235 Shares 2193 views

Haubica „Hiacynt”. Cannon „Hiacynt-B”: specyfikacje techniczne i zdjęcia

Około 50-60-tych ubiegłego wieku, rozwój tradycyjnej armaty artylerii w ZSRR prawie zatrzymany. Następnie, w doktrynie wojskowej przeważa pogląd, że przyszłość – dla rakiet. W takich okolicznościach, twórcy broni konwencjonalnej musiał ciężko pracować, aby przekonać przywódców tego kraju o potrzebie dalszego rozwoju tej gałęzi sprzętu wojskowego.

Ostatni słomy była sytuacja w niektórych „gorących punktów” w czasie, gdy stary radziecki granatnik jest znacznie gorsza niż najnowszych osiągnięć amerykańskich rusznikarzy. Okazało się haubica „Hiacynt” w tym okresie. Jej powstanie zapoczątkowało nową erę w którym wartość klasycznej armaty artylerii już nie zostało zakwestionowane. Jednostki samobieżne o tej samej nazwie powstały na jego podstawie, która do tej pory w eksploatacji na całym świecie.

Podstawowe dane techniczne

Tzw radziecki pistolet kaliber produkcji holowany która jest 152 mm. W związku z tym, że należy do kategorii ciężkiej artylerii. Technika ta jest przeznaczona do tłumienia i całkowite zniszczenie wrogiej piechoty, artylerii, pojazdów opancerzonych i zwalczania wroga na marszu, a także do niszczenia umocnionych stanowisk dowodzenia oraz obszarów koncentracji sił wroga.

Podobnie jak inne podobne urządzenia Radzieckiego, haubica „Hiacynt” można z powodzeniem stosować w szerokim zakresie warunków atmosferycznych i klimatycznych. Nie być bezpodstawne, możemy dać konkretny przykład. A zatem, w testach wykazały dobre wyniki podczas wypalania w warunkach otoczenia w temperaturze od -50 ° C do + 50 ° C Ta armata stoi na rosyjskich sił zbrojnych, a także innych krajów, dawniej częścią ZSRR. Ponadto haubica „Hiacynt” jest uzbrojony w armii fińskiej.

Krótki Tło historyczne

Opracowanie nowego rodzaju broni rozpoczęła się w 1968 roku w Permie. zrobić nową broń, charakterystyka, która byłaby lepsza od istniejących analogów tego dnia, był to zadanie dla programistów od początku. Od samego początku, że został uruchomiony projekt dwóch typów instalacji. Pierwszy – haubica holowana „Hiacynt 2A36”, drugi – model 2A37. Najnowszy pistolet przeznaczony do montażu na artyleria samobieżna o podobnej nazwie.

Początkowo główny projektant został utalentowany inżynier YN kałasznikow. Należy zauważyć, że pierwsze pistolety fotografowania próbki pokazano już w latach 1971-1972 lat. Przez wojska radzieckie zaczęło być dostarczane przez 1976. Dlaczego jest taki mały pistolet kaliber dla „Hiacynt” został wybrany? Haubica 240 mm będzie bardziej skuteczne pod względem siły bojowej, to tylko do transportu takiego potwora musiałby opracować specjalne ciągników.

Przyczyny popularności

Nawet dzisiaj, „przestarzałe” Model 2A36 posiada doskonałe właściwości, które sprawiają, haubica groźną broń. Charakteryzuje się dużą mocą walki, wysokiej mobilności i niezawodności. To może być transportowana bez specjalnych problemów koleją, drogą morską i drogą powietrzną. Jeżeli pistolet „Hiacynt” wykorzystywane przez doświadczony zespół, to można z powodzeniem stosować w praktycznie każdych warunkach nowoczesnej wojny.

Więcej informacji na temat urządzenia technicznego

Pistolet jest wyposażony w bramie półautomatycznego typu rekuperatora hydro-pneumatycznego, który wykorzystuje energię odrzutu lufy, aby powrócić do położenia wyjściowego po wykonaniu zdjęcia. Aby ułatwić obsługę ciężkich amunicji jest łańcuch mechanizm podający zarówno powłoki i miotającym proszku (osobne muszli ładowania).

