się hiperezę, na migdałkach i łukach palatynowych może znajdować się tablica. W szczycie temperatury możliwe są nudności i wymioty. Później temperatura maleje i przez dwa lub trzy dni ustabilizuje się stan dziecka.

Wtedy następuje powtarzający się wzrost temperatury, a oznaki zapalenia poliomyelitis stają się wyraźniejsze – są senność, zahamowanie, letarg, bóle głowy, wymioty. Występują objawy opon mózgowych: pozytywny objaw Kerninga (leżący na plecach pacjenta zgiąć nogę w stawie kolanowym i biodrowym pod kątem 90 °, po czym ze względu na napięcie mięśniowe niemożliwe jest wyeliminowanie stawu kolanowego), sztywne mięśnie szyi (niemożność leżenia na plecach, aby dotrzeć do podbródka do piersi ).

Forma aborcyjna

Objawy zapalenia polio i płuc u dzieci z niecierpliwą formą zaczynają być ostre. Na tle wysokiej gorączki (37,5-38 °) zauważono złe samopoczucie, letarg, łagodne bóle głowy. Są małe zjawiska kataru – kaszel, katar, zaczerwienienie gardła, może wystąpić ból brzucha, wymioty. W przyszłości może wystąpić dławica piersiowa, zapalenie jelita grubego lub zapalenie żołądka i jelit. To przejawy jelit, które rozróżniają nieleczone zapalenie polio. Objawy choroby u dzieci w tym przypadku są najczęściej wyrażane w wyraźnej toksyczności jelitowej, w zależności od rodzaju dyspergu lub cholery. Objawy neurologiczne z tą postacią poliomyelitis są nieobecne.

Paralityka postać zapalenia polio

Ta postać zapalenia polio jest znacznie cięższa niż formy opisane powyżej i jest dużo trudniejsza do leczenia. Pierwsze objawy neurologiczne zapalenia poliomyelitis zaczynają pojawiać się w ciągu 4-10 dni od momentu kontaktu z wirusem, w niektórych przypadkach okres ten może wzrosnąć do 5 tygodni.

Następujące etapy są rozróżniane w rozwoju choroby.

 • Preparalityczny. Charakterystyczny wzrost temperatury do 38,5-39,5 °, bóle głowy, kaszel, katar, biegunka, nudności, wymioty. W 2-3 dni stan jest znormalizowany, ale wtedy nowy wzrost temperatury zaczyna się 39-40 °. Na jego tle są silne bóle głowy i bóle mięśni, drgawki drgające mięśni, które mogą być dostrzegalne nawet przez wizualnie, upośledzoną świadomość. Okres ten trwa 4-5 dni.

 • Etap paralityczny charakteryzuje się porażeniem. Rozwijają się nagle i są wyrażane w braku aktywnych ruchów. W zależności od formy, porażenie kończyn (częściej nogi), tułów, szyja, rozwija się, jednakże wrażliwość, z reguły, nie jest naruszona. Czas trwania fazy paralitycznej zmienia się od 1 do 2 tygodni.

 • Etap powrotu do zdrowia z udaną terapią charakteryzuje się przywróceniem funkcji sparaliżowanych mięśni. Na początku ten proces jest bardzo intensywny, ale tempo spowalnia. Okres ten może trwać od jednego do trzech lat.

 • W fazie zjawisk resztkowych powstają atrofia mięśni, skurcz mięśni i różne deformacje kończyn i pni, które są tak powszechnie znane jako objawy zapalenia kości i trzustki u dzieci. Zdjęcia przedstawione w naszym przeglądzie wyraźnie ilustrują ten etap.

Forma kręgosłupa

Charakteryzuje się ostrym początkiem (temperatura wzrasta do 40 ° iw przeciwieństwie do innych form ma charakter trwały). Dziecko jest spowolnione, adynamiczne, senne, ale hipotetyczność jest również możliwa (z reguły jej objawy są bardziej widoczne u bardzo małych dzieci), zespół konwulsyjny. W kończynach dolnych występują spontaniczne bóle, gorsze wraz ze zmianą położenia ciała, bóle mięśni grzbietowych i potylicznych. Po zbadaniu objawów zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła, nieżytu nosa. Istnieją ogólne objawy mózgu, hiperestezja (zwiększona reakcja na różne patogeny). Po naciśnięciu kręgosłupa lub miejsca projekcji nerwów nerwowych pojawia się ostry zespół bólu.

