196 Shares 4100 views

Buddyzm. Bodhisattwa – co to jest?

W buddyzmie istnieje bardzo ciekawy twór, który nazywany jest bodhisattwa. Uważa się, że stają się one dość trudne, ale możliwe, tak wielu, którzy praktykują ten sposób dążyć do osiągnięcia pożądanego stanu. W tym artykule dowiesz się odpowiedź na pytanie: Bodhisattwa – Kto to jest? Można również dowiedzieć się, w jaki sposób powinien być i zasad, które są przestrzegane.

Określenie „Bodhisattwa”

Bodhisattwa – człowiek (na Ziemi), który osiągnął oświecenie, ale w przeciwieństwie do nie opuścił świat Buddy i lewo. Jego celem jest całkiem prosty, a przy tym kompleksie czas – aby pomóc ludziom w ich drodze rozwoju duchowego. Należy również zauważyć, że bodhisattwą można nazwać istotę, która zrealizowała pierwszy bhumi. Do tego czasu, używa terminu „dzhatisattva”.

Bodhisattwa często żyć w pokoju z innymi ludźmi, obserwując śluby i pobytu na uboczu. Wyróżniają się one miłosierdzia i współczucia dla innych istot. W „Wimalakirti Sutra”, można znaleźć historię o chorym bodhisattwy. Ale pytany o tym, dlaczego on jest chory, a następnie otrzyma odpowiedź następująco: choroba wystąpiła z wielkiej empatii dla ludzi, którzy są chorzy. Tak więc, wydaje się być dostrojone do ich długości fali.

Ogólnie uważa się, że pojawienie się takiej istoty na ziemi – jest wielkim błogosławieństwem. Po tym wszystkim, bodhisattwa zawsze przyciągają ludzi, którzy chcą słuchać mądrości z nich. Niektóre uzyskać niezbędne Push, która pozwala radykalnie zmienić swoje życie.

Należy również zauważyć, że w różnych tradycji buddyzmu, koncepcja ta jest nieco inna, jak również podejście do samej ścieżce. Więcej szczegółów na ten temat zostanie napisany nieco niższa.

Pierwsza wzmianka o bodhisattwy

Po raz pierwszy w buddyzmie Bodhisattwa jest wymienione w początkowej fazie rozwoju tego ruchu religijnego. Można go znaleźć w najwcześniejszych sutr, takie Saddharmapundarika Sutra (stwierdza dwadzieścia trzy takie stworzenia) nirdesha Wimalakirti Sutra (wskazane przez ponad pięćdziesiąt).

bodhisattwów Purpose

Jak wspomniano powyżej, bodhisattwa – jest ten, kto osiągnął oświecenie. Jego zadaniem w tym świecie – do cierpienia z radością, zarówno dla siebie i innych. Uważa się, że założeniem praktyce takich stworzeń.

Według niektórych doniesień, istnieją dwa rodzaje bodhisattwów. Niektóre tylko zrobić dobre, ich działania nie mogą być szkodliwe zarówno dla siebie lub dla kogoś innego. W ten sposób, nie gromadzą się złą karmę nigdy, przenigdy nie robić tylko w prawo.

Drugi rodzaj bodhisattwy polega na gromadzeniu się złej karmy, popełniania złych uczynków dla dobra innych. I jest on w pełni świadomy swoich działań i kary dla nich (wsiada do niższych światów po śmierci). Wiele osób uważa, że jest to drugi sposób wymaga więcej siły.

nieodwołalne śluby

Bardzo ważnym krokiem w osiągnięciu poziomu ślubowań bodhisattwy to, że zapewnia przed rozpoczęciem wspinania się po schodach. Zakładają one opiekę nad innymi stworzeniami, wyeliminowanie różnych wad w sobie, przestrzegania moralności, i tak dalej. D. Także wprowadzając ten kurs daje przysięgę i dodatkowe cztery wielkie ślubowania.

Właściwości (Paramit) bodhisatwą

W bodhisattwów istnieją pewne cechy, które nie mogą być przylegające do opuszczenia wybraną ścieżkę sprzeciw do wykorzystania wszystkich ludzi. W różnych sutr, że opisany inny numer, ale będziemy podkreślić dziesięć najważniejsze:

 • Dana Paramita. Hojność, która zapewnia wiele błogosławieństw, zarówno materialne i duchowe, a także datki.
 • Sila-paramita. Przestrzeganie ślubowań, że jest. E. obowiązkowe przestrzegać przykazań i nakazów, które pomagają osiągnąć oświecenie.
 • Kshanti-Paramity. Cierpliwość, która pozwala nie czuć nienawiści i uwięziony. Jednak ta cecha może być wywołana chłód – chodzenie trudnym wzburzyć.
 • Virya-paramita. Zeal (wysiłek) – istnieje tylko jedna myśl, jedna akcja i kierunek.
 • Dhjana-Paramity. Kontemplacja – zamiar koncentracji, samadhi.
 • Prajna parmita. Osiągnięcie i wiedza o najwyższej mądrości, dążenie do niego.
 • Upaya-Paramity. Sztuczki, dzięki którym bodhisattwów ratować tych, którzy jej potrzebują. Szczególną cechą jest to, że każdy jest ważny podejście, umożliwiając bezpośredni cierpienia na drodze z koła samsary.
 • Pranidhana-Paramity. Śluby, które muszą być zgodne z Bodhisattwy.
 • Bala-Paramity. siła wewnętrzna, która obejmuje wszystko wokół i pomóc tym, którzy mają zamiar stać się najwyższa istota na drodze cnoty.
 • Jnana-paramita. Wiedza, sugeruje możliwość samodzielnej egzystencji w zupełnie innych miejscach.

