547 Shares 1686 views

Jenisej. Zastosowanie gospodarcza i ogólna charakterystyka

Szeroka i potężna rzeka Jenisej. Ile wiersze poświęcone jej wielu obrazach, a nawet zabytków! Bezprecedensowa moc Jeniseju, jego piękno zawsze inspirowane pisarzy, poetów i artystów.

Ogólna charakterystyka rzeki

Jego imię otrzymał od Jeniseju Evenk „Ionessi”, co oznacza „wielką wodę”. Nazwa rzeki w innych krajach jest: Enzya'yam Hook, Hem, Kim.

Zbieg długości rzeki Wielki i Mały Jenisej jest 3487 km. długość wynosi 5075 km dróg wodnych (Ider – Selenga – Bajkał – Hangar – Yenissei). Przy basenie znajduje się 2580 kilometrów kwadratowych, według tego wskaźnika, Jenisej jest drugim co do wielkości wszystkich rzekach Rosji i siódmym na świecie. Podobnie jak większość rzek na terytorium Jeniseju jest asymetryczny brzegu. Left Bank płaska, natomiast po prawej strome i prawie 6 razy wyższa.

Ta rzeka – naturalna granica między wschodnim i zachodnim Syberii. Po lewej stronie rzeki znajdują się równiny Syberii Zachodniej, a po prawej stronie zaczyna górskiej tajdze. Jenisej płynie przez wszystkich strefach klimatycznych Syberii: w górnym biegu rzeki znajdują się wielbłądy i dolnym biegu żywych niedźwiedzi polarnych.

Ta potężna rzeka powstaje w mieście Kyzył, u zbiegu dwóch rzek w jednym – duży i mały Jeniseju. Pierwszy 188 km rzeki nazywa się Górny Jenisej. W ciągu Tuvinskaya dorzecza obfituje podziały są podzielone na wiele tulei, szerokość osiągnie 650 m głębokości na mieliźnie równej 1 m, przy biegu. – 12 m.

Przy ujściu szerokości Dolna Tunguska Dolina rzeki Jenisej sięga 40 km.

Sopochnaya Hag – cel ten ujście rzeki. Delta Jenisej rozpoczyna się w miejscowości Ust-Port. Zidentyfikować kilka głównych ramion: Mały Jenisej, Big Jenisej, Jenisej Kamień Ochockiego i Jeniseju.

W Kara Sea Jeniseju tworzy zatokę.

Reżim wody w Jenisej

W tej rzeki mieszanej rodzaju żywności, ale jest zdominowany przez śnieg, jego udział wynosi około 50%, udział deszczu – 38% z podziemia (w górnym biegu rzeki) – 16%. Freeze-up zaczyna nabierać kształtu w październiku.

Powódź zaczyna się w kwietniu – maja. Podczas przerwy wiosennej mogą być generowane zatorów. Poziom wody w tym czasie waha się od 5 m rozszerzonych górnych do 16 m zwężonych części.

Jenisej na pierwszym miejscu wśród rosyjskich największego przepływu rzek. Jest 624 kilometrów sześciennych.

Średnie spożycie wody – 19.800 m / s (w jamie ustnej), osiąga maksimum w rzece Igarka – 154.000 mł / s.

dopływów Jeniseju

Lewica: Abakan, Kas Khemchik, Sym, Kantegir, Dubches, Turuhan, Tanama, Wielkie i Małe Heth, Elohim

Po prawej: Us, Tuba, Sisim, Kebezh Mana, Angara Kan, Big Pete Bakht, Stony i Dolna Tunguska, Dudinka, Hantayka, Kureika.

Są to największe dopływy, są one wykorzystywane w gospodarstwie domowym, a także rzeki Jenisej. ekonomiczne wykorzystanie wody jest niezbędne dla człowieka.

rozliczenia

Miasto: Kyzył, Sajanogorsk, Krasnojarsk, Abakan, Szagonar, Minusinsk, Sosnowoborsk, Lesosibirsk Zheleznogorsk, Jenisejsk, Dudinka, Igarka.

Małe osady: Pomoc, Ust-portowy, Cheryomushki, Shushenskoye, Maine, Berezovka, Kazachinskoye, Ust-Abakan Kureika Turuhan.

Jenisej – wykorzystanie gospodarcze wody

Gospodarcze wykorzystanie rzeki Jenisej odgrywa ważną rolę dla całego kraju. Ta rzeka – ważnym śródlądowej w całości terytorium Krasnojarska. Ponad 3013 km (od Sajanogorsk do jamy ustnej), rzeka jest żeglowna przez cały czas.

Główne porty: Krasnojarsk, Abakan Maklakovo, strzałka, Turuchańsk, Ust-portowy, Igarka, Yeniseisk, Kyzył i inni.

Ob-Jenisej Canal, który łączy dwa z największych rzek Rosji, został zbudowany pod koniec XIX wieku. To było bardzo ważne, ponieważ rzeki Jenisej. Komercyjne wykorzystanie kanału: przyszło na spławu drewna, transportu wydobytych minerałów. Obecnie kanał jest opuszczony i nieużywany.

Korzystanie mężczyznę Jenisej ma znaczny wpływ na środowisko, biorąc pod uwagę, że rzeka kilka zbiorniki, elektrownie wodne zbudowane.

HPP: Krasnojarsk, Sayano-Shushenskaya i Mainskaya.

Jenisej. gospodarcze wykorzystanie i jego ochrona

Gospodarcze wykorzystanie Jeniseju ma negatywny wpływ nie tylko na wodzie samej rzeki, ale również na otaczające ziemi. Jest albo zalanie wodą, grunty rolne położone w sąsiedztwie rzeki, albo wręcz przeciwnie, poziom wody spada Jenisej i opróżniania okolic. Również wskutek tego wszystko zostało zniszczone wiele zabytków archeologicznych i przyrodniczych i ekologicznych społeczności. Duża liczba osób zostało zmuszonych do przeniesienia. Wiele roślin, które rosną na brzegu rzeki lub w rzece, zostały zniszczone.

Niekontrolowane rybołówstwo zmniejsza różnorodność gatunkową.

Ogromną rolę wcześniej grał Jenisej.

Gospodarcze wykorzystanie jej wód w zakładzie spowodowało radioaktywnego skażenia wody w rzece. Tak więc w 1950 roku przedsiębiorstwo górnicze i obszary chemiczne oddano do użytku kilka reaktorów jądrowych, które wykorzystują wodę z rzeki. Po oczyszczaniu wody reaktora jądrowego dumpingowych powrotem do rzeki.

Korzystanie mężczyznę Jenisej prowadzi do tego, że jego wody zatkanego różnych odpadów (zarówno domowych i produktów naftowych). Dlatego konieczne jest podjęcie działań na rzecz ochrony środowiska dla zachowania flory i fauny rzeki i czystości jej wód.