Po 2-4 dniach od wystąpienia choroby następuje paraliż. W zapaleniu kości i trzustki mają następujące cechy:

 • Asymetria – uszkodzenie przechodzi przez typ lewego ramienia – prawą nogę;

 • Mozaika – nie wszystkie dotknięte są mięśnie kończyn;

 • Zmniejszenie lub brak odruchów ścięgna;

 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego do atonii, ale czułość nie jest zakłócona.

Występujące kończyny są blado, sinicowe, zimne w dotyku. Zespół bólowy prowadzi do tego, że dziecko staje się pozycją wymuszoną, co z kolei powoduje wcześniejsze kontrowersje.

Odbudowa funkcji motorycznych zaczyna się od 2 tygodni choroby, ale proces ten trwa długo i nierównomiernie. Powstały naruszenia trofizmu tkanek, opóźnione w rozwoju kończyn, deformacji stawów, rozwoju tkanki kostnej. Choroba trwa 2-3 lata.

Forma buforu

Kształt bulla charakteryzuje się bardzo ostrym początkiem. Etap przygotowawczy jest prawie nieobecny. Na tle bólu gardła i nagle do wysokich postaci (39-49 °) występują objawy neurologiczne:

 • Porażenie krwionośne – naruszenie połykania i fonacji;

 • Zaburzenia oddechowe;

 • Zaburzenia ruchu gałek ocznych – nystagmus obrotowy i poziomy.

Przebieg choroby może być skomplikowany przez zapalenie płuc, ataksja, zapalenie mięśnia sercowego. Możliwe jest także wystąpienie krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożność jelit.

Forma papugowa

Forma pontonowa powstaje w wyniku porażki wirusa poliomyelitis z nerwów twarzy, nerwów nerwowych, a czasami nerwów trójdzielnych (V, VI, VII, par nerwów czaszkowych). Prowadzi to do porażenia mięśni odpowiedzialnych za ekspresję twarzy, aw niektórych przypadkach mięśni żucia. Klinicznie wyraża się to w asymetrii mięśni twarzy, gładkości fałdki nosowej, braku poziomego zmarszczki na czole, opadania ptaka w narożach jamy ustnej lub powieki, niepełnego zamknięcia. Objawy stają się bardziej wyraźne, gdy próbujesz się uśmiechnąć, zamknąć oczy lub napełniać policzki.

Leczenie

Nie ma szczególnego leczenia zapalenia polio. Kiedy diagnoza zostanie przeprowadzona, pacjent jest hospitalizowany w szpitalu zakaźnym, gdzie znajduje się fizyczny i psychiczny odpoczynek. W okresach preparatywnych i paralitycznych stosuje się środki przeciwbólowe i leki moczopędne, zgodnie z wskazaniami, lekami przeciwzapalnymi lub kortykosteroidami. Gdy funkcja połknięcia jest zakłócona – karmienie przez sondę, z naruszeniem oddychania – wentylacja. W okresie powrotu do zdrowia, terapii wysiłkowej, masażu, fizjoterapii, witamin i leków nootropowych oraz leczenia sanatoryjnego.

Zapobieganie

Poliomyelitis odnosi się do tych chorób, które są łatwiejsze do uniknięcia niż leczenie. Można tego dokonać poprzez szczepienie. W Rosji wszystkie noworodki są szczepieni. Szczepienie przeprowadza się w kilku etapach – w wieku 3 i 4,5 miesięcy dziecko szczepione jest inaktywowaną szczepionką. W ciągu 6, 18, 20 miesięcy procedura jest powtarzana przy użyciu żywej szczepionki. Ostatnie szczepienie przeprowadza się przez 14 lat. I nie przegap tego, bo pomimo faktu, że uważa się, że polio jest niebezpieczne tylko dla niemowląt, nie jest i, w przypadku choroby, objawy zapalenia mózgu u dorosłych są bardzo wyraźne i niebezpieczne.

W przypadku zidentyfikowania choroby istotnym elementem zapobiegania jest szybka izolacja pacjenta, kwarantanna i obserwacja przez trzy tygodnie dla grupy kontaktowej, przestrzeganie higieny osobistej.

Tak więc zbadaliśmy dostatecznie szczegółowo, jakie istnieją oznaki zapalenia polio i co zrobić, aby uniknąć tej poważnej choroby.