349 Shares 7180 views

wymiennik ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Wymiennik ciepła do ogrzewania jest ważnym składnikiem każdego kotła. Od jego skuteczności zależy od „życia” urządzenia grzewczego. Spójrzmy na wymienniku ciepła do systemu grzewczego będzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania kotła i przedłużyć jego żywotność.


Jakie są jednostki tej kategorii?

Płytowy wymiennik ciepła do ogrzewania – technicznie skomplikowany system, w którym moc jest przekazywana z gorącym i zimnym czynnikiem chłodzącym. W praktyce, stosuje się ciecz i parę, bardziej rzadko – gazowa, podstawy.

Innymi słowy, wymiennik ciepła ogrzewania – urządzenie, które nie ma własnego źródła ciepła, a jego funkcjonalność jest dostarczana przez energię, która pochodzi z systemu centralnego ogrzewania. Oznacza to, że w kotle lub piecu nie ma zastosowania do jednostek tej kategorii definicji. Jednakże kanapa lub tarczy, która odbija ciepło z gazów odlotowych z pieca, wymiennik ciepła może być uważane jako przykłady, gdyż występują przez ogrzanie powietrza w pomieszczeniu.

Wydajność przeniesienia energii zależy od następujących:

  • Różnice pomiędzy temperaturą otoczenia (Obecność znaczącej różnicy jest bardziej znaczące przekazywanie energii).
  • Powierzchnia styku z wymiennikiem ciepła odrębnych środowiskach.
  • Wskaźniki przewodność cieplna materiału do produkcji struktury.

W istocie, wymiennik ciepła do podgrzewania wody, z ogrzewaniem, mogą być reprezentowane przez rurociąg, który jest używany do transmitowania konkretnym środowisku działania, który ma temperaturę różny od wskaźników z otaczającą przestrzenią.

typy

Jednym z najważniejszych kryteriów doboru wymiennika ciepła pewien plan jest nie tylko charakter czynnika chłodzącego, ale także jego jakość. Gdy czynnik roboczy ma użyciu chemicznie lub zmiękczonej wody oczyszczonej, lepiej podać konstrukcje lamelarnej preferencji lutowanego typu. To samo odnosi się do użycia chłodziwa, które nie pozostawia po sobie żadnych osadów na ścianach struktur, takich jak alkohol, glikol etylenowy lub freon.

Jeśli chodzi o elementy termiczne dużą skalę, takich jak kotły, często można zobaczyć wymiennik ciepła do podgrzewania wody od typu składanego. Stosowanie takich roztworów można wytłumaczyć obecnością niskiej jakości środowiska pracy, który jest wykorzystywany w sieciach centralnego ogrzewania.

Prostota konstrukcji uszczelniony agregatów płytek sprzyja ich wygodnego utrzymania, w szczególności szybkiego demontażu w razie potrzeby odkamieniania kanałów wewnętrznych. W tym przypadku wymiana części takiego wymiennika ciepła, czy to kołnierze i zaworów możliwe nawet dla niedoświadczonych twórców.

Zgodnie ze sposobem napędowego jest zapewnienie mieszania i wymiany ciepła do ogrzewania. Pochodzenie działa na zasadzie energii rozprzestrzeniania przez bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi nośników ciepła. Drugi typ przenosi energię poprzez płytkę bez bezpośredniego kontaktu środowiskach roboczych.

Jeśli jest to konieczne użycie wymiennika ciepła do ogrzewania element do podgrzewania wody w basenie lub jako czynnik chłodniczy w instalacji przemysłowej, stosuje się do tego celu, zaleca agregatów płytek i cyny. Takie konstrukcje pozwalają na szybko osiągnąć najbardziej efektywne przenoszenie ciepła pomiędzy dwoma płynami.

materiały

wymiennik ciepła do ogrzewania domu mogą być wykonane ze stali lub żeliwa odlewanych płyt połączonych przez lutowanie lutem miedzi lub niklu. Projektowanie, lutowane miedź, powszechne w systemach centralnego ogrzewania. Jednocześnie, składowe układu są połączone za pomocą niklu, stosuje się głównie w celu spełnienia potrzeb obszarów przemysłowych, oraz w razie potrzeby z chemicznie agresywnych mediów.