Etap rozwoju bodhisattwów

Istnieją również dziesięć stopni Bodhisattwy. Każdy etap trwa wiele odrodzenia, a to zajmuje sporo milionów lat. Tak więc, te istoty, dobrowolnie skazują siebie na kole samsary, aby pomóc wydostać się z niej inną istotę. Rozważmy poziom (bhumi) Bodhisattwa (są zaczerpnięte z dwóch źródeł – „Madhyamikavatary” i „Holy Sutra złoty”):

 • Kto ma największą radość;
 • niepokalane;
 • świeci;
 • flaming;
 • nieuchwytny;
 • objawia;
 • daleko idące;
 • nieruchomości;
 • dobromudry;
 • Dharma chmura.

Bodhisattwa w hinajany

Należy również rozważyć, co jest bodhisattwa w buddyzmie różnych tradycji. W tym czasie, jak to zrobił religię, niektóre zaczęły się nieco inną drogę do oświecenia, oraz relacji z innymi ludźmi.

Tak więc, w Hinajany bodhisattwy – istoty (jego ciało jest zupełnie inna, takich jak zwierzę, osobę lub przedstawiciela piekielnych planet), która zdecydowała się przejść całą drogę do stania się Buddą. Taka decyzja powinna być oparta na ogromnej chęci opuszczenia koło samsary.

Kierunek hinajany takie istoty mogą być tylko Budda były (nie więcej niż dwadzieścia cztery), a do momentu, gdy stają się ich. Bodhisattwa musi spełniać jeden z narodzin Buddy, co sprawia, że proroctwo przepowiadając przyszłość oświecenie.

Należy zauważyć, że w tradycji bodhisattwów hinajany – to nie jest idealne ćwiczenia. Większość zwolenników dążą do uzyskania statusu arhanta, które jest uważane za święte, udał się aż do nirwany na własną rękę, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami Buddy. Nikt tu nie może pomóc. To dlatego, że w tej nauki nie może być prostym wierzącym, aby osiągnąć stan Buddy.

Bodhisattwa w Mahajanie

Bodhisattwy w buddyzmie mahajany ma nieco inny status, ale także w sobie, która powstała znacznie później niż poprzedni, jest inna. Główną cechą mahajany jest idea, że każdy może być zbawiony, ci, którzy wierzą i przestrzega śluby. Dlatego ruch i otrzymał swoją nazwę, która nadal jest tłumaczone jako „Wielki pojazd”.

W buddyzmie mahajany, Bodhisattwa – religijnym ideałem, do którego każdy powinien dążyć do zwolennik trendów. Arhanty który Hinajana wyidealizowanych kwestionowane ze względu na fakt, że Mają tendencję do osobistego oświecenia, nie dbając o cierpieniu innych ludzi. Tak więc, pozostaje w ramach swojego „ja”.

W ogólności, ścieżka arhanstva Mahajana – wąski i egoistyczny sposób. Mahayana uzasadnić koncepcję trzech sposobów: osiągnięcia arhanstva, następnie oświecenia Pratyeka buddów i bodhisattwów samą ścieżkę.

Bodhisattwa w wadżrajanie

W wadżrajany Bodhisattwy – mieszaniny jakiegoś idealnego wizerunku jogina, który opanował wszystkie Siddhów. To, co do zasady, oczywiście, jak sama powstała znacznie później niż dwa poprzednie. Inną cechą jest to, że niektóre z Bodhisattwy pewne emanacjami Buddów. Zatem zasada drodze do doskonałości jest stracone.

Niektóre bodhisattwów, którzy żyją w naszym świecie

Należy zauważyć, że istnieje panteon bodhisattwów, których lista może się zmieniać w każdym czasie buddyzmu. Na przykład, w mahajany można spotkać prawdziwych żywych wcześniejsze bodhisattwów, którzy byli na różnych etapach jego rozwoju. Ten Aryaasanga (trzeci poziom), Naagaarjuna (dziewięć poziomów) i inni. Najważniejszą są uważane Avalokitershvara, Ksitigarbha, Manjushree et al.

Maitreja – Bodhisattwa, która musi wkrótce przyjść na ziemię. Obecnie prowadzi dużą kontrolę w sferze nieba Tusita pragnienia. Należy zauważyć, że jest on czczony bodhisattwę we wszystkich nurtów buddyzmu.

wniosek

Teraz znasz odpowiedź na pytanie: w buddyzmie Bodhisattwa – co to jest? Pomimo faktu, że stosunek do tych stworzeń w różnych kierunkach buddyzmu jest inny, ich osobliwość i konieczność trudne wyzwanie, ponieważ za powstawanie tej drodze musi mieć silną wolę i ducha.