87 Shares 8053 views

Znaki, które przynoszą grzyby razem ze zwierzętami. Materiały do lekcji

Jak już wiadomo, przez długi czas naukowcy przypisywali grzyby roślinom. Jednak próby oddzielenia ich od niższych przedstawicieli flory zostały już zrobione przez Karl Linnaeusa, który wyraził wątpliwości co do tej klasyfikacji w swojej pracy "System przyrody", zwracając uwagę na znaki, które przynoszą grzyby razem ze zwierzętami. Ale dopiero w 70-80 latach ubiegłego stulecia ten podział wreszcie się wydarzył. Te istoty natury, ze względu na swoją strukturę i cechy, posiadają znaki, które przynoszą grzyby razem ze zwierzętami, a jednocześnie z roślinami (w przybliżeniu mówiąc, reprezentują one oba). Zastanówmy się nad niektórymi z nich.


Podobieństwo z roślinami

Dlaczego naukowcy zabierali te organizmy na rośliny tak długo, bo są oczywiste oznaki, które przynoszą grzyby razem ze zwierzętami? I stało się tak, ponieważ miały one charakterystyczne właściwości, które pozwoliły im przypisać do królestwa roślinnego :

  • Na przykład nie mogą poruszać się niezależnie, jako niemal wszyscy przedstawiciele świata zwierząt. Chociaż nie jest to prawdą (pod ziemią, grzybnia rozprzestrzenia się, podbija nowe przestrzenie podłoża, ale ruch ten może być związany z ciągłym wzrostem).
  • Nawiasem mówiąc, grzyby, jak rośliny, rosną całe ich życie. W przeciwieństwie do zwierząt, które rosną do pewnego rozmiaru i powstrzymują wzrost. Zatem w tym podobieństwie grzybów i zwierząt nie ma miejsca.
  • Wiele grzybów rozmnażających się przez zarodniki. Kapelusze, na przykład, są w stanie produkować do kilkudziesięciu miliardów zarodników na całe życie. To prawda, że te spory często umierają. Jeśli jednak wejdą one w sprzyjające warunki środowiska, to następuje reprodukcja. Również przychodzą i zarodniki rośliny. I grzyby mogą rozmnażać się przez podzielenie grzybni, czasem nawet przez kilka jego komórek. To wystarczy, aby zacząć rozwijać nową grzybnię, która może dać życie nowym owocom, zarodkom, a więc potomstwu.
  • Grzyby paszowe głównie przez ssanie. I to przybliża ich również do roślin.

Różnice w pochodzeniu grzybów i roślin

Naukowcy odkryli również, że grzyby i rośliny pochodzą z różnych gałęzi ewolucyjnych – grup najstarszych mikroskopijnych organizmów, które kiedyś żyły na Oceanie Świata. Dlatego też różnią się one ewolucyjnymi i genetycznymi.

Na poziomie komórkowym

Komórki roślin, zwierząt i grzybów różnią się w ich strukturze. W grzybach nie ma możliwości fotosyntezy, nie mają chlorofilu w komórkach, jak w roślinach. Ale w składzie ich komórek znajduje się chityna, charakterystyczna dla przedstawicieli niektórych zwierząt (na przykład stawonogi, w których jest ważnym elementem do tworzenia powłoki lub zewnętrznego szkieletu). Czynnik ten oczywiście przynosi grzyby bliżej zwierząt.

Metabolizm

Grzyby są zdolne, podobnie jak zwierzęta, przechowywać glikogen (węglowodany). Mogą też wydawać produkty końcowe ich metabolizmu z organizmu. To także sprawia, że wyglądają jak fauna.

Środki odżywiania

Same grzyby nie syntetyzują materii organicznej. Są to heterotrofy, czyli konsumują je w przygotowanej formie, przeciwnie, wykorzystując je do związków nieorganicznych za pomocą enzymów, które mogą uwalniać (saprofity). To również wskazuje na znaki, które przynoszą grzyby razem ze zwierzętami, które wchłaniają żywność organiczną. Grzyby-symbionty żyją z powodu bliskiej interakcji z drzewami (czasami nawet trudno jest zrozumieć, kto jest w zawiłości grzybni i małych korzeni).

Są grzyby, które pasożytują na innych organizmach – rośliny i zwierzęta, które karmi ich kosztem, a czasami nawet zabija ich gospodarza. W tym samym czasie grzyb (na przykład spichlerz) może przetrwać przez długi czas nawet na martwym drzewie, rozkładając tkanki organiczne i wykorzystując je do spożycia. Są nawet grzyby drapieżników. Karmią zwierzęta: amoebae i nicienie, łapiąc je na powierzchni kleju na ich łącznikach. Charakterystyka grzybów i fakt, że w procesie metabolizmu wytwarzają mocznik, podobnie jak u wielu zwierząt.

Wyniki

Podsumowując, można zauważyć, że grzyby są szczególnym królestwem w naturze, składającym się z niezliczonych gatunków: od ogromnych grzybów aż po najmniejszą pleśń i drożdże, nie zawsze zauważalne przy użyciu mikroskopu, który nie wygląda. Wszyscy są potomkami starożytnych eukariotycznych mikroorganizmów, które niegdyś żyły w środowiskach wodnych miliardy lat temu.

Niektóre właściwości związane są z grzybami z roślinami (w rzeczywistości tak wielu badaczy wolało myśleć do końca dwudziestego wieku). To niezdolność do samodzielnego poruszania się i wzrostu przez całe życie oraz ssania żywności. W świecie zwierzęcym są połączone żywieniem heterotroficznym, a także obecnością chityny w skorupkach ich komórek, zdolności gromadzenia węglowodanów, tworzenia mocznika i jego wydalania w trakcie metabolizmu. To wszystko sprawia, że grzyby są podobne do roślin i zwierząt.