555 Shares 7144 views

Sayano-Shushenskoe Reservoir: opis, odpoczynek, wędkowanie

Na jednej z największych rzek Federacji Rosyjskiej – Yenisei – zbiornik Sayano-Shushenskoe. Znajduje się na terytorium Terytorium Krasnojarskiego. Ten zbiornik ma sztuczne pochodzenie. Budowę rozpoczęto w 1985 roku. Został uruchomiony w celu zapewnienia funkcjonowania lokalnej HPP.


Krótki opis

Zbiornik Sayano-Shushenskoje jest jednym z największych zbiorników w tym regionie. Jej powierzchnia wynosi ponad 600 metrów kwadratowych. Km. Ma wydłużony kształt. Rozciągnięty na długości 312 km. Większość z nich przechodzi przez terytorium Terytorium Krasnojarskiego (obszar przygraniczny z Khakassią), a mniejsza jest w Republice Tywy (około 75 km).

W całym zbiorniku szerokość jest różna: minimum wynosi 2 km, maksymalnie 9 km. Głębokości zbiornika są również zupełnie inne. W zależności od miejsca, wartości wahają się od 8 do 30 m. Dno w pobliżu brzegu jest piaszczyste, bliżej środka błota, są miejsca z kamieniami. Są wgłębienia o głębokości ponad 200 m.

Na całej długości linii brzegowej jest inna roślinność. W miejscach przeważają masywy leśne, w których można znaleźć cedrę syberyjską i inne gatunki drzew. Są też łąki. Brzegi są małe, głównie elewacje nie przekraczają 1-1,5 m, tylko w pobliżu przeważających stromych stoków.

Zbiornik Sayano-Shushenskoje znajduje się obok rezerwatu o tej samej nazwie. Z tego powodu rzadkie gatunki zwierząt można znaleźć tutaj. W lasach można znaleźć śnieżny Altai, lampart śnieżny, syberyjski syberyjski i inne. Wszystkie one są wymienione w Czerwonej Księdze Rosji. Wiele unikalnych ptaków przelatuje nad powierzchnią wody. Jedenaście gatunków ptaków jest chronionych. Wśród nich złoty orzeł, bocian czarny, rybołowy i inni.

Problemy ekologiczne

Zbiornik Sayano-Shushenskoe zalał olbrzymie lasy, tereny podmokłe. Były też tereny, na których znajdowały się cmentarze. Niestety, ze względu na krótki czas budowy, prace przygotowawcze nie były wykonywane w całości, tj. Grunty nie były odpowiednio oczyszczane.

Obecnie administracja pracuje nad poprawą sytuacji ekologicznej w zbiorniku. Systematycznie przeprowadzono oczyszczanie wody i poszukiwano źródeł zanieczyszczających zbiornik. Teraz zbiornik Sayano-Shushenskoe jest w lepszej sytuacji niż 10 lat temu. Jeśli to możliwe, wszystko, co może stanowić zagrożenie dla środowiska i ludności, zostanie wyeliminowane.

Wędkowanie

Obszar ten słynie z dużych zasobów rybnych. Na przykład w zbiorniku znajduje się łyżeczek łososiowy, szczupak, karaluch, grayling. Chociaż na brzegu stawu nie ma osad, zawsze jest wielu rybaków w każdym sezonie. Możesz tu przyjechać jako "dzikus" (z namiotami) i zatrzymać się w ośrodkach rekreacyjnych.

Wędkowanie w zbiorniku Sayano-Shushenskoye jest po prostu doskonałe. Turyści oferują zakwaterowanie w namiotach, domkach myśliwskich, domkach na wodzie. Możesz wyłowić zarówno z łodzi, jak iz brzegu. Jednak biorąc pod uwagę, że głębokość rośnie płynnie, lepiej jest korzystać z urządzeń pływających. Na przykład łódź z silnikiem nadaje się do połowu szczupaków. Ci, którzy chcą łowić białe ryby, takie jak leszcz czy karaluch, zaleca się użycie łopatek.

Dom wakacyjny «Volna»

Spoczywaj na zbiorniku Sayano-Shushensky jest idealnym miejscem dla całej rodziny. Na przykład, możesz zostać w małej zatoce, w której znajduje się centrum rekreacji "Volna". Możesz dostać się do tego miejsca łodzią lub łodzią. Administracja świadczy usługi transportowe. Budynek stoi na pontonach, co sprawia, że turyści czują się jak na statku. Tutaj można wypożyczyć łodzie motorowe i sprzęt wędkarski. Latem wielu turystów organizuje wycieczki do pobliskich okolic, w towarzystwie doświadczonych instruktorów. Przy słonecznej pogodzie można opalać się na piaszczystej plaży. Rosyjska kąpiel jest instalowana bezpośrednio nad wodą, z której turyści nurkują w chłodne jelita zbiornika.

Pilbaz "Schronienie Rybaka"

Podstawa "schronisko dla rybaków" znajduje się nad brzegiem zbiornika. Koszt utrzymania na osobę wynosi 1000 rubli. Na dzień. Krajobraz jest tutaj pyszny. Brzeg morza otoczony jest pasmem górskim, który pokryty jest gęstą roślinnością leśną. Osoby odpoczynku oferują wędkowanie z molo, łodzi, która może pomieścić 6 osób lub z łodzi. Można również zorganizować spacer w lesie. Wielu turystów wolą wybrać jagody i grzyby. Na terenie bazy pływającej znajduje się wyposażona kuchnia, brodzik, wanna. Dla jednej rasy nie może spocząć tylko 10 osób.

Dom wakacyjny «Icon Bay»

"Icon Bay" jest centrum rekreacji na zbiorniku Sayano-Shushensky. Jest to budynek w postaci dużego statku. Wszystkie pokoje wyposażone są w nowoczesne meble. W łazience, plażach, letniej kuchni. Istnieją również sale taneczne i karaoke w obiekcie. Do dyspozycji Gości jest także sala bilardowa i miejsce do grillowania. Jest rosyjska kąpiel.