Dla produktu bezpośrednio z marszu seriami (zakładając zamieszczone koła) paleta jest używana z potężnego podnośnika hydraulicznego. Konstrukcja pistoletu zapewnia naprowadzaniem pionowym mechanizm podwójnej prędkości. Narzędzie jest bezpośrednio pistolet kaliber 152 mm, model 2A36. Na hamulcem wylotowym całkowitej lufą długości 8197 mm.

wdrożenie walka

Wyjął pistolet „Hiacynt” w wózku z trzema podporami co było bardzo podobna do 122-mm haubic holowanych D-30. Dwa z trzech łóżka są ruchome, dzięki czemu wdrożenie procedury bateria terenu jest stosunkowo prosta. W tym czasie operacja ta odbywa się przy obliczaniu przygotowanego przez nie więcej niż dwa lub trzy minuty. Ponieważ waga pistoletu jest stosunkowo niewielka (około dziesięciu ton), standardowy ciągnik armia może być użyty do transportu.

Jakie techniki mogą być wykorzystywane do holowania?

Należy pamiętać, że mogą być używane w tym celu samochody KRAZ-255, KRAZ-260 (6×6) lub standardowy ciągnik gąsienicowy AT-T, ATC, ATS ATS-59, MT-T, które są w służbie z niemal wszystkich krajów uczestniczących Układ Warszawski. Co ciekawe, gdy przewóz jest dozwolony za pomocą prędkości ruchu danego ciągnika do 60 km / h. Ten „Hiacynt-B” wypada korzystnie w porównaniu z innymi holowanych haubic, stojąc w służbie naszego kraju i NATO.

Przeciwdziałanie wpływu

Zakwaterowanie w przewozie potężnej broni to możliwe dzięki temu, że został zastosowany hamulec wylotowy o specjalnej konstrukcji, co pozwoliło około dwukrotnie niższe zyski. Aby ułatwić obliczenie pracy, pod warunkiem, że konstrukcja urządzenia pociski łańcuchu dostaw. Na szczycie znajduje się maszyna lekka osłona, która chroni pracowników przed kulami i odłamkami. Jeśli chodzi o charakterystyki balistycznej, są praktycznie takie same, jak dla haubicy ML-20.

Należy zauważyć, że z budową tarczy ochronnych projektantów miał dużo bałaganu w tym czasie. Fakt, że pierwotne badanie żołnierze obchodzili działanie jest niezwykle silny pysk. To nie tylko podniósł tuman kurzu, całkowicie zdemaskowania wroga, ale może spowodować poważne obliczaniu szkody. Badanie wszystkich tych informacji, projektanci udało się stworzyć stosunkowo zwarty, ale skuteczną tarczę, która w niektórych przypadkach jest w stanie wytrzymać nawet karabin maszynowy wypalania stanowiska artylerii.

mechanizm wjechaniem pod pojazd

Jak już wspomniano, w narzędziach projektowych wykorzystywanych Hamulec wylotowy szczelinowe typu. Ale to nie wystarczy do wyrównywania najsilniejszej odrzut podczas wystrzału skorupę 152-milimetrową. Aby całkowicie wyeliminować obliczanie obrażeń i poprawić dokładność fotografowania, projektanci przedstawili hamulec hydrauliczny i pneumatyczny rekuperatora.

W przeciwieństwie do innych haubic domowych, jest ona wypełniona azotem. W ten sposób gaz obojętny do gaszenia silne uderzenia pocisków z wyższą wydajnością.

Funkcje muszle

Należy zauważyć, że szczególnie dla „Hiacynt-B” w momencie specjalne strzały na oddzielny przypadek obciążenia zostały opracowane. Wiązało się to z faktem, że coraz to dość skomplikowane zadanie i trudne warunki przed projektantami. Mieli stworzyć broń, która ma wystarczającą mobilność i możliwość przenoszenia dużej mocy z walki. Ponadto pistolet miałby służyć na więcej niż trzy lub cztery osoby.

