614 Shares 9535 views

Główny cylinder hamulcowy VAZ-2109: Projektowanie. Zmienić lub naprawić?

W tym artykule dowiesz się o ten element jako głównego cylindra hamulcowego VAZ-2109 i omówiono jego funkcje i możliwości projektowych. Ale po pierwsze, warto zastanowić urządzenia systemu „Dziewięć” hamowanie. Jest niezwykle prosty i nie zawiera skomplikowanych elementów. Po tym wszystkim, to pojazd nie posiada funkcji, takich jak anti-lock, na przykład. Dlatego żadne czujniki i elementy sterujące. Równomierne zużycie klocków oceniano wzrokowo przez kierowcę. Warto zauważyć, że nowsze wersje – VAZ-2114 i 2115 – zainstalowane są czujniki, które sygnalizują zużycie klocków.


Konstrukcja układu hamulcowego

System tylko dwa obwody, pracują stosunkowo niezależnie. Innymi słowy, jeśli nagle coś się dzieje, do jednego z nich, drugi nadal działa. W tym przypadku, pompa hamulcowa VAZ-2109 może być nawet przeciek. A jeśli to nie jest śmiertelne, samochód będzie nadal działać normalnie. Oczywiście, gdy pracuje w pętli, poczujesz pewien dyskomfort – maszyna ma obowiązek prowadzić w kierunku pedału.

Ponadto skuteczność hamowania staje się bardzo niska. Dlatego, iść z wadliwymi hamulcami i potekshimi niemożliwe. Głównym elementem – jest to hamulec pompa hamulcowa VAZ-2109, właśnie za pomocą wysiłku, aby umieścić pedał jest przekształcany ciśnienia hydraulicznego. Siłowniki – cylinder na tylne koła i zaciski hamulcowe z przodu. Z ich pomocą, buty i bębny i tarcze są dociskane do hamowania pojazdu jest wykonywana. Ale teraz bardziej szczegółowo o tym, co są przednie i tylne hamulce.

przednie hamulce

Na piasta jest wykonana z wytrzymałego metalu. Te dwa elementy są sztywno połączone. Na przykład w samochodzie VAZ-2109 wytwarzany jest, po pierwsze, za pomocą kołków stożkowych, które są również prowadnice. Po drugie, śrub, które posiadają koło do piasty. Dlatego prędkość koła i tarczy hamulcowej zawsze taka sama. I zatrzymać koło, konieczne jest, aby zamocować płytę, jak w imadle.

I odbywa się to za pomocą prostego mechanizmu, zwany zacisk. Składa się ona z dwóch części: – wewnętrzne i zewnętrzne. Na wewnętrznej stronie znajduje się pewnego rodzaju cylindra, w którym tłok jest umieszczony. To on porusza się i naciska na wewnętrzną wkładkę do powierzchni tarczy, zewnętrzna jest przesuwany do przodu. Gdy ciśnienie jest stracone, wszystkie podkładki pod działaniem sprężyn powrotnych są przenoszone do pozycji wyjściowej w systemie. Należy pamiętać, że podczas wymiany cylinder hamulcowy składa VAZ-2109, zadbali systemu pompowania, aby pozbyć się powietrza.

tylne hamulce

Prawie podobną budowę i układ hamulcowy na tylnej osi. Jedyną różnicą jest to, że nie ma płyty, jego funkcje są wykonywane przez bęben. jest wykonana ze stopu aluminium w ciężkiego metalu. Klocki mają podłoża metalowego, i są listwy na zewnętrznej stronie materiału ciernego. To napędza specjalną konstrukcję klocków hamulcowych Cylinder (tył) VAZ-2109. Za pomocą zdekompresowanych bloków i opiera się o wewnętrzną powierzchnię bębna.

Daje to proces hamowania. Warto zauważyć, że prawie wszystkie samochody dzieje następujących działań dystrybucyjnych do przedniej i tylnej osi:

  1. Przedni hamulec wykonuje się większość procesów – około 70%.
  2. Osadzenie hamulca nie jest większa niż 30%.

W związku z tym zużycie na przednich i tylnych klocków będzie inna. Tylne są około dwa razy dłużej. Dlatego większość kierowców zwracając uwagę na tych, którzy są na przedniej osi. Czas wraca kiedy przestaje działać hamulec ręczny (jednak nie jest to także problem dla wielu), a także pojawiają się obce piski i dźwięki.

pompa hamulcowa

Pompa VAZ-2109 ma bardzo skomplikowaną konstrukcję, są wykonane ze stopu aluminium. Jednoczęściowa obudowa, zamocowana do niego rury oraz zbiornika wyrównawczego, aby utrzymać poziom cieczy w układzie. Wewnętrzna wnęka w GTZ idealnie gładkiej stali nierdzewnej. Wewnątrz poruszają się pod wpływem siły przenoszonej z pedału, dwa tłoki. Są one przeznaczone dla różnych obwodów systemu. Tłoki są w formie naparstek, ale z zewnątrz mają pierścienie gumowe, które mają na celu poprawę szczelności. Te części zamienne VAZ-2109 jako MTC pierścienia, można znaleźć w zestawie dla tych węzłów. Stosując je można stworzyć maksymalne ciśnienie w rurach, rozciągającą się klockami. Zbiornik rozprężny z tworzywa sztucznego, jest wkręcona w korek z czujnikiem poziomu pływaka jest typu. W tym celu jest dołączona mikroprzełącznik, który zamyka lampy o niskiej płynu hamulcowego.

Utrzymanie pompy hamulcowej

Jesteś świadomy, że części zamienne do VAZ-2109 jest droższy niż w klasycznej serii. Ale o ile w układzie hamulcowym, to jest bardzo podobne w tych samochodach. Jedyna różnica – w „nine” wszystkich elementów znacznie mocniejsze, silniejsze jako obciążenie całego samochodu i systemu powyżej. Podawać GTZ nie jest konieczne, jeśli działa w trybie doskonałego. Terminowe potrzeby wlać płyn i upewnić się, że nie ma wycieków. Ale gdyby były, powinny zdecydować – naprawić lub wymienić.

Wymienić lub naprawić?

Należy pamiętać, że koszt VAZ-2109 cylindrze około 500 rubli. To nie ma znaczenia, to zmienić, albo do przeprowadzenia napraw, należy spuścić płyn. I pompowanie nie można uniknąć. Ale jeśli wymienić gumowe pierścienie uszczelniające, jest znaczne prawdopodobieństwo, że części z zestawu naprawczego (zazwyczaj produkcji w Chinach, a nawet gorzej – podziemne) będą niekwalifikowalne. I nie zapominaj, że istnieje pokolenie, które nie pozwalają się rozwijać wymaganego ciśnienia na wewnętrznej powierzchni cylindra. W konsekwencji zastąpienie siłownika hamulcowego VAZ-2109 – jest to najbardziej korzystne rozwiązanie.