726 Shares 3486 views

Co to jest zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Objawy kamicy pęcherzykowej uważane są w medycynie jako objawy kamicy żółciowej. Dzięki tej dolegliwości stopniowo tworzy się kamienie w pęcherzyka żółciowym, a następnie zapalenie jej ścian. W tym artykule porozmawiamy o tej chorobie, a także rozważymy szczegółowo główne przyczyny jej wystąpienia i nowoczesne metody leczenia.


Historia przypadków: krzepnięcie pęcherzyka żółciowego

Jak wiadomo, w pęcherzykach pęcherza żółciowego powstają wskutek kolejnego osłabienia tak zwanych nierozpuszczalnych składników żółci i ich krystalizacji. Jeśli chodzi o główne powody, które prowadzą do powstawania kamienia, specjaliści odróżniają: cukrzycę, stagnację żółci z powodu ciąży lub siedzącego stylu życia w ogóle, otyłości, pogorszenia metabolizmu tłuszczu itp. Ogólnie krzepnięcie pęcherzyka żółciowego z reguły towarzyszy różnego rodzaju przewlekłym chorobom wątroby.

Objawy

Przede wszystkim pacjenci z tą chorobą zaczynają narzekać na kolki żółciowe (ból w prawym górnym kwadrancie, który często towarzyszy nudności i wymiotów). W niektórych przypadkach wymioty mają domieszkę żółci, co często wywołuje stały smak goryczy w ustach. Z drugiej strony, zapalenie pęcherzyka żółciowego poza tym atakiem nie manifestuje się.

Diagnostyka

Najczęstszym obecnie, metoda diagnozowania tej choroby jest rozpoznawana jako ultrasonografia. Dzięki nim można ocenić stan przewodów żółciowych, obecność i ilość kamieni. Ponadto, jest to obowiązkowe w przypadku takiej choroby, jak krążenie pęcherzyka żółciowego, jest to badanie endoskopowe samego żołądka i (jeśli to konieczne) 12 wrzodu dwunastnicy. Jako dodatkowa metoda, często sprawdza się badanie rentgenowskie, w tym przy użyciu specjalnego kontrastu.

Leczenie

Zdaniem ekspertów, najczęściej pacjenci są diagnozowani ostrym kałowym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, dlatego główne metody leczenia powinny mieć na celu wyeliminowanie napadów padaczkowych, a także zapobieganie ich nawrotowi. Tak więc lekarze odróżniają dwa główne metody – chirurgiczne i konserwatywne – aby rozwiązać ten problem. Jeśli chodzi o pierwsze, operacja jest zwykle wybierana w obecności kamieni większych niż 5 cm. W innych sytuacjach stosuje się konserwatywne leczenie medyczne. Ponadto, wszyscy pacjenci bez wyjątku przepisują specjalną dietę. Oznacza to ostre ograniczenie smażonych i pikantnych potraw, a także żywności bogatej w cholesterol. Lekarze zalecają, aby wzbogacić dietę o potrawy z warzyw, bogate w błonnik.

Aby złagodzić ból w tej chorobie w medycynie, należy zastosować środki przeciwgorączkowe. W większości są one wstrzykiwane do organizmu przez zastrzyki, jako tło choroby, przyjmowanie tabletek jest bardzo nieskuteczne.