Warto więc notować wszystkie główne rodzaje powłok, które mogą być używane „Hiacynt”. Haubicy, której obraz jest w papierze, strzela następujące rodzaje amunicji:

  • Model VOF39. Standardowe strzał do projektu obejmuje wysokiej ładunek wybuchowy RP-29. Całkowita masa wynosi 46 kg, z czego 6,73 kg były szczególnie silne wybuchowy klasy A IX-2.
  • Wpisz ZVOF86. To ciekawe, ponieważ ma strukturę rakietowego pocisku wspomaganiem RP-59 z modelu, który można śmiało trafić w cel w odległości do 33,5 kilometrów.
  • Specjalna bomba jądrowa o małej pojemności został również opracowany (0,1-2 kg). Należy zauważyć, że w tej chwili te amunicja zakazane przez szereg konwencji. Jednak trzeba jeszcze pamiętać, że haubica „Hiacynt”, który prezentuje charakterystykę naszej gazety, może wystrzelić te amunicji. To sprawia, że jest to bardzo niebezpieczne wśród różnych artylerii rury broń.
  • Strzał typu kaseta 3O-13. Mogą być wyposażone pocisków fragmentacji, w tej chwili nie ma amunicji kasetowej, które używają własnych pocisków przemyślany cel. Wysoka wydajność walka osiąga się poprzez zastosowanie nowoczesnych czujników przeznaczenia. Stosunkowo niedawno opracowano muszle, które mogą być użyte do wygenerowania jammer zakłócające przywrócić cel artylerii wroga.
  • Istnieje również anty-skumulowana strzał (strzelanie tylko bezpośredni ogień) i świece dymne.

aplikacja bojowy

Praktyczne działanie w warunkach Afganistanie pokazały, że jedna minuta przygotowany i przeszkolony obliczenie może produkować około pięć lub sześć strzałów. Ogólnie rzecz biorąc, wojsko opinii o tej broni jest bardzo pochlebny: moc i doskonały balistyka pocisków może zagwarantować, aby zniszczyć prawie żadnych umocnień wroga.

Należy zauważyć, że w tych okolicznościach Kanonierzy musieli bardzo ciężko pracować, jako cele oględziny były prawie nigdy, i zmienna pogoda góra znacznie komplikuje nawet bezpośredni ogień. W tym samym czasie, „Hiacynt” zasługują na nasze uznanie wojny, ze względu na jego wysoką niezawodność: nawet po kilkadziesiąt strzały jednocześnie, pistolety byli gotowi do dalszej walki.

Należy pamiętać, że 152-mm granatnik „Hiacynt” dość aktywnie używane przez naszych żołnierzy w obu kampaniach czeczeńskich. Walka moc tego narzędzia częściej niż raz wygenerowana dobrą obsługę, ponieważ może być miał bez większych trudności, aby zniszczyć pozycję bojownikami, nawet jeśli zostały one ustalone w masywnych betonowych budynków. Kilka salwy z bezpośrednim ogniem – i z bunkrów pozostała tylko góra gruzu budowlanego.

Wymiary pistolety

Pistolet zawiera imponujące wymiary: długość jej wynosi około 13 m w położeniu spoczynkowym, wypalanie wskaźnik jest nieco mniejsza – 12,5 Wysokość bagażnika w położeniu spoczynkowym, wynosi 2760 mm .. Prześwit dwuosiowe podwozie – 475 milimetrów. Szerokość – 2340 mm skoku. Średnica każdego z czterech kół 1080 mm, szerokości opony – 300 mm.

Ciśnienie robocze opony powinna być utrzymywana na poziomie 4,8 kg / cm z udarem sprężyny wynosi około 150 mm. Haubica waży „Hiacynt-B” około 9800 kilogramów. Maksymalny zasięg ognia wysokiej wybuchowy skorup jest 28,5 km. Na jaką odległość można jeszcze strzelać „Hiacynt”? Haubica, strzelnica, które w normalnych warunkach osiąga 25-28 tysięcy metrów, w przypadku stosowania nowoczesnych rakiet można strzelać z odległości 41 kilometrów.

Wszystko to sugeruje, że broń, która zaczęła się rozwijać w latach 60-tych ubiegłego wieku, nadal charakteryzuje się imponującą wydajność na polu bitwy.

Niektóre modyfikacje

Wysoka moc i efektywność wykorzystania (Samobieżna haubica „Hiacynt” otrzymał „Ludobójstwo” nick) walka przyczyniła się do tego, że wiele przedsiębiorstw w ZSRR zaczęła oferować swoje własne wersje modyfikacji takiego użyteczną bronią. Jedną z opcji otrzymał kod BR. Litera „K” oznacza typ kartuzny ładowarki. Zasadniczo, podejście to oczekiwano: obecność w strukturze 152-milimetrowej tulei mosiężnej pocisku znacznie zwiększa koszty.

Został on również szereg 155 milimetrów „Hiacynt”, przeznaczone na eksport do krajów, które używały pocisków artyleryjskich standardem NATO.