żeliwo

Preferując żeliwo wymiennik ciepła należy zwrócić uwagę na kilka punktów:

  1. Raczej imponujące wagi, które koniecznie należy uwzględnić przy projektowaniu projekt na rozmieszczenie kotłowni. W odniesieniu do wykonania takich konstrukcji w prywatnym systemie ogrzewania mieszkań, te ostatnie muszą być różne sekcje o małej objętości, minimalna ilość kanałów spalinowych, które są wykorzystywane do przenoszenia produktów spalania.
  2. Cast iron agregaty różnią możliwość przekroju rozłożeniu transportu, który staje się wygodne dla instalacji i późniejszego utrzymania.
  3. Pomimo ciężki materiał jest bardzo kruchy. Dlatego podczas transportu i montażu jest konieczne, aby uniknąć naprężeń mechanicznych na elementach konstrukcyjnych. Innym zagrożeniem – szok termiczny. W ostrym jednostki wewnętrznej nie chłodzi się ogromną objętość zimnego płynu roboczego, ścianki wymiennika ciepła może dać pęknięcie.
  4. Żelaza podatne na korozję zarówno na mokro jak i na sucho. Pierwszym z nich jest utworzona przez poddanie kwaśnego materiału skroplin. Drugi powoli pokrywa powierzchnię strukturę jak warstewką rdzy w pracy procesowej. Ponieważ wymienniki ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego żelaza mieć grube ścianki, procesy te mogą trwać przez wiele lat.
  5. Takie systemy są ogrzewane przez długi czas, ale bardzo powoli schłodzić, co znacznie zmniejsza zużycie paliwa i zwiększa efektywność ogrzewania.

stal

Obecność stali „serce” nie doprowadzi do istotnego systemu ważenia. W związku z tym, że wymiennik ciepła do ogrzewania wody, z tego materiału są często używane do naprawy dużych obszarów.

Jak dla wygody montażu konstrukcji stalowych, montażu końcowego, w przeciwieństwie do jednostek żeliwnych, że odbywa się w fabryce. Jednoczęściowa monoblok jest dość trudne do umieszczenia w zwarciu. Ponadto, zmontowany kilka skomplikowane naprawy i konserwacji systemu.

Zainstalowany wymiennik ciepła ze stali w piecu do ogrzewania, który doznał poważnych obrażeń, jest to praktycznie niemożliwe, aby przywrócić do życia w domu. Albo trzeba uciekać się do całkowitego demontażu systemu i wysłany do naprawy zakład przemysłowy, lub pozbyć się struktur, spełniając jego wymianę.

Jednocześnie wymiennika ciepła woda do ogrzewania stali nie boi jakiegoś wstrząsu termicznego lub znaczne obciążenia mechaniczne. Materiał odznacza się wysokim stopniem elastyczności, a w związku z tym radzi sobie z nagłych zmian temperatury. Jednak przy dłuższym wystawieniu na działanie bardzo niskich temperaturach lub cieplnej spoin mogą być utworzone małe pęknięcia.

Jeśli mówimy o zdolności do ochrony przed korozją, wymiennik ciepła stalowy podlega jedynie elektrochemiczne wpływy. Szczególnie szybko do długotrwałego kontaktu ze środowisk agresywnych rdzy korozji cienkie ściany. W tym życiu systemu może stopniowo zmniejszać przez czas od 5 do 15 lat. Wychodząc z tego, producenci często pokrywa wewnętrzne ścianki stalowych wymienników ciepła z żeliwa.

System tego materiału niemal błyskawicznie rozgrzać i ochłodzić tak szybko. Mimo wyraźnego łatwość konieczności szybkiego ogrzewania pomieszczeń, np właściwość jest przeciwnie, negatywne strony. Tak więc, wpływ na zmęczenie materiału w sekcjach konstrukcji może prowadzić do pojawienia się małych zmian.

Jak wykonać obliczenia wymiennika ciepła?

Przeprowadzanie samooceny jest jednym z najczęstszych pytań od użytkowników. W rzeczywistości, aby poradzić sobie z zadaniem niezwykle trudnym, ponieważ producenci wymienników ciepła próbują ukryć tajemnice własnego rozwoju z zewnątrz, w tym od użytkowników.

