633 Shares 2386 views

Jak rozwijać mowę dziecka. Porady dla młodych rodziców

Największą radością w rozwoju dziecka jest fakt, że każdy rodzic uważa moment, w którym dziecko zaczyna mówić. Oczywiście wszystko zaczyna się od prostych dźwięków i sylab. To jest pierwszy krok dziecka w drodze do opanowania mowy. Ten proces jest bardzo pracochłonny i wymaga wysiłków nie tylko od dziecka, ale także od rodziców – w końcu trzeba podjąć wiele starań, aby skłonić dziecko do zainteresowania dziecka. Istnieje kilka prostych zasad dotyczących rozwijania mowy u dziecka.


Pierwsza zasada: nigdy nie zgadnij myśli dziecka. Każdy miał taką sytuację: dziecko w wieku od półtorej do dwóch lat, na przykład wskazuje na kota i mówi: "Całowanie". Mama natychmiast podnosi myśli dziecka i zaczyna mówić: "Tak, to kot. Jest piękna. Widzisz, idzie ścieżką. Mama powiedziała wszystko dla dziecka, dlaczego miałby dodać coś jeszcze? Jeśli naprawdę zastanawiałeś się, jak rozwijać mowę u dziecka, to przede wszystkim nie zgadnij jego myśli. Lepiej zadawać pytania dzieciom i poczekać na odpowiedź, nawet jeśli wcześniej wiesz, na co odpowie.

Drugą zasadą jest: porozmawiaj z dzieckiem. Tak, jest z dzieckiem, a nie tylko w obecności go z kimś innym. Czytanie bajki dziecku, przerwanie i pytanie, co, zdaniem jego, zdarzy się, że bohater bajki odpowie. Nie myśl, że skoro dziecko milczy, nie ma nic do powiedzenia. Nie zapominaj, że potrzebuje czasu, aby myśleć, więc nie spieszyć go z odpowiedzią, ale poczekaj cierpliwie. Najważniejsze w pytaniu, jak rozwijać mowę u dziecka, jest pobudzanie go do mowy. Zadaj więcej pytań. Przemówienie dzieci w ciągu 2 lat to myślenie głośno.

Trzecia zasada: jest nauczyć dziecka, aby wypowiedział się na właściwe sugestie. Musimy dokładnie omówić kwestię, jak rozwinąć mowę u dziecka w wieku 2 lat jest poprawna. Po pierwsze, dziecko uczy się prostych słów, a następnie fraz, a następnie przechodzi do zdań. Tutaj zadaniem rodziców jest pomoc dziecku w pełnej sztuce mowy. Poproś go, zadając pytania, poproś go, aby porozmawiał o jakimś tematie, który spotyka twoją ścieżkę na spacerze, o zwierzęciu, ptakiem.

Czwarta zasada: każda noc, doświadczenie tego dziecka znowu. Tego samego dnia, zanim pójdziesz do łóżka, porozmawiaj z nim o tym, co widziałeś. Zapytaj go, co chce jutro, wspólnie budować plany. Jeśli spędziłeś dzień nie razem, pozwól dziecku powiedzieć, co robił i z kim, co widział i czego się dowiedział. W tych momentach dzieciak rozwija się nie tylko, ale także uczy się słuchać innych. Takie rozmowy bardzo pomagają rodzicom poprawnie rozwijać mowę dzieci w ciągu 2 lat, uczą ich myślenia logicznie i stopniowo.

Piąta zasada: poproś dziecko o opisanie każdego przedmiotu. Zwróć uwagę na wszystkie jasne przedmioty, powiedz mu, co widzisz razem. Następnym razem, kiedy zobaczysz drzewo, chmurę lub zwierzę, poproś dziecko o opisanie tego własnymi słowami. Możesz też poprosić go, aby wymyślił historię związaną z tym, co widział. Pomoże to nie tylko odpowiedzieć na pytanie, jak rozwijać mowę dziecka, ale także na pytanie, jak rozwinąć swoją wyobraźnię.

Szósta zasada: jest to ostatnia i najważniejsza sprawa, w jaki sposób rozwijać mowę u dziecka w wieku 2 lat – zawsze mów dobrze. Nie syusyukat z dzieckiem, zniekształcaj słowa na jego drodze. Nie powtarzaj słów źle wypowiedzianych przez dziecko, zawsze popraw je i powiedz odpowiednią wersję, może być konieczne powtórzenie jednego słowa 10 razy z rzędu, ale dziecko dobrze sobie przypomni. Nie zapomnij, w tym wieku dziecko jest twoim lustrem, on naśladuje cię całkowicie, a jak mówisz, twój karapuz będzie próbował mówić.

Mamy nadzieję, że wszystkie te zalecenia pozwolą Ci nauczyć dziecka, a nie tylko mówić, ale mówić prawidłowo, myśleć logicznie i rozwijać wyobraźnię. Musisz tylko spróbować i starać się.