410 Shares 2817 views

Gdy dzień jest lekarzem? Uczymy!

Być może trudno jest odnaleźć się w świecie jako szanowany, wyrafinowany a zarazem niezbędnym dla każdego zawodu, jak lekarz. Praca tych specjalistów zapewnia nas wszystkich, nie tylko dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale sam często życie. I profesjonalny święto pogratulować im zazwyczaj chcą wszystkich pacjentów wdzięczny.

A kiedy dzień doktora obchodzony jest na całym świecie?

Jest on obchodzony co roku na jesieni, w pierwszy poniedziałek października. Data ta została wybrana przez Światową Organizację Zdrowia. To ona podjęła inicjatywę utworzenia profilu dla wypoczynku pracowników medycznych. Przede wszystkim, jest to dzień solidarności wszystkich lekarzy na świecie, dzień aktywne działania w celu zachowania zdrowia publicznego.

Lekarz – to jeden z najstarszych zawodów świata. Początki słowa doprowadziły do starosłowiańskim „kłamstwo”. A jeśli teraz słowo ma negatywny wydźwięk, w dawnych czasach oznaczało to coś zupełnie innego – „Whisper”, „zacząć mówić”, a od tego czasu lekarze zostały w dużej mierze uzdrowicieli, czarowników, a następnie – lekarzy i zielarzy. A teraz ci ludzie często cuda, ciągnąc pacjentów dosłownie z innego świata.

A kiedy dzień doktora zaproponowano obchodzić corocznie wiele przyjemność wspierać tę inicjatywę. Przede wszystkim, ten festiwal ma na celu zwrócenie uwagi na ludzi, którzy są ideały humanizmu w świecie, ratując życie innym. „Lekarze bez granic” zostały stworzone z tego wzniosłego celu. Organizacja ta powstała w 1971 roku przy wsparciu UNICEF i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Działa on na zasadzie charytatywnej, jest ona obsługiwana przez dobrowolnych składek i datków publicznych. Każdy rozumie, że pomoc istotne jest, jako głównych pacjentów „Lekarze bez granic” są ofiarami klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych, wojen, epidemii i terroryzmu. I ci ludzie, którzy bezinteresownie pracują w gorących punktów, ratując życie milionom ludzi jak żadna inna wykazują wyższe lekarzy celu. I to jest Światowy Dzień lekarza został ustanowiony dla ich upamiętnienia.

Co do Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu, gdzie święto obchodzone jest w zupełnie innym czasie.

Kiedy Dzień lekarza obchodzony jest w tych krajach?

Historycznie rzecz biorąc, że w obozie socjalistycznym profesjonalny święto pracowników medycznych został zatwierdzony w trzecią niedzielę pierwszego letniego miesiąca – czerwiec.

A od 1980 roku, kraje lekarz wspomniał uczcić go w tym dniu. Miesiąc wcześniej, dwunasty maja, świętować pielęgniarek – to Międzynarodowy Dzień pielęgniarki.

Jakie są działania w Rosji, gdzie lekarz przychodzi taki dzień?

Oprócz wewnętrznych uroczystości w każdym szpitalu i przychodni do tego dnia Ministerstwo Zdrowia może pokrywać się z nagród specjalnych dla wyróżniających się pracowników. Dzień lekarza w 2013 roku upłynął pod znakiem uroczystych wystąpień szefów administracji, który pogratulował pracowników medycznych i przekazywanych z wykonanej pracy w sektorze ochrony zdrowia w 2012 r.