W związku z powyższym, staje się trudne, aby dowiedzieć się realne zużycie energii do przenoszenia ciepła. Jeśli liczba ta jest z pewnością niska, odpowiednio, sprawność wymiennika ciepła jest niewystarczająca, aby zaspokoić istniejące potrzeby.

Aby zwiększyć wydajność systemu, często trzeba ustawić jednostkach objętości. Jednakże, w celu zmniejszenia liczby płyt wymiennika ciepła jest używany, wystarczy użyć specjalnego programu obliczeniowego, który jest dostępny z firmy każdej głównej technologii ogrzewania.

wymienniki ciepła do ogrzewania własnych rąk

Jako jego własnej produkcji efektywnej konstrukcji, która poradzi sobie z funkcjami wymiany ciepła? To wystarczy, aby powrócić do definicji, co jest typowe dla tej kategorii urządzeń. Okazuje się, że dla prostego montażu metalowych rur wymiennika ciepła jest wystarczające do podjęcia Niektóre rolki Długość go do pierścienia i umieszcza się w pojemniku z wodą.

Ze względu wyprowadzania wyjście i wejście rura może otrzymać funkcjonalny projekt, który będzie albo ogrzewania lub chłodzenia płynu roboczego, w zależności od istniejących potrzeb.

Wymiennik ciepła „płaszcz wodny”

Oprócz systemu w postaci zwoju, wymiennik ciepła może być osobiście, znany jako „płaszcz wodny”. Takie systemy działają w oparciu o rozkład energii zasady kilku zamkniętych pojemnikach umieszczonych w siebie.

przenikania ciepła na tej zasadzie zostały z powodzeniem zastosowane w małych kotłów na paliwo stałe. Pomimo prostoty ogólnej konstrukcji, wadą takich układów jest występowanie stosunkowo niskim ciśnieniu roboczym, które są obliczone w jednostkach danych. Ponadto producenci wymienników ciepła działających na zasadzie „płaszczem wodnym”, musi radzić sobie z doświadczonego spawacza. Zaprojektować i zbudować taki system z materiałów pod ręką, nie posiadające odpowiednie umiejętności, to jest dosyć problematyczne.

Wymiennik ciepła „sitowa”

Prawdopodobnie najtrudniejszym ze wszystkich opcji dostępnych dla self-produkcji, to system, który jest nazywany „arkusz rura”. Ta definicja stała dla domowych wymienników, które zawierają szereg tocznych dokładnych połączeń rurowych.

Takie jednostki są reprezentowane przez trzy zamkniętych zbiornikach. Dwie z nich znajdują się po przeciwnych końcach struktury i są połączone przewodami płynów do obróbki metali, który rozszerza się na końcach tych statków. Wymiana ciepła odbywa się w trzecim – środkowy – strony ze względu na przemieszczenie z cieczy roboczej między zbiornikami rurami.

W poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań

Jeśli nie ma możliwości samodzielnego montażu wymiennika ciepła za pomocą powyższych metod, można spróbować znaleźć materiały do przyszłego systemu we własnej szafie lub na składowisko. Na przykład, wielki roztwór stworzenie urządzenia w postaci cewki staje się stare szyny ręcznik. Pasuje jak każdy grzejnik z gospodarstw domowych, które nie ma wycieków.

Jeśli chodzi o stosowanie chłodnic samochodowych pieców, w rzeczywistości, może być bezpośrednio stosowany jako element grzejny, łącząc poszczególne karty jednostki, aby zwiększyć powierzchnię wymiany energii cieplnej.

Skuteczne urządzenie może być utworzone na podstawie kolumny starego gorącej wody. W tym przypadku, nawet nie mają praktycznie nic do zmiany.

W rezultacie,

Jak widać, zasada działania wymienników ciepła jest prawie taka sama wszędzie. W zależności od warunków zewnętrznych takie agregaty mogą działać zarówno na ogrzewanie i chłodzenie medium roboczego: gazu, cieczy lub ciała stałego.

Przy wyborze rozwiązania fabryczne wiele zależy od zadań powierzonych do wymiennika ciepła, jak w przypadku samodzielnego montażu – od wyobraźni mistrzem Engineering.